Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

7. října 2017 od Karolína Hornová

7. října 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Lenka Peške

Jednoduchost jejich použití nadchla mnoho žen. K čemu ale jsou micelární vody? Kosmetička radí, jak a kdy je správně používat a po kterých sáhnout třeba v případě, že se bojíme o svou citlivou pleť.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Micelární voda byla vynalezena ve Francii na sklonku 80. let. V 90. letech se stala hitem Pařížanek, milujících vše jednoduché a nekomplikované. Micelární voda vyřešila jejich problém s pro město charakteristickou příliš tvrdou vodou. Novinka se rozšířila a pomohla i mnoha ženám v oblastech s jinak nekvalitní vodou. V poslední době jsou micelární vody hitem v odličování – ženy oceňují jednoduchost jejich použití a účinnost čištění. Všechno ale má své pro a proti.

„Problémem přístupu k micelárním vodám je podle mě to, že evokují křišťálovou čistotu – ať už jde o slovo ‚voda v jejich názvu, nebo o obaly čistého, lékárenského vzhledu,“ říká kosmetička Julie Bauer. Kosmetická poradkyně Lenka Peške dodává: „Micela jako taková je kulovitá buňka, která umí pohltit nečistoty do sebe. Iontové micely mají určitě vlastnosti rozpouštědla. Umí rozpustit oleje a vosky, ale už ji nelze dostat z povrchu pryč, protože je voděodolná. Proto je micela ještě obalena malými buňkami, které se s vodou spojí a pak se z obličeje smyjí, podobně jako detergent z nádobí.“

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

V micelárních vodách jsou opravdu látky stejného původu jako ty v čisticích přípravcích pro odstranění silné mastnoty. Oproti nim je ale koncentrace těchto sloučenin v odličovací micelární vodě minimální. Podle Lenky Peške je ale zbytečné, abychom zbytky čisticícho produktu na obličeji nechávaly.


Na závěr opláchnout a použít péči

Kosmetička Julie Bauer rovněž doporučuje oplachování vodou. „Micelární vody jsou dermatologicky testované, nejsou agresivní, ale musíme je brát jako přípravky na čištění, ne péči o pleť. Při dlouhodobém používání může micelární voda narušovat přirozený ochranný film vaší pleti – to proto, že micely do sebe vážou nečistotu a mastnotu. To je sice pro odlíčení a vyčištění pleti žádoucí, ale musíme pamatovat na to, že micely odstraňují i přirozený kožní maz, který naše pleť naopak potřebuje. Může tak docházet ke zbytečnému vysušování a – především pokud máte citlivou pleť – následně i k problémům, jako je loupání nebo ekzémy,“ vysvětluje Julie Bauer. „Micelární vody nepracují s pletí - dobře odličují make-up, ale neotevírají a nečistí póry,“ říká Lenka Peške.

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

Pokud nám naše micelární voda vyhovuje a nepůsobí problémy, nemusíme od ní upouštět. Podle odbornice je ale nutné dodržovat určitá pravidla. „Micelární voda funguje dobře jen s vatovým tamponkem, který micely váže zpět do svých vláken a nezanechává je na pleti. Po odlíčení ale na obličeji stejně ještě část micel (i s do sebe uzavřenou nečistotou) zůstává. Proto doporučuji na závěr opláchnout obličej vodou z kohoutku nebo destilovanou či minerální vodou v případě, že máte citlivou pleť,“ radí Julie Bauer. Micelární voda také není zároveň pečujícím přípravkem. Po jejím použití nikdy nezapomeňte na aplikaci hydratačního krému.


Kdy a pro koho je micelární voda vhodná?

Zároveň ale kosmetička zmiňuje i výhody tohoto odličovače: jednoduchost a rychlost použití. Je ideálním prostředkem ve chvíli, kdy nemáte čas nebo chuť na dlouhé a pečlivé odličování – po večírku, na cestách nebo třeba pod stanem. „Pro jednorázové případy se skvěle hodí odličovací ubrousky s micelární vodou – vždy je lepší použít něco takového, než jít spát neodlíčená,“ říká odbornice.

V drogerii lze sehnat třeba Čisticí micelární ubrousky od značky Nivea s obsahem hydratačních složek.

Micelární voda má výhodu i v tom, že na rozdíl od odličovacího mléka nebo vody na bázi oleje nezanechává pokožku mastnou – vytváří tak ideální „výchozí pozici“ pro líčení a prodlužuje výdrž make-upu. „Proto je tak oblíbená mezi vizážisty,“ dodává kosmetička. Poradí si navíc i s odolným make-upem, takže se hodí v případě, že se potřebujeme zbavit třeba slavnostního večerního líčení.

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

Důležité je i dbát zvýšené pozornosti při výběru micelární vody. Nejsou šechny stejné. Především pokud máme suchou nebo citlivou pleť, měly bychom eliminovat riziko dalšího vysušování. Někteří výrobci na tento efekt micelárních vod pamatovali a obohatili své výrobky o hydratační látky a složky udržující rovnováhu pH, tedy optimální kyselost pleti. Příkladem může být voda Mixa Anti-Dryness pro suchou pleť nebo hydratační a zklidňující Mixa Optimal Tollerance pro citlivou pleť. Pro citlivou pleť se hodí také micelární voda z řady Sublime Soft od L’Oréal Paris. Pro jednorázové použití na pokožku citlivou na mechanické podráždění jsou tu vlhčené ubrousky Micellar Extra-Gentle od značky Garnier, které obsahují jemná hedvábná vlákna, jež jsou k pokožce šetrnější než vatové tamponky.
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Lenka Peške

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Lenka Peške
Nezávislá kosmetická poradkyně a vizážistka
6229
"Učím ženy být krásné každý den."

Nejčtenější články

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít