Bojujete s ucpanými póry a jejich následky v podobě pupínků a akné? Ucpané póry jsou jednoduše součástí života a nikdy se jich nezbavíte nadobro. Můžete je ale minimalizovat a s tím i vznik nedokonalostí na pleti. Jak na to?

Co jsou póry?
Póry má každý z nás, jsou součástí pokožky. Jsou to drobné otvory v kůži, kterými se vylučuje pot a maz. Nejvíce jich máme na obličeji, ale jsou rozesety po celém těle. Neberte je jako nepřítele, póry nám totiž pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a regulovat naši tělesnou teplotu. Ovšem vlivem prostředí, make-upu a dalších produktů, které používáme, se mohou zanést a ucpat a pak se nám na pleti objevují pupínky.Ucpané póry vznikají nadměrnou produkcí mazu, který se spolu s nečistotami zvenčí a bakteriemi hromadí v mazových žlázách naší pleti. Hlavní důvody vzniku tvoří tyto faktory:
- nesprávné čištění pleti: a to buď nedostatečné nebo i přílišné, kdy se snažíme pleť doslova „vydrhnout“, čímž jí ještě více škodíme,
- používání nevhodných kosmetických přípravků: například příliš mastných krémů nebo produktů s obsahem alkoholu,
- průvodní projev nedostatečné hydratace pokožky.
Ucpané póry vs. černé tečky
Hluboce zanesené póry, které zůstanou ucpané, vytvoří tzv. komedon – většinou v podobě černých teček, ale můžou se objevit i bílé. I při ucpaném póru pokožka pokračuje v produkování mazu, ten ovšem zůstane zaseknutý právě po tímto „špuntem“ a hromaděním mazu se začne tvořit akné.Ucpané póry jsou častým projevem dospívání, proto je třeba o pleť v tomto období zvlášť důkladně pečovat, protože mladá pleť má často sklony k tvorbě akné. Ničemu nepomáhá ani přílišné dotýkání se obličeje, kdy se bakterie z rukou snadno přenesou na pokožku a tím vzniká problém. Důležitý je v tomto případě vhodný výběr make-upu, který by neměl být příliš těžký a hutný či na bázi olejů. V neposlední řadě má význam také váš životní styl a stravování. Ano, i nesprávným jídelníčkem si totiž můžete způsobit zanesení pórů, protože vše, co se děje uvnitř vás, se projevuje skrze pokožku navenek. Takže až budete příště zase v pokušení dát si smažák nebo u televize schroustat brambůrky, myslete i na svou pleť.

Trápí vás ucpané póry? A kromě odborné kosmetické péče vám nic nepomáhá? Už delší dobu je hlavně mezi ženami oblíbená černá slupovací maska, která slibuje vyřešení tohoto problému. Je to ale pravda a jak vlastně funguje?
Víte, že větší tendenci k ucpávání pórů mají ženy pár dní před začátkem menstruace? Hormony zkrátka mění nejen naši náladu, ale i stav pleti. Zkuste proto v této době věnovat péči o pleť větší pozornost a dopřát si třeba čisticí pleťovou masku nebo jinou kosmetickou proceduru.
Jak uvolnit ucpané póry?
Problém ucpaných pórů bychom rozhodně neměli podceňovat. Ideálním řešením je samozřejmě návštěva kosmetičky, která pleť odborně vyčistí, a to včetně hloubkového čištění, navíc doporučí vhodnou domácí péči ušitou přímo na míru stavu vaší pleti. Odborné kosmetické ošetření by se mělo podstupovat pravidelně. Je to totiž stejné jako se cvičením – pokud nebudete cvičit pravidelně, postava se nezpevní. Nejdůležitější, a to u všech bez rozdílu věku, je pak kvalitní večerní čištění pleti. Jít večer spát bez odlíčení je skutečný prohřešek, kdy už po jednom dni může dojít ke zhoršení stavu pleti.Ucpané póry na obličeji mohou nadělat pěknou paseku. Nejčastěji se s nimi budete potýkat na nose, čele nebo bradě, ale výjimkou nejsou ani jiné části obličeje nebo dokonce hrudník či ramena.
- Ucpané póry na bradě – mohou být způsobeny hormonálními změnami a potrápí hlavně ty s mastnou pletí.
- Ucpané póry na tváři – mohou být způsobeny nevhodně zvoleným make-upem, který ucpává póry po celém obličeji.
- Ucpané póry na čele – tvoří se u těch, kdo se hodně potí, ale mohou být způsobeny také nošením čelenek, zejména těch látkových.
- Ucpané póry na nose – jsou nejběžnější, způsobuje je nadměrná produkce mazu, ale i to, že se je snažíte vymačkávat.
Jak vyčistit ucpané póry doma?
Pokud přemýšlíte, jak vyčistit ucpané póry, aniž byste museli navštívit odborníka, pak se soustřeďte na řádné čištění pleti. Právě čištění je totiž tím, co na ucpané póry zabírá ze všeho nejlépe. Správným a pečlivým čištěním navíc tvorbě ucpaných pórů předcházíte. Jak na to?1. Pravidelně pleť čistěte
Nejlepší, co na rozšířené póry zabere, je čištění. Zejména večer si na něm dejte záležet a pleť důkladně odličte a pak dočistěte. Ideální jsou k tomu jemné čisticí produkty jako gely nebo pěny. Existují i takové, které jsou určené speciálně na boj proti ucpaným pórům a nečistotám pleti.Jestli vás trápí černé tečky a rozšířené póry na nose, pak si k ruce vezměte například tonikum, které stahuje póry. Čištění pórů na nose nemusí být žádná věda, pokud zvolíte správné produkty. Vsaďte na produkty s AHA kyselinami, s kyselinou salicylovou, jejíž největší předností je schopnost proniknout do hlubších vrstev pokožky, s tea tree olejem nebo zinkem
2. Pravidelně exfoliujte
Kromě čistění je důležité také pleť pravidelně zbavovat odumřelých kožních buněk a nadbytečného mazu. K tomu vám dokonale poslouží peeling na pleť. Ať už zvolíte chemický nebo mechanický, neměli byste to přehánět, opravdu stačí ho použít 2–3krát týdně. Při tom mechanickém volte ten s jemnými částečkami, abyste si zbytečně pleť nepodráždili ještě více a tvář jen jemně masírujte. Vyzkoušejte například korejský zázrak BEAUTY OF JOSEON peeling gel (koupit v e-shopu), který ucpané póry vyčistí do hloubky a rozzáří vaši pokožku. Chemický peeling nejdříve na tváři otestujte a nenechávejte ho na pleti příliš dlouho.3. S vymačkáváním opatrně
Možná vás napadne ucpané póry jednoduše vymáčknout, což s sebou však nese dvě rizika: zaprvé tím stav své pleti pravděpodobně ještě zhoršíte (riskuteje vznik velkých červených fleků, jizviček apod.) a zadruhé se vám do kůže může dostat infekce. Pokud to ale skutečně nemůžete vydržet, mějte alespoň umyté ruce, napařte si předtím obličej a poté inkriminovaná místa pořádně vydezinfikujte.4. Zkuste náplasti
Chcete-li na to jít jinak (a lépe!), vyzkoušejte kosmetické náplasti, které se přiloží na postižená místa pleti a díky obsahu vhodných ingrediencí nečistoty jednoduše vytáhnou ven. Otestujte třeba Nivea Čisticí pleťové náplasti (koupit v e-shopu) obohacené o kyselinu citronovou. Díky jemnému materiálu skvěle přilnou i na nerovné části obličeje a vyčistí pleť do hloubky. Nebo zvolte variantu s aktivním uhlím 7th Heaven Čistící proužek na nos (koupit v e-shopu), které stahují rozšířené póry a zmenšují tak viditelnost pórů kolem nosu.Tip redakce:
Rozšiřování a ucpávání pórů může souviset i s projevem stárnutí pleti, kdy v kůži ubývá kolagenu. Proto ho pleti zejména po 30. roce věku dodávejte prostřednictvím vhodných kosmetických přípravků.
Přečtěte si: