Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Jak správně pečovat o mastné vlasy

Jak správně pečovat o mastné vlasy

Jak správně pečovat o mastné vlasy

20. února 2018 od Eva Suchomelová

20. února 2018 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Bára Doležalová

Máte mastné vlasy? Nebo se vám náhle začaly mastit? A víte, jak o ně správně pečovat, aby vypadaly co nejlépe? Zeptali jsme se za vás na rady a tipy odbornice na krásné vlasy, Báry Doležalové.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Asi se shodneme na tom, že nikdo nechce vypadat umaštěně, ať jde o pleť, nebo o vlasy. Právě vlasy mnoho lidí řeší, někteří celoživotně, jiní dočasně. Tzv. mastné vlasy je označení typu vlasů, stejně jako je typ pleti mastný. Vychází to právě z pokožky – pokud jste se narodili s mastnou pletí, budete mít i mastný typ vlasů. A stejně jako se staráte o svou mastnou pokožku jinak, než se stará někdo se suchou pokožkou, je třeba pečovat i o své vlasy podle jejich potřeb. Co přesně je mastný typ vlasů? „Mastné vlasy vznikají nadměrnou produkcí mazu na pokožce hlavy,“ stručně charakterizuje kadeřnice.


Mastné, nebo mastící se?

Takové mohou být vlasy celý život, ale jsou i příčiny, které způsobí, že se vlasy více mastí, aniž by to patřilo ke genetické výbavě jejich nositele. Mastící se vlasy nebo vlasy se sklonem k maštění se mohou vyskytnou dočasně a jen v určitém období, anebo dlouhodobě, když vlasová pokožka nedostává to, co potřebuje„Při velmi suché pokožce, charakterizované svědivostí vlasové pokožky a odlupujícími se šupinkami, se snaží vlasová pokožka normalizovat a dostat do rovnováhy zvýšenou produkcí mazu,“ říká Bára Doležalová.

Podle expertky mohou být způsobeny těmito důvody:
  • Špatnou hygienou
  • Fyziologickou nerovnováhou
  • Špatnými stravovacími návyky
  • Hormonálními změnami v průběhu puberty
  • Jakoukoli hormonální nerovnováhou


V zimě častěji

Majitelé mastných vlasů mohou potvrdit, že se jim paradoxně vlasy mastí víc v zimě než v létě. Může to být způsobeno tím, že pokrývky hlavy, chránící ji před chladem, zároveň zabraňují vlhkosti vypařovat se z vlasů. Pokožka se zapaří a reaguje překotnou produkcí mazu. Naopak v létě, kdy se lidé víc potí, se případná vlhkost z vlasů snáze vyvětrá. Rozhodnout, jestli máte mastné, nebo mastící se vlasy, může jedině odborník: zkušená kadeřnice nebo ještě lépe dermatolog.


Sušení pomáhá

Někdy ale stačí změnit způsob zacházení se svými vlasy a být k nim pozornější. „Stejně tak se mohou vlasy začít mastit při špatně vysušené pokožce hlavy. Po umytí vlasů se může pokožka zapařit a následně pak produkovat více mazu,“ upozorňuje kadeřnice na rozšířený nešvar. „Řešením je po umytí vysušit alespoň pokožku hlavy.“ To se týká především situací v chladnějším období roku, kdy na nedostatečně vysušené nebo mokré vlasy nasadíte čepici a vyrazíte ven.

vysoušení vlasů

Pozor na barvení

Má se za to, že právě mastným vlasům pomáhá proti maštění barvení. „Vlasy vysušuje zesvětlování vlasů. Když se vlas ‚poškodí‘, je lehčí a sušší,“ uvádí tento mýtus na pravou míru expertka. Pokud by tedy vaší jedinou motivací, proč si vlasy zesvětlit, bylo odstranění maštění, nedoporučujeme to. O barvené vlasy se budete muset starat o to více, protože je potřeba jim dodávat více výživy než vlasu nebarvenému. Pak je jednodušší řešit jen samotnou péči o mastné vlasy.


Výbava pro mastné vlasy

Základními přípravky je pečující kosmetika pro mastné či mastící se vlasy, tedy šampon a kondicionér. „Na mastné vlasy používejte zásadně vlasovou kosmetiku k tomu určenou, která odstraňuje mastnotu a stabilizuje pokožku. Účinnými látkami v boji s mastnými vlasy jsou mentol nebo Tea Tree olej,“ radí Bára Doležalová. Někdo se možná bojí použít kondicionér, nebo dokonce vlasovou masku, ale podle expertky není obava na místě. „U mastných vlasů je ještě více než u jiných typů vhodné kondicionér používat pouze na koncích a vynechat pokožku hlavy,“ radí. Výborné jsou například produkty s obsahem jílu, které vlasy vyživí, ale zároveň zbaví mastnoty a nečistot.

Výbava pro mastné vlasy

Extra tipy pro mastné vlasy

  • Šetrné česání. „Není dobré vlasy kartáčovat. Maz na pokožce hlavy se totiž kartáčem přenese po celé délce vlasů. Při kartáčování vlasů je tedy lepší se vyhnout styku kartáče s pokožkou hlavy a používat kartáče či hřebeny se širokými zuby,“ doporučuje kadeřnice.
  • Pečlivé odstranění stylingových přípravků. „Vždy odstraňte zbytky produktů určených pro konečnou úpravu vlasů, protože složky v nich obsažené vedou k rychlejšímu efektu mastných vlasů,“ zdůrazňuje důležitost tohoto kroku expertka.
  • Zdravá a vyvážená strava. „Dodržovat zásady zdravého stravování a pitný režim je i pro vlasy nesmírně důležité, protože to pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu vlasové pokožky a vlasů. Omezte mastná jídla a vyhněte se potravinám s obsahem konzervačních látek. Zvyšte příjem vitaminů, minerálů a proteinů. Konzumujte více ovoce a zeleniny, pomáhá to stabilizovat produkci mazových žláz pokožky hlavy a vlasů,“ vypočítává odbornice doporučení výživových expertů pro krásné vlasy, která se jí osvědčila v praxi.
  • Pryč se stresem! „Stres a celkové psychické napětí má vliv nejen na vlasy, ale na celý organizmus,“ připomíná Bára Doležalová známou pravdu o proslulém ničiteli krásy i zdraví.
  • Pudr – rychlá pomoc. „Pomoci si můžeme také použitím suchého šamponu, popř. vlasového pudru. Tyto produkty mají za cíl dočasně odstranit a vstřebat přebytečnou mastnotu z vlasů. Doporučuje se suchý šampon i pudr vždy důkladně z vlasů vyčesat,“ dává na závěr stylingový tip pro každý den vlasová expertka.

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Bára Doležalová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Bára Doležalová
Expertka proměny vizáže, stylistka a vizážistka
4531
"Změna zvnějšku vás změní uvnitř a pomůže odstartovat váš nový život."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít