Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Čištění pleti: Základ vaší rutiny

Čištění pleti: Základ vaší rutiny

Čištění pleti: Základ vaší rutiny

1. srpna 2024 od Karolína Hornová

1. srpna 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová

Svěží vzhled, pomalejší stárnutí i lepší vstřebávání pečující kosmetiky. To vše lze zajistit důkladným čištěním pleti. A nejde jen o smytí make-upu, důležité je odstranit i nečistoty a maz, které na obličeji během dne ulpěly. Jak správně čistit pleť?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Říká se: čistota půl zdraví. A v případě pleti to platí bez výjimky. Čištění pleti je jedním z nejzásadnějších kosmetických úkonů a zároveň základem pro ty další – ať už jde o domácí péči v podobě nanášení masky či běžného pleťového krému, nebo o ošetření v kosmetickém salonu.

Jak správně čistit pleť?

Základní pravidlo zní: pravidelnost je cestou k úspěchu, v tomto případě ke krásné pleti. Základní čištění byste měli provádět především večer, ale také ráno – a to i tehdy, když se nelíčíte. Na obličeji totiž přes den ulpívají nečistoty (a pro obyvatele velkých měst to platí dvojnásob). V noci pak pleť „pracuje“ a vylučuje „odpadní látky“, které je dobré ráno alespoň setřít vatičkou s čisticím mlékem.

Dalším důležitým bodem, jak čistit pleť, je, že čištění nerovná se jen odličování. Odstranění make-upu je jen součástí procesu čištění. Ačkoli k obojímu často používáme stejný produkt (třeba čisticí a odličovací mléko), je potřeba tyto procesy oddělit: nejprve odlíčit (čili odstranit make-up) a pak ještě dočistit. V ideálním případě by měla být vatička s přípravkem po posledním nanesení a setření zcela čistá.
 

Postup čištění pleti

Večerní čištění pleti platí za to nejdůležitější, jelikož na ní přes den ulpí nejvíce nečistot. 
 

Ranní čištění pleti:

  1. Opláchněte pleť vlažnou vodou. Teplejší (ovšem ne horká) voda pomůže otevřít póry a usnadní odstranění nečistot.
  2. Použijte jemný čisticí gel nebo pěnu. Naneste malé množství produktu na vlhkou pleť a jemně masírujte krouživými pohyby. Použijte například Floré Čisticí pleťový gel bílá lilie & zelený čaj (koupit v e-shopu), který pleť jemně vyčistí a zanechá ji svěží.
  3. Pleť důkladně opláchněte. Vlažnou vodou odstraňte všechny zbytky čisticího produktu.
  4. Osušte pleť jemným ručníkem. Měkkým ručníkem pleť osušte, ideálně přikládáním na tvář, ne třením, a to tak, aby zůstala ještě lehce vlhká.
  5. Aplikujte tonikum a pečující produkty. Ráno vždy používejte krém na tvář s SPF jako poslední krok skincare rutiny.
 

Večerní čištění pleti:

  1. Odličte oči. Použijte speciální odličovač na oči, abyste jemně odstranili make-up bez podráždění.
  2. Odstraňte make-up z obličeje. Použijte odličovací mléko nebo olej, které rozpustí make-up a nečistoty. Populární jsou také micelární vody, jejichž micely přitáhnou nečistoty a pleť tak zbaví make-upu, například Dermacol Hyaluron čisticí micelární voda (koupit v e-shopu), která si poradí i s voděodolným líčením.
  3. Vyčistěte pleť. Naneste čisticí gel – třeba Neutrogena Hydro Boost Čisticí gel (koupit v e-shopu) – nebo pěnu – zkuste Saloos Bio Růžová Čisticí Pěna (koupit v e-shopu) – na vlhkou pleť a jemně masírujte. Neopomeňte linii vlasů ani krk.
  4. Důkladně opláchněte. Vlažnou vodou odstraňte všechny zbytky čisticího produktu.
  5. Osušte pleť jemným ručníkem. 
  6. Tonizujte. Tonikum doplní hydrataci a obnoví přirozené pH pleti.
  7. Aplikujte pečující kosmetiku. Na závěr vždy naneste hydratační krém.
 
Tip redakce:
Objevte vše pro důkladné 
odlíčení a čištění pleti. Od odličovačů až po vatové tamponky.


peeling v salonu


Přípravky na čištění pleti

Čím čistit? Zatímco někomu se osvědčilo čištění pleti olejem, jiný preferuje gel nebo třeba mléko. Záleží zkrátka na vašich preferencích a na tom, jaký typ pleti máte. Při výběru kosmetiky na čištění pleti byste měli zohlednit, jak moc potřebujete pleť čistit. Mastnější pleť se sklonem k ucpávání pórů a ke vzniku akné či černých teček je třeba čistit důkladněji. Ideální jsou proto čisticí gely nebo pěny, které se dostanou hluboko do pórů a vyčistí je lépe než vodičky či mléka.

Pro normální a suchou pleť se tedy více hodí čisticí pleťové vody a mléka, jež často obsahují i hydratační složky (třeba kyselinu hyaluronovou) a pleť zanechávají jemnou, nenapjatou a tolik ji nenamáhají. Pokud máte velmi citlivou pleť, volte přípravky pro ni určené.

Oblíbené micelární vody pak slouží spíše k odlíčení než k samotnému čištění. Obličej by se po jejich použití měl alespoň opláchnout vodou nebo vyčistit vhodným přípravkem.

Možná si vystačíte s kosmetickými tampony, ale skvělou službu udělá i čisticí kartáček na pleť s měkkými štětinkami, který je ideální pro problematickou pleť, lze ho používat i bez přípravku, pouze s vodou. Ocení ho nejen alergici. Sáhněte třeba po Gabriella Salvete Face Cleansing Brush (koupit v e-shopu).


kartáček


Hloubkové čištění pleti

Hloubkové čištění byste neměli provádět často, abyste zbytečně nenarušovali přirozenou obranyschopnost pleti. Jednou za čas ale pleti prospěje. To pravé hloubkové čištění dopřejte své pleti v kosmetickém salonu. S bezproblémovou pletí stačí návštěva jednou za měsíc, pokud máte problematickou pleť, domluvte se individuálně na častějších návštěvách.

K důkladnému vyčištění pleti poslouží jemný peeling či peelingová maska, které zároveň odstraní odumřelou kůži. Může jít o peeling mechanický nebo enzymatický. Druhý jmenovaný obsahuje tzv. AHA kyseliny nebo BHA kyseliny, které zjemní a rozzáří pleť bez nutnosti mechanického tření. Skvělou a zároveň přírodní volbou jsou také čisticí masky – zkuste ty jílové nebo na bázi černého uhlí.
 
Hloubkově vyčištěná pleť je nejen méně náchylná k tvorbě pupínků a černých teček, ale i celkově ozdravená a lépe přijímá účinné látky z krémů a dalších kosmetických přípravků.
 

Domácí čištění pleti

Pro efektivní a šetrné čištění pleti doma vám postačí několik základních produktů. Jejich výběr by měl být přizpůsoben typu vaší pleti (suchá, mastná, smíšená, citlivá) a konkrétním problémům, které řešíte (akné, pigmentové skvrny atd.).
 
Vaše domácí sada na čištění pleti by měla obsahovat:


Tip redakce:
Nevíte, kde byste měli začít? Přečtěte si našeho
 průvodce skincare světem a zjistěte, jak se o svou pleť správně starat. Naučíte se, jak určit svůj typ pleti i jaké základní kroky, by rozhodně neměli ve vaší nové skincare rutině chybět.


Jílová maska


Čištění pleti s akné

Pleť s akné byste měli podrobovat důkladnému čištění. Akné může mít mnoho příčin, ale jeho původ často tkví v ucpávání pórů přebytkem mazu. V takovém případě je na místě čisticí produkt s dezinfekčním a antiseptickým účinkem a hloubkově čisticí přípravky či přístroje. Pokud vás akné trápí hodně a dlouhodobě a čištění nepomáhá, je určitě namístě poradit se s odborníkem.
 

Kdy se čištění pleti vyhnout

Jsou případy, kdy byste se čištění pleti měli vyhnout nebo ho alespoň omezit na nutné minimum. Většinou jde o krátkodobé vysazení kosmetiky, pokud máte podezření na alergii na některou z jejích složek nebo v obličeji zaznamenáte výskyt dermatitidy (ekzému). Pak je žádoucí se obrátit na dermatologa.

Periorální dermatitida je nepříjemné kožní onemocnění, které se projevuje zanícenými červenými pupínky v okolí úst, nosu a někdy i očí. Jde o civilizační nemoc, která většinou „odchází tak, jak přišla“, tedy sama od sebe. Cílená léčba neexistuje – i proto, že na každého zabírá něco jiného. Dermatologové se nicméně shodují, že na ústup těchto pupínků má pozitivní vliv vysazení veškeré kosmetiky. K čištění či odličování pleti se přitom doporučuje pouze čistý olej bez přísad a k oplachování destilovaná či minerální voda.
 

 
Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít