Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Trápí vás citlivé zuby? Víme, jak problém řešit

Trápí vás citlivé zuby? Víme, jak problém řešit

Trápí vás citlivé zuby? Víme, jak problém řešit

27. února 2021 od Eva Šarfová

27. února 2021 2 minuty čtení
Připravil/a Eva Šarfová ve spolupráci s expertem MDDr. Jiří Pečenka

Problém se zvýšenou citlivostí zubů se může objevit i v případech, kdy o zuby svědomitě pečujete. Co nepříjemné pocity způsobuje a co dělat, abyste netrpěli?
Stačí se napít horkého čaje, ochutnat zmrzlinu nebo něco kyselého a přihlásí se nepříjemná intenzivní bolest, která sice za chvilku odezní, ale i tak nás dokáže dost potrápit. Mezi hlavní důvody podobné citlivosti patří opotřebení skloviny, jež zub kryje a chrání.

Proč dochází k opotřebení skloviny?

  • Nejčastěji jsou na vině tvrdý zubní kartáček a příliš velký tlak při čištění zubů. Proto je mnohem lepší používat měkčí variantu, například DentaMax Zubní kartáček měkký (koupit v e-shopu).
  • Častou konzumací kyselých jídel a nápojů. Zubní sklovině škodí zejména citrusové ovoce a šťávy, ale podobnou neplechu napáchají i sycené nápoje, černá káva a čaj nebo víno. Snažte se upravit jídelníček a nekonzumovat tyto nápoje a potraviny krátce před a po čištění zubů.
  • Skřípáním zubů. Tenhle zlozvyk může souviset i s dlouhodobým stresem a zbavit se ho můžete například pomocí fyzioterapie, či dokonce užíváním léků pro uvolnění čelistí.

Další příčiny citlivosti zubů

Citlivost zubů může způsobit také ustoupení dásní a obnažení zubních krčků, což jsou místa náchylná k poškození. Dochází k tomu v případě dlouhodobého onemocnění dásní, jako jsou například jejich zánět či paradontóza. K ustupování dásní ale dochází také s věkem. „Roli v citlivosti zubů hraje i neléčený zubní kaz,“ upozorňuje stomatolog MDDr. Jiří Pečenka.

Pozor na bělení

„Zvýšená citlivost po bělení zubů je bohužel velmi častým nežádoucím jevem, naštěstí pouze dočasným,“ říká stomatolog a dodává, že aby se tomuto problému předešlo, musí bělení zubů probíhat pod odborným dohledem lékaře a na jeho doporučení.
Tip redakce:
Pro získání zářivého vzhledu svého chrupu můžete bez obav použít
Swissdent Extreme bělicí zubní pastu (koupit v e-shopu). Bělicí zubní pasta citlivost nezvýší. Na druhou stranu účinky nejsou patrné ihned, jako je tomu při bělení u stomatologa.  

Cesta k nápravě

„K potlačení citlivosti zubů, ať už způsobené bělením, či například odhalením krčků, je možné použít remineralizační pastu nanesenou do nosičů na bělení zubů, případně fluoridové preparáty“, uvádí MDDr. Jiří Pečenka. Vhodné je používání Elmex Sensitive Professional zubní pasty pro okamžitou úlevu od bolesti citlivých zubů (koupit v e-shopu). Pamatujte také na pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa a jednou za půl roku se objednejte také na dentální hygienu. Abyste předešli citlivým zánětům dásní, paradentóze či zubnímu kazu, je vhodné používání mezizubních kartáčků, například DentaMax Mezizubních kartáčků (koupit v e-shopu). Díky nim odstraníte z mezizubního prostoru plak, který bývá příčinou potíží.  

Připravil/a pro vás Eva Šarfová ve spolupráci s expertem MDDr. Jiří Pečenka

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MDDr. Jiří Pečenka
Stomatolog
"Nejlepší zub je ten vlastní."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít