Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy 4 důvody proč se vám dělají lupy

4 důvody proč se vám dělají lupy

4 důvody proč se vám dělají lupy

21. dubna 2023 od Lenka Knápková

21. dubna 2023 2 minuty čtení
Připravil/a Lenka Knápková

Problém s lupy má mnoho lidí. Kromě toho, že tyhle malé nevzhledné bílé šupinky padají na ramena, mohou způsobovat také úporné svědění hlavy. Jak si tento problém nezhoršovat a jak s lupy účinně bojovat? Dozvíte se v našem článku.

Co jsou to lupy?

Lupy jsou šupinky odumřelé kůže na vlasové pokožce. To že se vám objevily, značí nějaký problém, ať už je to přesušená vlasová pokožka, nevhodná vlasová kosmetika nebo nedostatek vitaminů a minerálů. Dělí se na lupy suché, nebo mastné.

Jaký je rozdíl mezi mastnými a suchými lupy?

Suché lupy
Jsou drobnější a padají ve větším množství zejména na ramena. Pokožka hlavy přitom bývá suchá, svědí, je podrážděná, dehydrovaná, ale jinak nejeví známky zánětu – není zarudlá. Suché lupy se objeví jako důsledek nějaké chyby v péči o vlasy. Často se lupy objevují v zimě a časném jaře, zlepšení pak nastává v létě.
Mastné lupy
Mastné lupy jsou výrazně větší a tmavší než ty suché, šupinky kůže tvoří větší vločky. Pokožka na hlavě je zarudlá, svědí a nutí ke škrábání, což problémy ještě zhoršuje. Mastné lupy se zánětlivými projevy na kůži jsou příznakem onemocnění, které se nazývá seboroická dermatitida a její příčinou je přemnožení kvasinek rodu Malassezia, které přirozeně osidlují pokožku hlavy. Pokud vás tyto lupy trápí dlouhodobě a klasické šampony nezabírají, poraďte se s odborníkem, dermatologem nebo trichologem.

Co dělat, aby se vám suché lupy netvořily?

1. Volte šampon vhodný pro vaši vlasovou pokožku a vlasy

Pokud vás trápí lupy, příčinou může být nevhodný šampon, který vaši pokožku vysušuje a tím podporuje olupování a vznik lupů. Hledejte šampon, který obsahuje zinek, jeho sloučeniny či selen, a zároveň dehydrovanou pokožku bude hydratovat jako Head & Shoulders Classic Clean Šampon Proti Lupům (koupit v e-shopu), který je pro všechny typy vlasů. Rozšiřte péči o hydratační oplachovací krém DERMAxPRO by Head & Shoulders Oplachovací krém proti lupům na pokožku hlavy s aloe (koupit v e-shopu), který poskytne až 72hodinovou hydrataci.

2. Myjte si vlasy správně

Další příčinou vzniku lupů může být špatné mytí vlasů a nedostatečné opláchnutí šamponu. Pokud šampon zůstane na vlasech a pokožce, může docházet k jejímu podráždění a pak už je kousek od vzniku lupů. Máte-li akutně podrážděnou pokožku, používejte zklidňující  DERMAxPRO by Head & Shoulders Zklidňující Šampon Proti Lupům Pro Suchou Pokožku Hlavy (koupit v e-shopu), který posiluje kožní bariéru pokožky hlavy a obsahuje aktivní aloe, vitamin E a výtažek z kaktusu.
Tip redakce:
Po nanesení šamponu masírujte jemně a pomalu pokožku celé hlavy, ne nehty, ale bříšky prstů tak, aby se šampon dostal ke kořínkům. Poté nezapomeňte důkladně opláchnout vlažnou vodou. Tento proces 2x zopakujte.

3. Nepoužívejte příliš často suchý šampon

Věděli jste, že příliš časté používání suchého šamponu může způsobovat lupy? Pokud je suchý šampon vaším oblíbencem, pamatujte, že by jeho používání nemělo být příliš časté. Ideálně ho aplikujte 1x za týden. Máte-li pokožku hlavy se sklonem k tvorbě lupů, četnost jeho používání nepřekračujte, jeho zbytky mohou ucpávat a dráždit mazové žlázky.
Tip redakce:
Pokud přece jen potřebujete
zbavit své vlasy mastnoty, zkuste Wellaflex suchý šampon Sweet Sensation (koupit v e-shopu), který si poradí s mastnými vlasy a dodá objem. Nezapomeňte ho večer důkladně vyčesat a vlasy umýt, abyste předešli vzniku lupů.

4. Nepoužívejte velké množství produktů

Trápí-li vás lupy, zamyslete se nad množstvím vlasových produktů, které používáte. A nezapomeňte se podívat na složení, vznik lupů totiž podporují silikony, sulfáty a parabeny.  Zaměřte se hlavně na základní produkty, jako je šampon a kondicionér s obsahem léčivých látek.
Tip redakce:
Osvědčeným trikem na zmírnění lupů je také masírování vlasové pokožky pomocí  
Alpa Luna Vlasová vody bylinné lopuchové (koupit v e-shopu). Lopuch snižuje tvorbu lupů a také podporuje růst vlasů.
Tipy, na co si dát pozor, máte-li sklon k tvorbě lupů
  • nechoďte spát s mokrou hlavou
  • rozčesávejte vlasy po celé délce, nikoli jen u hlavy
  • vyvarujte se škrábání a cílenému olupování lupů
  • na rozčesávání používejte hřebeny s šetrnými štětinami
  • při fénování používejte nižší teplotu a držte fén dále od hlavy
  • jezte zdravě a vyhýbejte se stresu

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Lenka Knápková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít