Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Kosmetika v těhotenství: Která je ta správná?

Kosmetika v těhotenství: Která je ta správná?

Kosmetika v těhotenství: Která je ta správná?

19. února 2019 od Eva Suchomelová

19. února 2019 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová

Čekáte miminko – skvělá zpráva! Jakou kosmetiku ale používat, aby to děťátku neublížilo? Podívejte se, co radí odborníci!
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
V dnešní době, kdy se na vzhled kladou velké nároky, jsou nastávající maminky v dost choulostivé situaci. Chtějí vypadat hezky, ale jejich tělo se mění a na dosavadní péči může reagovat jinak, než jak byly zvyklé.


VLASY: Přirozenost je výhra

Ačkoli vlasy se s nadcházejícím mateřstvím mění, ve většině případů je to k lepšímu. Přesto však je potřeba si vlasy pravidelně mýt a pečovat o ně, případně je i upravovat. „Vlasy a hormony jedno jsou a jiný stav se týká vlasů velmi podstatně. Někdo má v těhotenství hřívu, vlasy jsou lesklé a pěkné, někdo o vlasy skoro přijde. Je to poměrně nevyzpytatelné,“ konstatuje kadeřnice Martina Kolářová.

Na co si dát pozor:
 • Mytí: u šamponů preferujte především složení bez parabenů, sulfátů a silikonů.
 • Styling: pokud možno vlasy nezatěžujte stylingovými přípravky, protože některé z nich (např. laky na vlasy) obsahují rizikové látky; jestli se vám začaly víc mastit, pak zkuste některé z tipů pro mastné vlasy.
 • Barvení: jestliže jste se doposud nebarvila, nezačínejte s tím nyní, zvlášť barvení doma vynechte, a to i v případě, že doteď jste si je tak barvila; zajděte ke kadeřnici, informujte ji o svém stavu a nechte ji, aby vám vybrala vhodnou úpravu vlasů. „Asi bych doporučila barevně se poněkud umírnit a používat pokud možno jen první nebo druhý stupeň barev neboli přelivy,“ radí expertka na krásné vlasy.
 • Trvalá, PLEX technologie atd.: i tady bude lepší, když dáte prostor přírodě, neboť vlasy mohou v těhotenství reagovat jinak a chemické procedury nemusejí mít očekávaný efekt.
vlasyTip redakce:
Při výběru šamponů se zaměřte na kosmetiku, která obsahuje hodně přírodních látek a neobsahuje sulfáty, silikony, parabeny a barviva, např. L’Oréal Paris Šampon pro citlivou pokožku hlavy a kondicionér pro jemné vlasy Botanicals Lavender s obsahem esenciálního levandulového oleje nebo Schwarzkopf Beology Hydratační šampon bez sulfátů.


PLEŤ: Méně je více

To neznamená, že o sebe ze dne na den přestanete pečovat, ale spíš se zaměřte na přípravky s co největším obsahem přírodních látek, jako jsou oleje, např. arganový, kokosový, růžový atd. nebo třeba bambucké máslo. Připravte se na to, že je nyní pleť výrazně citlivější a více náchylná k tvorbě pigmentových skvrn. Nepoužívejte abrazivní přípravky a chraňte ji především před slunečními paprsky.

Na co si dát pozor:
 • Péče: přírodní přípravky jsou rozhodně vhodnější, čím méně chemických látek, tím lépe.
 • Dekorativní kosmetika: opět se porozhlédněte po přírodních produktech, protože velké množství líčidel je vyrobeno na bázi uhelného dehtu.
 • Ochrana před sluncem: tvář si chraňte kloboukem s širokou krempou a slunečními brýlemi, ale využívejte i ochranné pleťové krémy – zde ale dobře studujte etiketu (viz seznam rizikových látek níže).
pleťTip redakce:
Na odličování zkuste použít Topvet Hydrofilní odličovací olej – Argan, který je vhodný i pro citlivou pleť a dokáže odstranit všechny nečistoty včetně těch rozpustných v tucích a také voděodolný make-up. Večer pak na pleť naneste například Topvet Luxusní olej Růže, který nejen prospěje vaší kráse, ale také zklidní vaši psychiku něžnou vůní růžových květů. Jako pleťové tonikum poslouží například Purity Vision Růžová voda.


POKOŽKA: Jděte na to mazaně

S rostoucím bříškem řeší maminky ze všeho nejvíc možný vznik pajizévek neboli strií. Jsou do jisté míry dané geneticky, ale hodně se dá zachránit, pokud začnete kůži na břiše, stehnech a hýždích promazávat již od konce 3. měsíce těhotenství. Stejně tak byste měly pečovat i o prsa, na nichž je kůže kvůli překotnému růstu také dost namáhaná. Opět volte oleje, ideálně na přírodní bázi.

Na co si dát pozor:
 • Peeling: ten si nyní odpusťte, kůže je citlivá a mohla by se snadno poškodit, zvlášť v namáhaných partiích.
 • Masáže: na salonní procedury zapomeňte, stačí jen jemná automasáž třeba unavených nohou nebo bříška při promazávání.
 • Ochrana před UV zářením: stejně jako u obličeje postupujte i u pokožky celého těla – je nyní víc náchylná ke vzniku pigmentových skvrn, tak ji rozhodně chraňte vhodnými přípravky s ochranným faktorem podle svého fototypu.
pokožkaTip redakce:
Na strie jsou vhodné olejové přípravky, např. Bi-Oil nebo Topvet 100% bambucké máslo, případně speciální kosmetika, jako je Sebamed Body Care Tělový krém pro prevenci a k redukci strií.


NEHTY: Přírodní jsou nejlepší

Vlivem hormonů jsou nehty v těhotenství pevné a rychleji rostou. Užijte si to a netrapte je umělými nehty. Jejich aplikace navíc není pro budoucí miminko bez rizika, neboť ony samy i lepidla, kterými se připevňují, obsahují toxické materiály. Stejně tak nejsou příliš vhodné ani laky na nehty kvůli vdechování toluenu, formaldehydů a ftalátů, které se v nich nacházejí. Problematické je i jejich odlakovávání. Když už k tomu přistoupíte, snažte se lakovat (i odlakovávat) si nehty na dobře větraném místě, ideálně na čerstvém vzduchu. Rozhodně ale nezapomínejte si mazat kůži na rukou, a to opět buď olejem, nebo bambuckým máslem.

nehty

Rizikové látky

Některé látky, obsažené v kosmetice, které dospělým zas až tak ublížit nemohou, mají nebo mohou mít na vyvíjející se plod negativní vliv. Je tedy dobré vědět, na co si dát u jednotlivých typů kosmetiky pozor. Pozorně čtěte etikety a snažte se vyhnout přípravkům, které obsahují:
 • DEA: v šamponech, sprchových gelech, pěnách do koupele, dekorativní kosmetice, mýdlech, opalovacích krémech, prostředcích na holení a čističích, a to i pod názvem Cocoamide DEA, Laurylamide DEA - vyrábí se buď čistě synteticky, nebo z kokosového či palmového oleje. EU klasifikuje složku DEA jako škodlivou pro lidské zdraví, přidávání čistého DEA do kosmetických produktů je v ní zakázané, používání jejích derivátů je procentuálně povolené, pokud je jejich obsah v konečném obsahu produktu do 0,5 %.
 • Butoxyethanol: v kosmetice se přidává do čisticích prostředků, laků na vlasy a barev na vlasy.
 • 3-benzyliden camphor: organická sloučenina absorbující UV záření. Používá se hlavně mimo evropský kontinent, a to především do přípravků na opalování. Od roku 2015 je zakázáno ji používat na území Evropské unie, ale v Americe a v asijských zemích je stále povolená.
 • Benzophenone: najdeme ho v balzámech na rty, lacích na nehty, opalovacích krémech, parfémech, šamponech, sprejích na vlasy, podkladových bázích, jeho deriváty (benzofenon-2 = BP2, oxybenzon = benzofenon-3, BP3) jsou v opalovacích krémech, další (benzophenone-4 = BP4) se používá ve stylingových gelech, šamponech či koupelových pěnách jako ochrana před rozkladem UV zářením. Evropský úřad pro bezpečnost potravin klasifikuje benzofenon jako známou toxickou látku.
 • Ftaláty: kyselina ftalová je aromatická dikarboxylová kyselina, která se používá při výrobě různých plastů, ftaláty najdeme také v mnoha konvenčních kosmetických produktech, především pak v parfémech.

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít