Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Jak pečovat o vlasy s lupy?

Jak pečovat o vlasy s lupy?

Jak pečovat o vlasy s lupy?

12. dubna 2017 od Eva Suchomelová

12. dubna 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Kapounová

Na jaře se mohou objevit ve vlasech lupy i těm, které s nimi obvykle nemají problém. Jak se jich zbavit? Co proti lupům zabírá? Odpovědi na tyto i další otázky péče o vlasy s lupy nám poskytla dermatoložka MUDr. Jitka Kapounová.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Pokud jste v zimě nosily pokrývku hlavy, sice jste předešly mnoha nachlazením, ale vlasová pokožka trpěla nedostatkem čerstvého vzduchu a zcela jistě docházelo k zapaření. Jestliže jste otužilé a obešly jste se bez čepice či klobouku, dostávaly zase vaše vlasy a pokožka hlavy silné teplotní šoky, když jste přešly z mrazu do přetopené místnosti. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou v zimě může být třeba i 30 stupňů, a to bez potřebného času na aklimatizaci. V obou případech může být důsledkem zvýšený výskyt lupů. Jak pečovat o vlasy, abyste se lupů zbavily? Jaké přípravky používat?


Nechci lupy! Co mám dělat?

V případě, že se u vás lupy vyskytují ojediněle, právě třeba na jaře, je jejich odstranění jednodušší. V každém případě je ale potřeba věnovat vlasům s lupy zvýšenou pozornost. Zároveň můžete svým vlasům pomoci doplňky stravy, posilujícími imunitu, a probiotiky.


Přechodná záležitost

Jak už bylo řečeno výše, v zimě trpí pokožka hlavy u všech. „Vinu za to nesou především nedostatek přirozeného slunečního záření a chladné, až mrazivé počasí. Speciálně pokožka hlavy trpí neustálým přikrýváním čepicemi - chybí přirozená cirkulace vzduchu,“ vyjmenovává negativní vlivy MUDr. Kapounová. „Z tohoto důvodu se mohou lupy objevovat i u lidí, kteří jimi jinak netrpí. V tomto případě se ale nejedná o onemocnění, spíše o stav, který lze zlepšit zvýšenou péčí o pokožku hlavy a vlasy v kritickém období." Základem je zvýšená hydratace vlasové pokožky, která je po zimě extrémně vysušená. „Vhodné je použití hydratačních balzámů na vlasy, zábalů či masek. Právě na jaře se doporučuje odlehčit vlasy například prostříháním a odstraněním zničených konečků,“ doporučuje dermatoložka. „Jde-li o 'pouhé lupy', lze se jich zbavit natrvalo, a to především volbou vhodné kosmetiky a právě hydratací. Dobře se při tom uplatňují přípravky s přírodními výtažky, ať už z drogerie, nebo i doma připravené.“ O kosmetice z jarních bylinek, které pomáhají při péči přímo o vlasovou pokožku, si můžete přečíst zde.
 

lupy

Přípravky proti lupům

Když tedy objevíte ve vlasech nebo na ramenou drobné bílé kousky, nepropadejte panice. Vydejte se do drogerie a podle doporučení MUDr. Kapounové se dívejte po vlasových přípravcích, které obsahují:

1) keratolytika, například kyselinu salicylovou, mléčnou a ureu. Pomáhají odstranit vrstvičku zrohovatělé kůže, která tvoří odlupující se šupinky, a hydratují vlasovou pokožku.
2) ichtamol, bílý rostlinný dehet, který nahradil v běžné kosmetice zakázaný, dříve s úspěchem používaný kamenouhelný dehet.
3) antiseptika a antimykotika - zinc pyrition, ketokonazol, flutrimazol, piroktolamin(ciclopirox), klimbazol, glykacil, undecylenáty, hexamidin selenium, disulfid aj.

„Většina velkých kosmetických firem má šampony a doplňkovou péči určenou speciálně pro pacienty se seboroickou dermatitidou. Bývají označené zkratkou DS,“ konstatuje dermatoložka. Šampony jako Nizoral, Dercos, Node D.S., Mediket ictamo, Skin Cap, Blue Cap, Head and Shoulders a další obsahují právě výše uvedené účinné látky v boji proti lupům.


Na co si dát pozor

Jsou věci, které by stav vaší hřívy mohly, co se týče lupů, ještě zhoršit. Čemu byste se tedy měly vyhnout? „Nepoužívejte především přípravky na alkoholové bázi, které zvýšeně vysušují pokožku. Rovněž přílišná parfemace pokožce hlavy neprospívá,“ říká MUDr. Kapounová a pokračuje: „Vhodné je vlasy nelakovat, netužit a barvit spíše jen hypoalergenními barvami. Celkově je dobré vyvarovat se přílišného stresu, příliš tučných a kořeněných jídel.“

Pokud máte ve vlasech „nasněžíno“ téměř neustále, je třeba postupovat pod vedením lékaře. „Tvorbu lupů má na svědomí onemocnění zvané seboroická dermatitida. Jedná se o chronické onemocnění, v podstatě ekzémové. Vliv má zvýšená činnost mazových žlázek v oblasti hlavy a pomnožení kvasinky Malassezia (Pityrosporum) a Candida,“ vysvětluje MUDr. Kapounová. „Vzhledem k chronicitě a ekzémové podstatě seboroické dermatitidy se onemocnění nedá předcházet ani ho trvale vyléčit – pouze ho „krotit“ vhodnou kosmetikou, případně přípravky předepsanými kožním lékařem.“ Nejčastěji se předepisují přípravky z lékáren s obsahem kortikosteroidů a antimykotik (léky proti kvasinkám a plísním), eventuálně keratolytika – kyselina salicylová k odstranění nánosů šupin.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Kapounová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Jitka Kapounová
Dermatoložka a dermatoveneroložka
192
"Na mé práci mě těší rozmanitost pacientů."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít