Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Lupy ve vlasech? Zatočte s nimi!

Lupy ve vlasech? Zatočte s nimi!

Lupy ve vlasech? Zatočte s nimi!

2. prosince 2018 od Eva Suchomelová

2. prosince 2018 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Bára Doležalová

Začala vás hodně svědit pokožka na hlavě nebo máte pořád na ramenou „nasněžíno“? Pak je na čase s tím začít něco dělat. Zeptali jsme se zkušené kadeřnice, Báry Doležalové, jaké máte možnosti.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Co jsou lupy vlastně zač?

Stejně jako jinde na těle se i kůže v oblasti vlasů pravidelně obnovuje a její nejsvrchnější vrstva odumírá. Pokud je vše v normálu, její odlupování ani nevnímáte, neboť odumřelou tkáň vyčešete nebo vypláchnete při mytí vlasů. Ovšem když dojde k nerovnováze, objeví se viditelné lupy. Lupy jsou mrtvé buňky kůže, odlučující se v nadměrném množství. Lidská pokožka se obnovuje zhruba během čtyř dnů a v případě lupů se kůže ve vlasové pokožce neodlupuje v mikroskopických velikostech jako ostatní kůže na těle, ale tvoří větší celky a doba obnovy je kratší,“ vysvětluje kadeřnice Bára Doležalová.


Lupy se dělí podle toho, jak se projevují, na:

 • suché lupy (Pityriasis capitis) - malé částečky vypadávající na oblečení, pokožka vlasů může svědit,
 • mastné lupy (Seborrhoea dermatitis) - větší plochy svrchní části odumřelé kůže, které zůstávají ve vlasech a vytvářejí ložiska.

zdravé vlasy x vlasy s lupyZjistěte příčinu, najdete řešení

Podle expertky má vznik lupů různé příčiny. „Závažnější formou lupů trpívají častěji muži ve věku cca od 12 do 30 let a ženy v období menopauzy,“ říká odbornice. V takovém případě je vhodné vyhledat lékaře a řídit se jeho pokyny. „Vždy je potřeba nejprve najít příčinu vzniku lupů, než sáhneme po osvědčených reklamních tahácích ‚proti lupům‘ z médií,“ radí expertka a vysvětluje proč: „Ty mohou lupy ‚potlačit‘, ale většinou problém jako takový nevyřeší a ten se bude s největší pravděpodobností stále vracet.“ Ovšem i jinak zdravému jedinci se může stát, že se lupy vyskytnou. Příčin je opravdu více, nejčastější jsou např.:
 • nevhodná péče o vlasy: špatně zvolená vlasová kosmetika, nedostatečné oplachování kosmetických přípravků z vlasů nebo naopak nedostatečná hygiena,
 • špatná životospráva: nedostatek minerálů a vitaminů pro krásné vlasy,
 • hormony: velkým spouštěčem jsou hormonální změny v dospívání,
 • stres: úzkost a psychické vypětí oslabují imunitní systém a snadno dojde k rozkolísání křehké rovnováhy v organismu,
 • kvasinky a plísně: obvyklé malé množství, které má na pokožce každý, se náhle výrazně zvětší a způsobí vznik lupů,
 • závažnější onemocnění: např. lupénka, ekzém nebo seboroická dermatitida – s těmi zamiřte přímo k odborníkovi z řad dermatologů nebo trichologů.

lupy ve vlasechKdyž sezona nepřeje

Zima vzniku lupů také nahrává. V zimním období je pokožka hlavy na tvorbu lupů náchylnější kvůli vystavování pokožky prudkým změnám teplot, např. přechody z venkovního mrazu do teplých místností, a nošení neprodyšných a upnutých pokrývek hlavy,“ popisuje důvody tohoto jevu Bára Doležalová. „Těsné a z umělých vláken vyrobené pokrývky hlavy mají za následek částečně omezení průtoku krve ve vlasové pokožce a zamezení proudění vzduchu k pokožce hlavy, která se zapařuje, a vzniká tak živná půda pro bakterie.“ Naštěstí tenhle důvod má vcelku snadné řešení: nosit volnější pokrývky hlavy, např. kapuce nebo šály přes vlasy, a dbát na úplné vysušení pokožky hlavy (ne však horkým vzduchem!) po umytí vlasů.


Kdy zajít za odborníkem?

Podle čeho poznáte, že je na čase se zajít poradit? Buď vás na to upozorní váš kadeřník, nebo zjistíte některý z následujících příznaků:
 • pokožka hlavy nepříjemně svědí,
 • pokožka hlavy je nepříjemně cítit,
 • spolu s lupy začínají ve zvýšené míře padat i vlasy,
 • lupy se vyskytují v ložiscích.


Jak bojovat s lupy?

Jakmile zjistíte příčinu, máte velkou šanci, že se vám podaří se lupů zbavit. V případě těžších kožních onemocnění vše konzultujte s dermatologem, u lehčích, přechodných stavů si poradíte sami. „Abychom se lupů zbavili, potřebujeme obnovit pH vlasové pokožky, aby se zabránilo přemnožení mikroorganismů, konstatuje odbornice na krásné vlasy. Lze využít přírodních prostředků i chemických přípravků.


kokosový olejPřírodní prostředky

„Z přírodních a dostupných prostředků doporučuji osvědčený kokosový olej, který umí pokožku krásně promastit, a má i dezinfekční účinky,“ doporučuje z vlastní zkušenosti Bára Doležalová. Stačí jím pokožku hlavy masírovat. „Dále je vhodný jablečný ocet, má dezinfekční účinky a vyrovnává pH.“ Tím vlasy po umytí pouze přelijete. K dispozici máte také celou škálu bylinek pro krásné vlasy, které vám s lupy mohou pomoci, stačí, když odvarem z nich vlasy opláchnete po umytí, v případě Tea Tree oleje nakapete pár kapek do vlasové pokožky a promasírujete:
 • Heřmánek má antiseptické účinky.
 • Hluchavka snižuje dráždivost vlasové pokožky a působí protizánětlivě.
 • Tea Tree olej má antibiotické a antiseptické účinky.
 • Přípravky se solí z Mrtvého moře se doporučují jako podpůrná péče při léčbě všech závažných kožních onemocnění, tedy i lupů.
 • Rozmarýn pomáhá odstranit lupy a přebytečnou mastnotu z vlasů.
 • Zázvor stimuluje kožní buňky a zabraňuje vypadávání vlasů.
 • Konopí pomáhá při ekzémech a dalších onemocněních kůže.
bylinky proti lupům

Osvědčená klasika

Kromě přírodní cesty je tu vždy ještě těžší kalibr v podobě chemických látek, které na lupy zabíraji. Při výběru šamponu proti lupům se tedy dívejte, zda ve složení najdete některé z následujících látek:

Pyrithion zinku (Zinc Pyrithione) je antibakteriální a fungicidní aktivní látka, která se používá k léčbě vlasové pokožky při seboroické dermatitidě, ale také při ekzémech, mykóze či lupénce. Díky svým výborným antimykotickým účinkům je běžně obsažený v šamponech proti lupům.

Disulfid selenu (SeS2) snižuje produkci kožního mazu. Sulfid selenu je chemická sloučenina vytvořená fúzí atomového selenu (Se) a síry (S). Kombinace selenu a síry podporuje zdraví kůže. Používá se k léčbě nerovnováhy pokožky. Sulfid selenu pomáhá zmírnit svědění a odlupování pokožky spojené s lupy. Může také pomoci uklidnit dermatitidu.

Ketokonazol bojuje velmi účinně proti plísním.

Kyselina salicylová v malé koncentraci má keratoplastický efekt, tzn. povzbuzuje epitel kůže k růstu. Ve vyšší koncentraci má keratolytický efekt, což způsobuje odloučení vrstvy zralé kůže, které se nechce slézt např. při léčbě lupénky.
 

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Bára Doležalová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Bára Doležalová
Expertka proměny vizáže, stylistka a vizážistka
4531
"Změna zvnějšku vás změní uvnitř a pomůže odstartovat váš nový život."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít