Jednoduchost jejich použití nadchla mnoho žen. K čemu ale jsou micelární vody? Kosmetička radí, jak a kdy je správně používat a po kterých sáhnout třeba v případě, že se bojíme o svou citlivou pleť.

Odkud se vzaly micelární vody?
Micelární voda byla vynalezena ve Francii na sklonku 80. let. V 90. letech se stala hitem Pařížanek, milujících vše jednoduché a nekomplikované. Micelární voda vyřešila jejich problém s pro město charakteristickou příliš tvrdou vodou. Novinka se rozšířila a pomohla i mnoha ženám v oblastech s jinak nekvalitní vodou. V poslední době jsou micelární vody hitem v odličování – ženy oceňují jednoduchost jejich použití a účinnost čištění. Všechno ale má své pro a proti.
Jak funguje micelární voda?
„Problémem přístupu k micelárním vodám je podle mě to, že evokují křišťálovou čistotu – ať už jde o slovo ‚voda‘ v jejich názvu, nebo o obaly čistého, lékárenského vzhledu,“ říká kosmetička Julie Bauer. Kosmetická poradkyně Lenka Peške dodává: „Micela jako taková je kulovitá buňka, která umí pohltit nečistoty do sebe. Iontové micely mají určitě vlastnosti rozpouštědla. Umí rozpustit oleje a vosky, ale už ji nelze dostat z povrchu pryč, protože je voděodolná. Proto je micela ještě ‚obalena‘ malými buňkami, které se s vodou spojí a pak se z obličeje smyjí, podobně jako detergent z nádobí.“
V micelárních vodách jsou opravdu látky stejného původu jako ty v čisticích přípravcích pro odstranění silné mastnoty. Oproti nim je ale koncentrace těchto sloučenin v odličovací micelární vodě minimální. Podle Lenky Peške je ale zbytečné, abychom zbytky čisticícho produktu na obličeji nechávaly.
Jak postupovat při odličování s micelární vodou?
Kosmetička Julie Bauer rovněž doporučuje oplachování vodou. „Micelární vody jsou dermatologicky testované, nejsou agresivní, ale musíme je brát jako ‚přípravky na čištění‘, ne péči o pleť. Při dlouhodobém používání může micelární voda narušovat přirozený ochranný film vaší pleti – to proto, že micely do sebe vážou nečistotu a mastnotu. To je sice pro odlíčení a vyčištění pleti žádoucí, ale musíme pamatovat na to, že micely odstraňují i přirozený kožní maz, který naše pleť naopak potřebuje. Může tak docházet ke zbytečnému vysušování a – především pokud máte citlivou pleť – následně i k problémům, jako je loupání nebo ekzémy,“ vysvětluje Julie Bauer. „Micelární vody nepracují s pletí - dobře odličují make-up, ale neotevírají a nečistí póry,“ říká Lenka Peške.
Pravidla používání micelární vody:
Pokud nám naše micelární voda vyhovuje a nepůsobí problémy, nemusíme od ní upouštět. Podle odbornice je ale nutné dodržovat určitá pravidla.
- Micelární voda funguje dobře jen s vatovým tamponkem, který micely váže zpět do svých vláken a nezanechává je na pleti. Zkuste Tip Line Kosmetické tampony (koupit v e-shopu).
- Po odlíčení ale na obličeji stejně ještě část micel (i s do sebe uzavřenou nečistotou) zůstává. Proto se doporučuje na závěr opláchnout obličej vodou z kohoutku nebo destilovanou či minerální vodou v případě, že máte citlivou pleť.
- Micelární voda také není zároveň pečujícím přípravkem.
- Po jejím použití nikdy nezapomeňte na aplikaci hydratačního krému.
Kdy a pro koho je micelární voda vhodná?
Zároveň ale kosmetička zmiňuje i výhody tohoto odličovače:
1. Jednoduchost a rychlost použití. Je ideálním prostředkem ve chvíli, kdy nemáte čas nebo chuť na dlouhé a pečlivé odličování – po večírku, na cestách nebo třeba pod stanem.
2. Pro jednorázové případy se skvěle hodí odličovací ubrousky s micelární vodou – vždy je lepší použít něco takového, než jít spát neodlíčená.
Tip redakce:
Vyzkoušejte třeba Ellie Micelární pleťové ubrousky 3v1 (koupit v e-shopu), které jsou vhodné čištění a tonizaci pleti.
3. Micelární voda má výhodu i v tom, že na rozdíl od odličovacího mléka nebo vody na bázi oleje nezanechává pokožku mastnou – vytváří tak ideální „výchozí pozici“ pro líčení a prodlužuje výdrž make-upu.
4. Poradí si navíc i s odolným make-upem, takže se hodí v případě, že se potřebujeme zbavit třeba slavnostního večerního líčení. Vyzkoušejte Nivea Hydra Skin Effect Micelární voda (koupit v e-shopu), která důkladně odstraní nečistoty s pleti a dodá jí pocit hydratace a osvěžení.
5. Důležité je i dbát zvýšené pozornosti při výběru micelární vody. Nejsou šechny stejné.
- Především pokud máme suchou nebo citlivou pleť, měly bychom eliminovat riziko dalšího vysušování. Někteří výrobci na tento efekt micelárních vod pamatovali a obohatili své výrobky o hydratační látky a složky udržující rovnováhu pH, tedy optimální kyselost pleti. Příkladem může být Ellie Vyživující micelární voda pro suchou a citlivou pleť 3v1 (koupit v e-shopu), která v sobě kombinuje mandlový olej, oleje z růže morušové a vitamin E a panthenolem, které jemně čistí a vyživují.
- Zkusit můžete také Garnier Skin Naturals micelární voda Hyaluronic Aloe (koupit v e-shopu), která je obohacena o výtažek z bio aloe vera a kyselinu hyaluronovou, vyplňuje pleť hydratací a obnovuje její hebkost.
- Pro citlivou pleť se hodí také micelární voda Garnier Skin Naturals Micelární voda pro citlivou pleť 3v1 (koupit v e-shopu).
- Pro jednorázové použití na pokožku citlivou na mechanické podráždění jsou tu vlhčené ubrousky Nivea Micellar Biodegradable Micelární čisticí pleťové ubrousky 3 v 1 (koupit v e-shopu), které jsou vyrobeny ze 100% rostlinných vláken, jsou snadno biologicky rozložitelné.