Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Zaostřeno na prsa aneb 6 problémů, které mají řešení!

Zaostřeno na prsa aneb 6 problémů, které mají řešení!

Zaostřeno na prsa aneb 6 problémů, které mají řešení!

14. prosince 2021 od Jana Kantorová

14. prosince 2021 4 minuty čtení
Připravil/a Jana Kantorová

Na prsa negativně nepůsobí jen věk, ale pro mnohé velmi pozitivní události, jako je menstruace, těhotenství nebo kojení. Ženská prsa si tak zaslouží zvláštní péči, a to hlavně při problémech, o kterých se příliš nemluví.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

1. problém: Citlivá prsa před menstruací

Bolest prsou a jejich zvýšená citlivost trápí řadu žen – příčinou jsou totiž hormony, jejichž hladina se mění v průběhu celého menstruačního cyklu. Nepříjemné pnutí a zvýšená citlivost prsou se objevuje zejména v období před přicházející menstruací. Odborně se takové problémy nazývají mastodynie. Běžně jsou součástí premenstruačního syndromu, ale polovina žen navíc zažívá i nalévání prsou a jejich bolest těsně po ovulaci, což často trvá až do začátku menstruace. Kromě bolesti prsa zvětší svůj objem, ztěžknou a jsou velmi citlivá na dotek. Ačkoli se to zdá jako maličkost, tyto problémy mohou překážet v běžných denních činnostech, při sportu nebo při milování.


Jak tomu předcházet?

Není hned nutné léčit bolesti prsou uměle dodanými hormony. Zaměřit se můžete na jídelníček. Například užívání měsíčku lékařského pozitivně ovlivňuje hormonální systém ať už vnitřně v čaji nebo zvnějšku - zkuste třeba Bione Cosmetics Kosmetická toaletní vazelína měsíček  (koupit v e-shopu). Na úpravu celého menstruačního cyklu a zmírnění bolestivého napětí se také doporučuje kontryhel nebo kapsle z pupalky dvouleté.

posilování prsních svalů

2. problém: Nezpevněná prsa

Pevná a dobře tvarovaná prsa chce snad každá žena. Přirozená pevnost ale sama od sebe odchází se stoupajícím věkem, po kojení, při pohodlném způsobu života či velkými váhovými výkyvy. Úplně vzdorovat se těmto fyziologickým procesům nedá, ale můžeme je minimálně oddálit či zmírnit. Jako první se zaměřte na rovný postoj – žádná prsa nebudou hezká, pokud je bude nosit shrbená a ohnutá žena.


Jak tomu předcházet?

V první řadě je důležité zpevňování prsních svalů. Ideálním sportem je plavání. Kromě toho se zaměřte i na posilování prsních svalů, a to vytrvale a pravidelně. Kromě jiných cviků určitě nezapomeňte na kliky, které patří mezi nejúčinnější cviky na zpevnění poprsí. Ke cvičení pak přijdete i krémy určené na zpevnění těla či prsou - zkuste třeba Dermacol Zpevňující a vypínací tělový balzám Fitness my body (koupit v e-shopu). Pokud jsou prsa již opravdu povislá, pomoci může plastická chirurgie.


3. problém: Bolest prsou v těhotenství i při kojení

Během těhotenství se uvnitř i na povrchu ženského těla odehrává mnoho změn. A tedy i na prsou. Kvůli hormonálním změnám se velmi často ženy potýkají s citlivými a bolestivými ňadry, zvláště v prvním trimestru těhotenství. Mohou za to zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu. Ňadra bolí také ve chvíli, kdy zvětšují objem, nebo v těhotenství, kdy jsou napnutá a nalitá mlékem.


Jak tomu předcházet?

Dobré je začít nosit podpůrné a pevné podprsenky, které udrží prsa na správném místě a zabrání prudkým a bolestivým nárazům. Bavlněnou podprsenku můžete používat také při spaní. Dopřávejte si také jemnou masáž, kterou kromě bolesti zabráníte také vzniku možného zánětu v prsou.

Zaostřeno na prsa aneb 4 problémy, které mají řešení!

4. Popraskané bradavky

Jako „prvomáma“ jsem před pár lety byla opravdu nemile překvapena, když jsem po pár dnech kojení zjistila, že mě bolí nejenom mateřským mlékem nalitá prsa, ale hlavně rozpraskané bradavky. I když jsem si před porodem zjišťovala spoustu věcí, to, že se může objevit i krvácení a pálení bradavek, jsem vůbec netušila. Přitom jde o věc, se kterou se setkají téměř všechny maminky, které kojí.


Jak tomu předcházet?

Podle odborníků je příčinou rozpraskaných bradavek špatná technika kojení, a proto je z hlediska prevence dobré od začátku kojení střídat různé polohy, aby byl tlak na bradavku pokaždé v jiném místě. Důležité je také kontrolovat, že miminko uchopilo celou bradavku.
 
Tip redakce:
Po kojení zkuste prsa neomývat, ale nechte je oschnout na vzduchu, zlehka potřená pár kapkami mateřského mléka.


Jak řešit vzniklý problém: 

  • Vybírejte vložky do podprsenky, které nebudou pouštět jemné chloupky. Ty bradavky totiž ještě více dráždí. Zkuste Happy Mimi Prsní vložky extra savé  (koupit v e-shopu).
  • Nezapomínejte bradavky promazávat, ale pozor na to, který krém zvolíte. Ne všechny by totiž vašemu miminku mohly „chutnat“. Ideální je proto bradavku natírat ihned po kojení, kdy víte, že třeba tři až čtyři hodiny nebudete krmit miminko.
  • Před kojením prso nahřejte, aby se mléko snadněji uvolňovalo. Miminko nebude muset tolik sát a tlak na bradavku nebude tak silný.
  • Hojení rozpraskaných bradavek také podporují chladivé hydrogely ve formě polštářků nebo náplastí, které stačí jen přiložit. Dochází tak k šetrnějšímu vlhkému hojení, při kterém nevznikají stroupky. 
  • urychlit hojení můžete také používáním účinného krému. Tense vám bude hodit nejen na vašee prsa, ale také na opruzený zadeček miminka. Zkuste Bepanthen Baby (koupit v e-shopu). 

trie na prsou5. Strie na prsou

Vznik strií není závislý na věku ani na váze. Trápí se jimi mladé slečny i starší ženy. Za jejich vznikem stojí dědičnost, hormonální změny, obezita, rychlý úbytek váhy nebo těhotenství, ve kterém dochází nejen ke zvětšení objemu v oblasti břicha, ale také na prsou. Největší rizikovou skupinou jsou právě těhotné ženy. V tu dobu jich se striemi bojuje až 85 %. 

Tip redakce:
Jakmile se prsa zvětšují a kůže se roztahuje, může se objevit na prsou i nepříjemné svědění. To lze zmírnit pravidelným promazáváním.


Jak tomu předcházet?

Obecně lze striím efektivně předcházet. Já sama jsem se ale zabývala promazáváním těhotenského břicha a zapomněla jsem na prsa. Když se mi během několika dnů po porodu nalily mlékem, striím jsem už zabránit nedokázala. Důležité proto je pravidelně, nejlépe každý den, promazávat mastným přípravkem i celá prsa - třeba pomocí Elasti-Q Original krém k prevenci strií ​(koupit v e-shopu)A to nejenom v těhotenství, ale také při hubnutí poporodních kil nebo před ukončením kojení.


Jak vzniklý problém řešit

Strie na prsou po čase vyblednou a nakonec většinou nejsou příliš viditelné. Jenže některé ženy trápí i jen ten pocit, že je mají. Díky laseru nebo ošetření radiofrekvencí, kterou provádí odborná pracoviště, je možné vzhled strií zlepšit až o 50 %.

Zaostřeno na prsa aneb 4 problémy, které mají řešení!

6. Zvýšená pigmentace

Nadměrná pigmentace kůže není nic neobvyklého, zvláště v letním období. Ženy ale trápí, protože pigmentové skvrny jsou vadou na kráse. V těhotenství a při kojení se navíc mohou objevit i na místech, kam slunce nesvítí. Téměř vždy ztmavnou prsní bradavky, dvorce, genitál a objeví se i tzv. linea negra, tedy tmavý pruh vedoucí od pupíku dolů.


Jak tomu předcházet?

Pokud jde o skvrny v obličeji, je možné jim předcházet používáním kvalitních opalovacích prostředků. Zvýšená pigmentace prsních dvorců a bradavek ale potká celých 75 % žen a zabránit mu nelze. Dobrou zprávou ale je, že většinou do roka po porodu se prsní bradavky vrací ke své původní barvě.
 

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Jana Kantorová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít