Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Zahoďte vložky a tampony! Vše o volné menstruaci

Zahoďte vložky a tampony! Vše o volné menstruaci

Zahoďte vložky a tampony! Vše o volné menstruaci

9. ledna 2023 od Anna Adlerová

9. ledna 2023 3 minuty čtení
Připravil/a Anna Adlerová

Je pro vás menstruace starostí navíc, nebo ji berete jako přirozenou součást svého ženství? Považujete vložky a tampony za nutné zlo? Možná je načase najít si cestu k vlastnímu tělu a vytvořit s ním vztah, který vám mimo jiné umožní zbavit se menstruačních pomůcek. Jak se to dá „naučit“?

Když se lektorka kurzů seberozvoje pro ženy Lucie Harnošová před pár lety o bezvložkové menstruační metodě dozvěděla, proletělo jí hlavou, že to nemůže nikdy fungovat. Možná něco podobného napadlo i vás…

Co je volná menstruace?

Volnou menstruací se označuje stav, kdy je žena schopna kontrolovaně odvádět menstruační krev z těla bez jakýchkoliv pomůcek. Nejde to samozřejmě hned, ale postupným nácvikem se k ní můžete díky naladění na vlastní tělo dopracovat.

 

Jak funguje volná menstruace?

Při menstruaci začne krev vytékat v momentě, kdy se neoplodněné vajíčko odlučuje spolu s děložní výstelkou ven z dělohy. Tato očista je podporována děložními stahy, které pomáhají odvodu krve z těla. Krev se v děloze postupně shromažďuje a nakonec vytéká. A tady přichází moment pro cílené „vyprazdňování“ krve z těla:

  • Ve vhodnou chvíli, například na toaletě nebo ve sprše,
    můžeme vědomě uvolnit svůj čípek, který se otevře a všechna krev vyteče ven.
  • Vyprazdňování probíhá opakovaným uvolňováním děložních svalů.
  • Pokud už nic nevytéká, můžeme se opláchnout sprchou nebo vodou z bidetu.
  • Celý proces trvá 1-2 minuty
vložky a tampony

Jak poznat vhodný moment?

Učit se poslouchat vlastní tělo je pro rozpoznání vhodného momentu pro vyprázdnění stěžejní. Podle Lucie se tento pocit dá přirovnat k nutkání na močení. Než se ho ale žena naučí vnímat, je možné procvičovat vyprazdňování krve při každé návštěvě toalety. Z počátku cyklu je návštěva toalety častější. Jak se síla menstruace snižuje, i intervaly návštěvy toalety klesají.

 

Kdy zahodit vložky?

Na začátku nácviku volné menstruace na sebe netlačte. Cesta k vlastnímu tělu může být u každé ženy individuální. Nevzdávejte se s prvním neúspěchem. Při nácviku můžete vložky používat jako preventivní opatření, kterého se možná postupně vzdáte.
volná menstruace

Proč je důležitý děložní čípek? 

Naučit se vnímat svůj děložní čípek je největším předpokladem úspěchu. Pokud už jeho vědomé uvolňování zvládáte na jedničku, posuňte se k další výzvě. Je ho totiž třeba hlídat hlavně v momentech, kdy například prudce vstanete nebo si z nějakého důvodu nebudete moct odskočit, i když už cítíte, že je nejvyšší čas.

Tip redakce:
Jeden krok před volnou menstruací může být i výměna vložek a tamponů za menstruační kalíšek. Ten vydrží roky a ženy si na něm pochvalují hlavně praktičnost, jelikož ho stačí vylít jen jednou denně. Manipulace s ním vás také naučí vědomému uvolňování svalů pánevního dna.


Je nutné mít posílené pánevní dno?

Rozhoduje o úspěchu bezvložkové metody silné pánevní dno? Posílené svaly pánevního dna k úspěšnému praktikování volné menstruace pomáhají, ale nejsou jediným předpokladem, vysvětluje Lucie. „Já sama pánevní dno po dvou porodech nemám právě ve skvělé kondici, ale jde to i tak. Důležité je naučit se svaly pánevního dna uvolňovat, zadržovat jimi se můžete učit postupně,“ upřesňuje.
menstruační kalíšek

Benefity volné menstruace

Volná menstruace je hlavně o pochopení sebe sama a větším sepětí s vlastní ženskostí. Lze ji praktikovat jen částečně, třeba jen doma o víkendech, nebo stále. Záleží na každé ženě, jak ji pojme a jak vnímá její benefity. Přináší pohodlí, sebedůvěru a pochopení. „S praktikováním volné menstruace přichází neskutečná svoboda,“ říká Lucie a pokračuje: „Nejdůležitější je uvědomění, že všechno, co jsme doposud o menstruaci věděly, jsou jen naše zvyky a paradigmata, jež máme v hlavě.“

Jaké jsou alternativy?

Ne všem ženám může princip volné menstruace plně vyhovovat a raději se jistí hygienickými pomůckami. V dnešní době už je jejich nabídka tak široká, že se citlivější ženy nemusí spoléhat jen na klasické vložky či tampony. Kromě vložek, které jsou k citlivé pokožce intimních partií již ohleduplnější, jako například Always Ultra Sensitive Normal Plus Vložky s křidélky (koupit v e-shopu), už je možné během mensturace používat také současný trend - menstruační kalhotky Bellinda Menstruační kalhotky pro normální menstuaci černé (koupit v e-shopu), které jsou pohodlné jak pro běžné nošení, tak na sport.  K tomu je pak možné také přidat již známý menstruační kalíšek, houbička či pratelné látkové vložky. 
 

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Anna Adlerová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

17 komentářů k článku
Ludmila Kellerová 17.prosince 2019
Ve výčtu alternativ ještě chybí Snuggs :-) (https://getsnuggs.com/)
Zuzana Prosová 25.září 2019
...
Lenka Treutnerová 13.září 2019
Noemi, je opravdu zbytečně přehnané žádat o smazání článku. Pro mě to bylo zajímavé čtení, které by samozřejmě bylo potřeba obohatit o další informace, avšak sama jste si zde mohla přečíst, že se to někomu podařilo. Některé vaše argumenty jsou správné, ale jinde máte špatné informace. Nitroděložní tělísko lze zavést i mimo menstruaci a nebo kdykoli během.
Andrea Herbanská 18.srpna 2019
Už tak hlídám svůj občasný únik moči, jestli nemám koláče v podpaží, jestli nemám mastné vlasy, ještě budu pořád hlídat kdy mám jít na záchod se "vykrvit", nic pro mě.
Petra Pilenová 26.července 2019
No nevím ... zní to kapku šarlatánsky, ale kdo ví. Zjistím si každopádně více informací a uvidím.
Martina Labajová 24.července 2019
Nechápu, jak může někdo napsat, že to není možné nebo rovnou žádat o smazání článku, aniž by si o tom něco zjistil. Před nedávnem jsem se o volnou ms zajímala a hledala různé názory v diskuzích. A mimo jiné se v jedné slečna ptala, jestli někdo neví, jak to funguje, že by to chtěla vyzkoušet. Po nějaké době se ozvala, že to trvalo asi rok, ale že se jí to fakt podařilo. Neříkám, že je to pro každého, ale věřím, že to jde.
A když tady řešíte spánek - i když jsem volnou ms nikdy nepraktikovala, tak ráno po probuzení mi vždy stačilo jen zatnout svaly pánevního dna, než jsem se posadila a vše šlo po chvíli do záchodu. Jen proto, že si to člověk neumí představit u sebe neznamená, že je to hloupost..
Monika Jedličková 22.července 2019
Prima věc, ale myslím, že víceméně jen pro dívky a ženy, které nechodí do zaměstnání, kde, věřte nebo ne, nelze odejít na toaletu vždy ve chvíli, kdy to je potřeba. O sprše nemluvě. V bílých lékařských kalhotách při minimálně osmihodinovém pracovním shonu a stresu si tuto metodu neumím představit...
Petra Prokopová 22.července 2019
Dobrý den, no inu autorka tohoto článku napsala co se možná doslechla. Ono by možná bylo vhodné si vyslechnout názor gynekoložky, jestli je to možné či nikoliv. Připadá mi to nemožné v době spánku, kdy je tělo uvolněné, abych ovládala své pánevní dno. Používám menstruační kalíšek, který mi vyhovuje víc než vložky či tampóny. Každé ženě sedí něco jiného.
Noemi Ariana Paulovičová 20.července 2019
Dobrý den,
musela jsem se přihlásit a dát komentář. Chtěla bych požádat o odstranění tohoto článku. Ještě by se mohl někdo tohoto naprostého nesmyslu chytit a snad to zkoušet. Nic takového nelze absolutně praktikovat a všechny ženy a dívky před tímto pomateným bludem varuji. Nikdo nemůže ovládat svůj děložní čípek! Je v něm stále nepatrný otvor, pouze s hlenovou "zátkou" odtéká tudy menstruační krev, či výtok při různých zánětech. Nejsou to vrata, které můžeme zavřít jak je nám libo. Čípek se rozevře a to hoooodně bolestivě, jen při porodu a to všechny maminky dobře vědí, jak to vypadá. Dobře to mohu ještě demonstrovat na příkladu s nitroděložním tělískem. Nelze ho dát kdykoliv, je to vždy začátkem menstruace, kdy otvor pro aplikaci je více uvolněný. Kdyby to žena mohla sama ovládat, přijde na gynekologii kdykoliv a ne v tuto pro ní nevhodnou a trapnou chvilku - "otevře" se, lékař vloží antikoncepci a žena zase čípek "zavře" a jeto :-). Takže pokud si někdo myslí, že svůj čípek dokáže ovládat, je to hlupák. Snad si někdo vážně nemyslí, že na noc zavře svůj děložní čípek jako těsné vrata a neukápne ani kapička, ráno vstane a postel bude jako alabastr. OMYL!!! budou to jatka, zničená matrace a na ní žena, která bude vypadat, jako když právě někoho zabila. To samé bude při zakašlání, smíchu, ohnutí, zvednutí, jakékoliv námaze.... Také nemůžete ovládat svojí dělohu, ale jen pánevní svaly- může tlačit jako při porodu. Jinak můžete ovládat svaly pouze své pochvy, což je úplně jinde :-). Takže snad to na vysvětlení stačí. Pokud někdo nechce vložky a škodlivé tampony, nejlepší je menstruační kalíšek. Sama jsem ho praktikovala 15let a je to opravdu super. Hodně ušetříte peněz (v řádu desetitísíců) a je to šetrné k přírodě. Chce to jen malý cvik a jde to lehce. Jen vylévat častěji to jest jednou za hodinu či dvě a ne jednou za den, jak píše pisatelka , která ani o tomto nic neví. K tomu doporučuji zakoupit lahvičku zvanou přenosný bidet, je to zahnutá sprška do kabelky, více najdete na netu. Tak hodně štěstí a bystrý rozum.
Jarmila Vyšatová 20.července 2019
Dobrý den,
zajímalo by mne, zda autorka sama praktikuje tenhle způsob vypouštění krve a zda při tom zůstane vždy naprosto čistá a nikde neukápne.
Nemyslím si, že tohle může fungovat a já osobně bych to nikdy neriskovala.
Která žena by v dnešní době orientované na výkon sledovala, kdy to na ní přijde a hledala toaletu. A co taková pokladní a jiné profese. Myslím, že je to prostě nesmysl.
A divím se, že tohle může někoho napadnout. Jarmila V.

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít