Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

Komedogenní látky: Vyhněte se jim a zatočte s akné

9. června 2024 od Karolína Hornová

9. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Petra Řehořková

Mastné složky kosmetiky a přírodní oleje mohou být „hodné“ i „zlé“. Některé způsobují ucpávání pórů a mohou zhoršovat akné, jiné póry naopak čistí. Pojďme si v nich udělat pořádek.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Akné je onemocnění pokožky, které je způsobeno ucpáváním pórů kožním mazem a následným vznikem zánětu, resp. pupínků. Pupínky, resp. černé a bíle tečky, jsou komedony, které rozlišují se na otevřené a uzavřené. Vyskytují se hlavně na obličeji (nejčastěji v T-zóně), ale mohou se tvořit také na zádech či hrudníku.
  • Uzavřené komedony – malé bílé tečky, které se tvoří, když je pór ucpaný, ale povrch kůže zůstává uzavřený.
  • Otevřené komedony – známé jako černé tečky, které se tvoří, když maz v póru zoxiduje a při kontaktu se vzduchem ztmavne.
 
Akné se nejčastěji objevuje v pubertě, kdy jej způsobují zejména hormony, ale postihuje i dospělé jedince, především majitele mastnější pokožky. Pokud na akné trpíte třeba i po třicítce, doporučujeme napřed vyloučit možnou příčinu v hormonální nerovnováze.

vznik akné


Léčba komedonů – jak se jich zbavit?

Na zánětlivé akné a komedony zabírá hloubkové čištění pokožky, ideálně načasované na týden před začátkem menstruace, kdy se kvalita pleti většinou zhoršuje. Vhodné jsou produkty s obsahem kyseliny salicylové, která pomáhá uvolňovat a čistit póry a redukovat tak komedony. Pokud na pupínky trpíte dlouhodobě, doporučujeme navštívit dermatologa, který určí příčinu a nasadí potřebnou léčbu. Na škodu není ani pravidelné profesionální ošetření pleti u kosmetičky, např. chemickým peelingem.
 
Tip redakce:
Zkuste například 
Dermacol Acneclear Intenzivní péče na problematickou pleť (koupit v e-shopu)který viditelně redukuje velikost pupínků a zarudnutí. Ellie AHA (+BHA) Intense Obnovující sérum Alfa-hydrokyseliny 15% (koupit v e-shopu) je peelingové sérum, které obnovuje svrchní vrstvy kůže a zanechává pleť omlazenou a rozzářenou. Oba produkty mají navíc protizánětlivé účinky a zmírňují podráždění.

Na vině může být kosmetika

Pokud je příčinou vašeho akné „pouze“ nadměrná produkce kožního mazu, je čas udělat revizi kosmetického arzenálu. Tvorbu pupínků a černých teček totiž podporují tzv. komedogenní látky neboli komedogeny – složky, které běžně najdeme v kosmetických produktech.

Komedogenní látky mají tendenci ucpávat póry a mohou způsobovat či zhoršovat akné. Pokud tedy trpíte na pupínky bez zjevné příčiny (mastná pleť, hormonální výkyvy), zjistěte, zda vaše kosmetika tyto látky neobsahuje.

V dermatologických příručkách lze nalézt seznamy komedogenních látek. Nejčastěji jde o komedogenní oleje a tuky (rostlinné, minerální i živočišné), ale i jiné látky, např. tzv. mastné alkoholy a různé stabilizátory, jež se do kosmetiky přidávají. Látky jsou rozděleny podle klasifikace, která každé z nich přisuzuje „známku“ jako ve škole, tedy stupeň komedogennosti: 5 označuje nejvyšší stupeň, 1 nebo 0 značí nekomedogenní látky.

čistá pleť

Trošku ošidným se může jevit fakt, že některé oleje akné zhoršují, ale jiné mohou mastné pokožce naopak prospět. Problém je i v tom, že každá pokožka může na stejnou ingredienci reagovat trošku jinak. Pokud ale máte suchou či velmi suchou pleť, neměli byste se bát ani látek s vysokou „známkou“, které suchou pleť naopak promastí a vyživí.

Seznam (ne)komedogenních látek

Kompletní seznamy těchto látek zahrnují i ty, které jsou v kosmetických produktech zastoupeny okrajově. Na následujících řádcích můžete najít především oleje, které mohou mít na akné jak pozitivní, tak negativní účinky, a látky, které vás mohou překvapit třeba v odličovačích. Najdete je uvedeny ve složení kosmetiky pod mezinárodním označením. 
 

Stupeň komedogennosti 5

  • olej z pšeničných klíčkůextrakt z mořských řas (algae extract), sodium lauryl sulfate (SLS)
     

Stupeň komedogennosti 4

  • kokosový olejlněný olejolivový olejkakaové máslocetearyl alcoholisopropyl
 
Obecně platí, že komedogenní oleje s klasifikací 4 a 5 byste neměli aplikovat na obličej s problematickou pletí. Jde například o oblíbený kokosový olej. Vzdávat se ho ale nemusíte – beze strachu ho můžete použít na pokožku těla nebo jako kúru na vlasy. Olivový olej mívá lepší snášenlivost a jeho působení je individuální.

Složka sodium lauryl sulfate usnadňuje tvorbu pěny a často se objevuje v čisticích pleťových pěnách a gelech. Může ale narušovat přirozenou bariéru pokožky a způsobovat silné ucpávání pórů. Cetearyl alcohol je tzv. mastný alkohol získaný z kokosového oleje a používá se jako zahušťovadlo a pěnidlo.
 

Stupeň komedogennosti 3

  • avokádový olejpupalkový olejsezamový olej

kosmetické produkty

Stupeň komedogennosti 2

  • mandlový olejmeruňkový olejdýňový olejčistý lanolin
 
Tyto středně komedogenní látky jsou vhodné na suchou a namáhanou pokožku, kterou dokážou zvláčnit a posílit. Pokud máte mastnou pleť, buďte obezřetní. Zkusit je ale můžete a pozorujte, jak na ně pleť reaguje – třeba sezamový olej má sice „trojku“, ale zároveň pomáhá čistit póry od tzv. černých teček.
 

Stupeň komedogennosti 1

  • ricinový olejrakytníkový olejhroznový olejjojobový olejšípkový olej
     

Stupeň komedogennosti 0

 
Výše zmíněné jsou tzv. nekomedogenní oleje, to znamená, že je můžete v klidu používat při odličování, mazat nejen na suchou a normální, ale i na problematickou pleť a nemusíte se jim vyhýbat. Konopný olej navíc působí antisepticky a nabízí se tudíž jako dobrý pomocník v boji s akné. Šípkový a rakytníkový olej zase pomáhá lépe hojit jizvičky po akné.
 
 
Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Petra Řehořková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

4 komentářů k článku
Tereza Grošková 10.března 2020
Dobrý den,
ráda bych požádala o úpravu článku - tekutý parafín je ropný produkt a rozhodně nemá komedonní stupeň 0, ale naopak ucpává póry, protože dělá na pleti neprodyšnou vrstvu.

Podle mě by toto odborník na kosmetiku měl dávno již vědět, a ne toto napsat do seriozního článku.

https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/paraffinum-liquidum/?
Teta drogerie 25.dubna 2018
Dobrý den Ivano,
Moringový olej má v kosmetice široké použití. Velmi často se používá proti vráskám, ale pomáhá právě i při výskytu akné nebo pigmentových skvrn. Pokud Vám jde spíše o hodnotu ve smyslu ceny, seženete jej zhruba za 300 - 400 Kč za 100 ml. Hezký den, redakce Teta drogerie.
Ivana Lacmanová 21.dubna 2018
Jakou hodnotu má moringový olej?Děkuji
Zuzana Fritcherová 7.dubna 2018
Dobry den,
do kterého stupne byste zaradila makadamiovy olej?
Diky.

Expert z článku

Mgr. Petra Řehořková
wellness koučka a zakladatelka kliniky Petra Clinic
4342
"Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít