Svěží vzhled, pomalejší stárnutí i lepší vstřebávání pečující kosmetiky. To vše lze zajistit důkladným čištěním pleti. A nejde jen o smytí make-upu, důležité je odstranit i nečistoty a maz, které na obličeji během dne ulpěly. Jak správně čistit pleť?

Jak správně čistit pleť?
Základní pravidlo zní: pravidelnost je cestou k úspěchu, v tomto případě ke krásné pleti. Základní čištění byste měli provádět především večer, ale také ráno – a to i tehdy, když se nelíčíte. Na obličeji totiž přes den ulpívají nečistoty (a pro obyvatele velkých měst to platí dvojnásob). V noci pak pleť „pracuje“ a vylučuje „odpadní látky“, které je dobré ráno alespoň setřít vatičkou s čisticím mlékem.Dalším důležitým bodem, jak čistit pleť, je, že čištění nerovná se jen odličování. Odstranění make-upu je jen součástí procesu čištění. Ačkoli k obojímu často používáme stejný produkt (třeba čisticí a odličovací mléko), je potřeba tyto procesy oddělit: nejprve odlíčit (čili odstranit make-up) a pak ještě dočistit. V ideálním případě by měla být vatička s přípravkem po posledním nanesení a setření zcela čistá.
Postup čištění pleti
Večerní čištění pleti platí za to nejdůležitější, jelikož na ní přes den ulpí nejvíce nečistot.Ranní čištění pleti:
- Opláchněte pleť vlažnou vodou. Teplejší (ovšem ne horká) voda pomůže otevřít póry a usnadní odstranění nečistot.
- Použijte jemný čisticí gel nebo pěnu. Naneste malé množství produktu na vlhkou pleť a jemně masírujte krouživými pohyby. Použijte například Floré Čisticí pleťový gel bílá lilie & zelený čaj (koupit v e-shopu), který pleť jemně vyčistí a zanechá ji svěží.
- Pleť důkladně opláchněte. Vlažnou vodou odstraňte všechny zbytky čisticího produktu.
- Osušte pleť jemným ručníkem. Měkkým ručníkem pleť osušte, ideálně přikládáním na tvář, ne třením, a to tak, aby zůstala ještě lehce vlhká.
- Aplikujte tonikum a pečující produkty. Ráno vždy používejte krém na tvář s SPF jako poslední krok skincare rutiny.
Večerní čištění pleti:
- Odličte oči. Použijte speciální odličovač na oči, abyste jemně odstranili make-up bez podráždění.
- Odstraňte make-up z obličeje. Použijte odličovací mléko nebo olej, které rozpustí make-up a nečistoty. Populární jsou také micelární vody, jejichž micely přitáhnou nečistoty a pleť tak zbaví make-upu, například Dermacol Hyaluron čisticí micelární voda (koupit v e-shopu), která si poradí i s voděodolným líčením.
- Vyčistěte pleť. Naneste čisticí gel – třeba Neutrogena Hydro Boost Čisticí gel (koupit v e-shopu) – nebo pěnu – zkuste Saloos Bio Růžová Čisticí Pěna (koupit v e-shopu) – na vlhkou pleť a jemně masírujte. Neopomeňte linii vlasů ani krk.
- Důkladně opláchněte. Vlažnou vodou odstraňte všechny zbytky čisticího produktu.
- Osušte pleť jemným ručníkem.
- Tonizujte. Tonikum doplní hydrataci a obnoví přirozené pH pleti.
- Aplikujte pečující kosmetiku. Na závěr vždy naneste hydratační krém.
Tip redakce:
Objevte vše pro důkladné odlíčení a čištění pleti. Od odličovačů až po vatové tamponky.

Přípravky na čištění pleti
Čím čistit? Zatímco někomu se osvědčilo čištění pleti olejem, jiný preferuje gel nebo třeba mléko. Záleží zkrátka na vašich preferencích a na tom, jaký typ pleti máte. Při výběru kosmetiky na čištění pleti byste měli zohlednit, jak moc potřebujete pleť čistit. Mastnější pleť se sklonem k ucpávání pórů a ke vzniku akné či černých teček je třeba čistit důkladněji. Ideální jsou proto čisticí gely nebo pěny, které se dostanou hluboko do pórů a vyčistí je lépe než vodičky či mléka.
Pro normální a suchou pleť se tedy více hodí čisticí pleťové vody a mléka, jež často obsahují i hydratační složky (třeba kyselinu hyaluronovou) a pleť zanechávají jemnou, nenapjatou a tolik ji nenamáhají. Pokud máte velmi citlivou pleť, volte přípravky pro ni určené.
Oblíbené micelární vody pak slouží spíše k odlíčení než k samotnému čištění. Obličej by se po jejich použití měl alespoň opláchnout vodou nebo vyčistit vhodným přípravkem.
Možná si vystačíte s kosmetickými tampony, ale skvělou službu udělá i čisticí kartáček na pleť s měkkými štětinkami, který je ideální pro problematickou pleť, lze ho používat i bez přípravku, pouze s vodou. Ocení ho nejen alergici. Sáhněte třeba po Gabriella Salvete Face Cleansing Brush (koupit v e-shopu).

Hloubkové čištění pleti
Hloubkové čištění byste neměli provádět často, abyste zbytečně nenarušovali přirozenou obranyschopnost pleti. Jednou za čas ale pleti prospěje. To pravé hloubkové čištění dopřejte své pleti v kosmetickém salonu. S bezproblémovou pletí stačí návštěva jednou za měsíc, pokud máte problematickou pleť, domluvte se individuálně na častějších návštěvách.K důkladnému vyčištění pleti poslouží jemný peeling či peelingová maska, které zároveň odstraní odumřelou kůži. Může jít o peeling mechanický nebo enzymatický. Druhý jmenovaný obsahuje tzv. AHA kyseliny nebo BHA kyseliny, které zjemní a rozzáří pleť bez nutnosti mechanického tření. Skvělou a zároveň přírodní volbou jsou také čisticí masky – zkuste ty jílové nebo na bázi černého uhlí.
Hloubkově vyčištěná pleť je nejen méně náchylná k tvorbě pupínků a černých teček, ale i celkově ozdravená a lépe přijímá účinné látky z krémů a dalších kosmetických přípravků.
Domácí čištění pleti
Pro efektivní a šetrné čištění pleti doma vám postačí několik základních produktů. Jejich výběr by měl být přizpůsoben typu vaší pleti (suchá, mastná, smíšená, citlivá) a konkrétním problémům, které řešíte (akné, pigmentové skvrny atd.).Vaše domácí sada na čištění pleti by měla obsahovat:
- odličovač očí a pleti
- gel na čištění pleti či jiný čisticí produkt (voda, mléko, olej, pěna), doporučujeme např. PURITY VISION Bio Růžový Čistící Olej (koupit v e-shopu)
- odličovací tampony
- peeling na obličej
- čisticí kartáček na pleť
Tip redakce:
Nevíte, kde byste měli začít? Přečtěte si našeho průvodce skincare světem a zjistěte, jak se o svou pleť správně starat. Naučíte se, jak určit svůj typ pleti i jaké základní kroky, by rozhodně neměli ve vaší nové skincare rutině chybět.

Čištění pleti s akné
Pleť s akné byste měli podrobovat důkladnému čištění. Akné může mít mnoho příčin, ale jeho původ často tkví v ucpávání pórů přebytkem mazu. V takovém případě je na místě čisticí produkt s dezinfekčním a antiseptickým účinkem a hloubkově čisticí přípravky či přístroje. Pokud vás akné trápí hodně a dlouhodobě a čištění nepomáhá, je určitě namístě poradit se s odborníkem.Kdy se čištění pleti vyhnout
Jsou případy, kdy byste se čištění pleti měli vyhnout nebo ho alespoň omezit na nutné minimum. Většinou jde o krátkodobé vysazení kosmetiky, pokud máte podezření na alergii na některou z jejích složek nebo v obličeji zaznamenáte výskyt dermatitidy (ekzému). Pak je žádoucí se obrátit na dermatologa.Periorální dermatitida je nepříjemné kožní onemocnění, které se projevuje zanícenými červenými pupínky v okolí úst, nosu a někdy i očí. Jde o civilizační nemoc, která většinou „odchází tak, jak přišla“, tedy sama od sebe. Cílená léčba neexistuje – i proto, že na každého zabírá něco jiného. Dermatologové se nicméně shodují, že na ústup těchto pupínků má pozitivní vliv vysazení veškeré kosmetiky. K čištění či odličování pleti se přitom doporučuje pouze čistý olej bez přísad a k oplachování destilovaná či minerální voda.
Přečtěte si: