Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Jak vyvolat nebo oddálit menstruaci před dovolenou?

Jak vyvolat nebo oddálit menstruaci před dovolenou?

Jak vyvolat nebo oddálit menstruaci před dovolenou?

4. června 2024 od Dana Grófová

4. června 2024 5 minut čtení
Připravil/a Dana Grófová

Určitě to znáte taky – celý rok se těšíte na dovolenou, a když se konečně dočkáte, příroda se rozhodne, že vám ji znepříjemní menstruací. Pokud máte periodu pravidelnou, lze takové situaci předejít, při dlouhodobém plánování je to ale složité. Přesto se dá s problémem pracovat. Jak můžete své dny alespoň trochu oddálit?
Říká se, že přírodě člověk neporučí, ale v tomto případě to není až tak docela pravda. Pokud víte, že byste si dovolenou s menstruací neužily naplno, je možné ji jednoduše oddálit. Vzhledem k tomu, že si dovolenou plánujeme většinou dopředu, je hned několik možností, jak na to.

Jak vyvolat menstruaci?

Existuje několik způsobů, jak dostat menstruaci dříve. Ohledně vyvolání menstruace (či jejího oddálení) je vhodné se vždy poradit s lékařem či gynekologem. Pokud chcete vědět, jak vyvolat menstruaci hned, pak jsou tou nejlepší volbou prášky nebo hormonální antikoncepce. Nutno podotknout, že neexistují žádné injekce na vyvolání menstruace, resp. injekce s agolutinem (hormonem progesteronem) se podávají pouze ženám, který hrozí potrat, či mají opožděnou menstruaci. Aplikovat ji může pouze gynekolog na základě vyšetření)
 
Vyzkoušet ale můžete babské triky, například v podobě bylinek jako kontryhel, řepík či zázvor. Nezapomínejte ale, že nejde o nikterak spolehlivou metodu. To, čím skutečně vyvolat menstruaci, jsou opravdu léky nebo jiný zásah gynekologa.
 

Jak oddálit menstruaci?

Oddálení menstruace už je mnohem jednodušší – opět ale bude nejlépe fungovat hormonální antikoncepce nebo tabletky na oddálení menstruace.

1. Pomůže antikoncepce

Nejjednodušším způsobemjak menstruaci oddálit, je využít hormonální antikoncepci, důležitá je ale konzultace s gynekologem. „Běžnou praxí v průběhu léta je, že ženy chtějí cíleně oddálit menstruaci nebo ji zcela vynechat. Využívají k tomu léky nebo hormonální antikoncepci. Často pak přicházejí s dotazem, zda tato umělá úprava cyklu bude mít vliv na pozdější pravidelnost menstruace. Jestliže žena užívá hormonální antikoncepci a rozhodne se posunout menstruaci třeba tím, že bude pokračovat v užívání tablet bez přestávky i další měsíc, případně bude brát tablety z dalšího plata léků o pár dnů déle a cyklus pouze protáhne, nezmění se prakticky nic. V průběhu užívání hormonální antikoncepce je totiž přirozený cyklus zcela zablokovaný, a menstruace se tak dostaví pouze v případě, že žena užívání tablet přeruší,“ říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

2. Pilulky na předpis

Přibývá ale žen, které hormonální antikoncepci neužívají, a tak hledají jiné cesty. „Pokud žena zjistí, že se dovolená kryje s dobou její menstruace, není třeba hned propadat černým myšlenkám. Některé ženy se mohou chtít uchýlit k oddálení menstruace pomocí speciálních prášků. To lze ovšem doporučit pouze ženám s opravdu silnými, bolestivými projevy. Přece jen jde o ‚umělý‘ zásah do fungování organismu a mělo by se k němu přistupovat s rozvahou,“ upozorňuje dále gynekolog.

Babské rady, jak urychlit menstruaci

Nemáte-li možnost antikoncepce nebo návštěvy gynekologa, můžete vyzkoušet některé z dalších tipů. Počítejte ale s tím, že tyto metody nejsou trikem, jak zastavit menstruaci. Mohou vám ale pomoct ji urychlit nebo zkrátit. Jak uspíšit menstruaci?

3. Zkuste vitamin C a citronovou šťávu 

Často doporučovaným způsobem, jak uspíšit (či oddálit) menstruaci, je pití šťávy z citronu. V praxi to funguje tak, že byste měla denně vypít šťávu alespoň z jednoho citronu, a to po celou dobu, kdy chcete menstruaci oddalovat. Podpořit to můžete i zvýšeným příjmem vitaminu C – zkuste třeba VIX Vitamin C (koupit v e-shopu). Pokud se i přesto menstruace dostaví, s největší pravděpodobností bude alespoň znatelně slabší a kratší.

Velmi vhodné jsou bylinky

Na pomoc si můžete vzít i bylinky a vyzkoušet zvýšené popíjení kopřivového čaje Vix čaj kopřivový (koupit v e-shopu)kontryhel obecný zase obsahuje rostlinné hormony, které dokážou ovlivnit hormonální procesy v ženském těle. Oblíbené jsou i bylinky s nevšedními názvy jako pastýřská kabelka a řezník koště, jež dokážou menstruaci často i úplně zastavit.

Ochlaďte tělo

V boji o oddálení periody může pomoct také ochlazení organismu pomocí vody nebo některých potravin. Například meloun, jehož je v létě všude dostatek, obsahuje obrovské množství vody a dokáže při ochlazování těla pomoct, stejně jako například salátová okurka.

Urychlení menstruace teplem

Máte-li před dovolenou více času, můžete zkusit menses naopak uspíšit. V tom vám může pomoct třeba sauna, díky níž se roztahují cévy a urychluje se tak proudění krve. Mnoha ženám se osvědčila kombinace horké koupele a červeného vína, což funguje podobně jako sauna. Také jídelníček může tyto procesy ovlivnit, proto do něj zařaďte pálivé koření, jako chilli nebo pepř, funguje ale i česnek či semínka koriandru.

Smiřte se s přírodou a menstruaci zvládněte

Pokud se ale i přesto menstruace dostaví nebo se rozhodnete ji neoddalovat, vůbec to neznamená, že byste si tím měla nechat zkazit dovolenou. Naopak, můžete si dopřávat stejné radovánky jako ostatní, jen je potřeba dbát na zvýšenou hygienu.
 
Tip redakce:
S sebou si přibalte i praktické tampony s aplikátorem Tampax Compak Super Tampony S Aplikátorem 
(koupit v e-shopu), které se snadno zavádějí a mají také speciální ochranu před protečením.

Zvládněte menstruaci za každých okolností

V dnešní době už má žena na výběr z velkého množství intimních pomůcek, které jí její dny pomohou ulehčit natolik, že může sportovat, cestovat i plavat v podstatě bez omezení. Vyrážíte-li na dovolenou, kde budete mít k dispozici sprchu a toaletu, není třeba se stresovat, klidně si vystačíte s tampony. Je však potřeba klást velký důraz na hygienu, a tak se na cesty hodí tampony s aplikátorem. S tampony se nemusíte bát žádného sportu a klidně můžete vyrazit i do moře či do bazénu. Nezapomínejte je však pravidelně měnit, abyste předešla případnému protečení. 

Praktické menstruační kalíšky

Velké oblibě se v poslední době těší menstruační kalíškyKalíšky se vyrábějí z lékařského silikonu a jsou navrženy tak, aby se snadno čistily. Vnitřek kalíšku je hladký, má rovnou a plnou stopku, která usnadňuje jeho vyjmutí. Pro zrušení podtlaku, který se vytvoří při správném zavedení kalíšku, je potřeba kalíšek při jeho vyjímání zmáčknout. Před začátkem každého cyklu se musí vyvařit v pitné vodě nebo dezinfikovat pomocí speciálního prostředku na čištění kalíšků. Kalíšek je potřeba vyjmout a vypláchnout čistou vodou po každých 4 až 8 hodinách (podle síly menstruace). Většina žen zjistí, že kalíšek není potřeba vyplachovat tak často, jako se mění vložky nebo tampony. 
Tip redakce:
Výhody menstruačního kalíšku

Kalíšek spolehlivě nahradí 
tampony i vložky, a to i při silné menstruaci. Jedná se o vhodnou hygienickou pomůcku pro ženy v každém věku, i pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Je pohodlný, ideální na všechny druhy sportů, nenahraditelný při cestování a jako bonus představuje ekologické a zdravotně nezávadné řešení během menstruace.

Menstruační plavky

Plavání je oblíbenou aktivitou nejen v létě, ale po celý rok a během menstruace se jako řešení ženám doposud nabízelo použití tamponů či kalíšků. Zdaleka ne každé ženě ale tampony nebo kalíšek vyhovují, a proto jsou v současnosti k sehnání také menstruační plavky. Ty mají v oblasti klínu speciální, zvenčí neviditelnou třívrstvou „vložku“, která absorbuje menstruační krvácení a nepropustí ho dál. Použitá unikátní technologie je tak tenká a diskrétní, že menstruační plavky vypadají jako zcela normální plavky. Savost plavek se dá srovnat se savostí dvou tamponů, což odpovídá slabému až středně silnému krvácení.

Menstruační kalhotky na běžné nošení

Pokud se zrovna nechystáte vrhat do mořských vln, ale čeká vás například cyklistika nebo dlouhý pěší výlet, místo tamponu či kalíšku můžete zvolit menstruační kalhotky – zkuste třeba Bellinda menstruační boxerky pro normální menstruaci (koupit v e-shopu), které jsou k dostání ve velikostech S–XL a můžete zvolit variantu buď pro normální, či silnou menstruaci. Stejně jako plavky se i toto prádlo vyrábí ze speciálních nepropustných materiálů a zajistí vám naprosté pohodlí. Navíc se dnes vyrábějí v mnoha barevných variantách i střizích, takže si každá žena najde to své. A podobně jako kalíšek jsou i menstruační kalhotky ekologické. 

Velmi důležitá je intimní hygiena

Obzvlášť v létě je během menstruace nutné dbát na zvýšenou hygienu, a to i ve ztížených podmínkách. Horké počasí totiž podporuje rychlejší množení bakterií, zejména v místech, kde o ně opravdu nikdo nestojí. Pořiďte si proto gel určený přímo pro intimní hygienu, který vám pomůže v těchto partiích udržet přirozené pH. Pro tyto potřeby je určen například Lactacyd Comfort Zklidňující emulze pro intimní hygienu (koupit v e-shopu) nebo Nivea Intimo Sensitive Sprchová emulze pro intimní hygienu (koupit v e-shopu). Ocitnete-li se v místech, kde nebudete mít přístup ke sprše, není třeba panikařit, či snad dokonce hygienu vynechat. Stačí si antibakteriální ubrousky na intimní hygienu a problém je vyřešen.

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Dana Grófová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít