Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Jak dětem ulevit při prořezávání zoubků

Jak dětem ulevit při prořezávání zoubků

Jak dětem ulevit při prořezávání zoubků

27. dubna 2019 od Eva Suchomelová

27. dubna 2019 4 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová

Když začnou růst miminku zoubky, je to peklo. Nebo ne? Existuje mnoho metod, jak mu od bolesti a svědění dásní ulevit. Zeptali jsme se pediatričky MUDr. Jany Zamarské, které metody jsou z lékařského hlediska vhodné a opravdu uleví.
Sotva jste se svým miminkem našly režim, který vám oběma vyhovuje, zničehonic se jinak usměvavé a spokojené děťátko stane plačtivým, náladovým. Nemůžete přijít na to, co mu je. Jestli začalo silně slinit a sahat si prsty do úst, je pravděpodobné, že mu začaly růst zoubky.

Režim „asi zuby“: Kdy ho čekat a jak ho poznat

Obvykle se začínají zoubky prořezávat dětem mezi 4.-6. měsícem, ovšem nenechte se mýlit – první zub nevykoukne hned a často si dává na čas i několik měsíců. Ovšem jako všechno u dětí – ani toto neplatí pro všechny stejně. „Může to být i v období kolem 1 roku věku,“ upozorňuje MUDr. Jana Zamarská. Každé dítě je prostě jiné, proto než začnete z neobvyklého chování dítěte obviňovat růst zoubků, zkontrolujte, zda děťátku nic důležitého nechybí nebo zda mu něco nevadí. Příznaků, podle kterých poznáte, že jde o zuby, je víc, jak vypočítává lékařka: „Děti výrazně sliní, dávají vše do úst, jsou neklidné, odmítají jídlo a pití, začnou poruchy spánku s pláčem, přijít může dokonce i teplota.“

projevy

Co uleví…

Jestliže všechno svědčí pro to, že zoubky se daly do růstu, máte více možností, jak dítěti od nepříjemných pocitů až bolesti ulevit.

1. Masážní gely

Na trhu jich je celá řada, a to jak se znecitlivující složkou, tak bez ní. Doporučuji masážní gely před použitím hodně zchladit v mrazničce,“ přináší tip pediatrička. Bez znecitlivující složky, ale také bez cukru a alkoholu je například Aloclair gel na dětské dásně nebo Bedegel masážní gel na prořezávání zoubků, který je svým složením vhodný pro celou rodinu i při dalších drobných obtížích v dutině ústní, jako jsou např. afty atd.

2. Kousátka

Dobře známá kousátka nejsou pouhou hračkou. Právě v době prořezávání prvních zubů mohou přinést dítěti velkou úlevu. „Dítě má potřebu žvýkat, je třeba to respektovat a nechat ho žvýkat,“ vysvětluje MUDr. Zamarská. „Vhodná jsou kousátka z nezávadného materiálu, případně chladivá kousátka, neboť chlad obecně mírní otok dásní.“ Jen nezapomeňte, že kousátko musíme nechat chladit v chladničce, nikoli v mrazáku! Zkuste například MAM Mini cooler & clip extra lehké kousátko pro děti nebo Canpol Babies Chladící kousátko 0 m+.

3. Čípky proti bolesti

Pokud začnou být projevy růstu zoubků bouřlivější, dítě se pořádně nevyspí, je na řadě sáhnout po poradě s dětským lékařem k přípravkům z lékárny. „Maminky používají s efektem i homeopatické čípky Vibrucol, při opakovaně proplakaných nocích lze podat analgetikum i celkově, známý Nurofen či Panadol,“ konstatuje pediatrička. Pro děti o hmotnosti 6-8 kg lze volit např. Nurofen čípky pro děti od 3 měsíců, pro větší děti od 9 kg hmotnosti Panadol Baby čípky.

Alternativy: Co ano, co ne

Některé maminky sahají k alternativním metodám, jak dětem ulevit od bolesti zoubků, ovšem některé z nich lékaři nedoporučují. „Často vídávám u kojenců jantarové korálky - nepovažuji je za bezpečné, při manipulaci se mohou o něco zachytit, přetrhnout, dítě je může polknout či vdechnout,“ varuje zkušená dětská lékařka. Je to sice hezká ozdoba, ale úlevný efekt není nijak prokázaný, zato riziko pro dítě je vysoké.
 
Složitější je to u metody, kdy maminky dávají dětem místo kousátka žvýkat kousky ovoce nebo pečiva. Tam záleží na věku dítěte: do 6 měsíců věku hrozí riziko vdechnutí, ale např. 10měsíční kojenec i bez prořezaných zubů už dokáže jíst větší kousky potravy a polykat je bez tohoto rizika. „Pro žvýkání větších kousků není tak podstatné, zda dítě má, nebo nemá zuby, ale jeho věk. Tedy to, zda je natolik zralé, že zvládne koordinaci kousání a polykání. To je v průměru kolem 10. měsíce,“ připouští MUDr. Zamarská.

První zoubek – první povinnost

To je radosti, když se objeví první zoubek! Ovšem s ním přichází i první povinnost – začít zoubek dítěti správně čistit. K tomu slouží různé typy dětských kartáčků, zpočátku jde nejčastěji o tzv. „prsťáček“ neboli malý návlek na prst se štětinkami, jímž rodič dítěti první zuby čistí. Lze jím také přejíždět dásně s ještě neprořezanými zuby – tím dítěti pomůžete od protivného svědění dásní, a možná dokonce předejdete bolesti.
 
Tip redakce:

Mimochodem, znáte tu tradici, podle které ten, kdo u dítěte první najde první zub, dostává od hlavy rodiny na šaty? Původně tedy látku podle vlastního výběru, později hotovost na nákup nového oblečení. Tak doporučujeme dobře hlídat, abyste byly za svou péči v nelehkém období zoubků dostatečně oceněny.
první zub

Kojení a první zuby: Jde to dohromady?

Kojí-li maminka dítě, kterému již narostlo několik mléčných zubů, může se snadno stát, že ji dítě opakovaně při kojení kousne. Jak na to má reagovat? Přestat kojit? Vydržet? „Pokud maminka kojí dítě s prořezanými zoubky, může si vypomoci použitím kloboučku, který bradavky chrání. Vhodné je nechat dítě sát 15 minut, technika sání totiž použití zubů vylučuje. Ovšem jakmile má dítě pocit nasycení, začne si s bradavkou pohrávat a pak může nechtěně kousnout. Jsou i kojenci, kteří hltavě pijí 5-8 minut a jsou nasyceni. Pak je na místě kojení ukončit,“ doporučuje MUDr. Zamarská.
 
A jak jste zvládli růst mléčných zubů u svých dětí vy?

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít