Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Zarůstání chloupků? 5 tipů, jak tomu zabránit

Zarůstání chloupků? 5 tipů, jak tomu zabránit

Zarůstání chloupků? 5 tipů, jak tomu zabránit

30. června 2024 od Dana Grófová

30. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Dana Grófová

Trápí vás zarůstající chloupky? Jednou z hlavních příčin jejich vzniku je holení. Poradíme, jak při depilaci správně postupovat a jak se starat o pokožku před holením a po něm.
Snad každá z nás touží po hladké pokožce. Objeví-li se zarůstající chloupky, jde o nepříjemný, ale nikoli neřešitelný problém. 
 
Holení žiletkou patří mezi velmi oblíbené způsoby, jak se zbavit chloupků, protože je rychlé a bezbolestné. Na druhé straně se po něm často stává, že pokožka zůstane podrážděná a oholené chloupky se při opětovném růstu na světlo světa nedostanou, jelikož rostou křivě a zarůstají do kůže.

Jak vzniká zarostlý chloupek?

Zarostlé chloupky se mohou objevovat všude, kde máme ochlupení. Problematické je právě holení, při nichž snadno dojde k přetržení nebo porušení chloupku pod povrchem kůže, ten se pak zatočí a roste nikoli směrem ven, ale dovnitř.
 
Po špatném oholení se chloupek ve folikulu zapouzdří a způsobí drobnou infekci. Ta se projevuje červenými rankami, ale i záněty na kůži, které vypadají jako akné. Pokud se těmto zánětům nepokusíte zabránit, může časem dojít k hyperpigmentaci neboli ztmavnutí kůže v postižených partiích.
 
Zarůstání chloupků po depilaci
Depilací se chloupek zkracuje, takže se může stát, že se takto zkrácený chloupek zkroutí a nedokáže prorazit kůži.
 
Zarůstání chloupků po epilaci
Při epilaci se chloupek vytrhne i s kořínkem, kvůli tomu pak dochází k jeho oslabení, což ztěžuje jeho prorůstání kůží.

Jak předejít zarůstání chloupků?

Nejlepší prevencí proti zarůstání chloupků je správná příprava pokožky před holením a péče po něm. Zarostlé chloupky se nejčastěji objevují na vysušené pokožce a v oblasti třísel a intimních partií. Muže často trápí zarostlé vousy. Takový zarostlý vous může způsobovat svědění, podráždění a zánět. Zarůstání chloupků v tříslech není ničím výjimečným, jelikož je v těchto místech pokožka jemnější a náchylnější k podráždění. Zarůstající chloupky na nohou jsou běžným problémem, kterému lze předcházet správným holením a péčí. Zarůstání chloupků na břiše zase bude častěji trápit lidi s nadváhou.
zarostlé chloupky - správné holení

1. Holte se ve sprše nebo při koupeli

Depilaci je obzvláště vhodné provádět při teplé koupeli nebo sprše. Díky teplé vodě se otevřou póry a chloupky změknou. Nejen že se pak dají lépe odstranit, ale holení je tak i šetrnější k vaší pokožce. Místo, které se chystáte holit, umyjte mycím gelem. Zkuste třeba Nivea Diamond & Argan Oil Pečující sprchový gel (koupit v e-shopu), tento gel s přírodním arganovým olejem a vůní bílé kaly si vaše pokožka zamiluje.

2. Vsaďte na peeling před holením

Odumřelé buňky na vašem těle dokážou působit neplechu a podporují přenos bakterií. Ideální proto je dopřát si před holením jemný peeling, který vám pomůže se odumřelé kůže zbavit. Pravidelnou exfoliací také omezíte výskyt zarůstajících chloupků. Jednou týdně si vezměte k ruce jemný a výživný Dove Makadamiové ořechy a rýžové mléko tělový peeling (koupit v e-shopu) a promasírujte s ním celé tělo. Zlepšíte prokrvení pokožky, odstraníte odumřelou vrstvu kůže a oholeným chloupkům usnadníte cestu skrze kůži.

3. Zvolte správný nástroj

Holení žiletkou je nejoblíbenější, nejrychlejší a nejlevnější způsob zbavování se chloupků. Zapomeňte na pánské žiletky. Raději vsaďte na speciální dámské strojky. Hladké oholení vám zajistí holítko s několika břity. Zvolte takové, které má alespoň tři břity, ergonomickou rukojeť a ideálně i zvlhčovací gelové proužky pro ochranu pokožky. Všechny tyto vlastnosti má Venus Holicí Strojek- (koupit v e-shopu) a možností výměny hlavic. Zbytečným nehodám a podráždění pokožky se vyhnete jen tehdy, bude-li žiletka dostatečně ostrá a čistá. Pokud ji používáte pravidelně, na denní bázi, je nutné ji častěji měnit. Nejlépe po šesti až deseti použitích.

4. Používejte gel nebo krém na holení

Nikdy neholte suchou pokožku. Gely a krémy na holení pomáhají čepelím lépe klouzat po pokožce, ale také v ní udržují vlhkost, a tím snižují výskyt podráždění a zanícení. I s citlivou pokožkou si poradí Satin Care Sensitive Aloe Vera Glide Gel Na Holení (koupit v e-shopu), jenž obsahuje aloe vera a zanechá vaši pokožku po holení hebkou, hladkou a hydratovanou.
Tip redakce:
Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci pokožky po holení. I pravidelné krémování těla minimalizuje zarůstání chloupků. Upřednostněte péči, která dokáže pokožku zklidnit, například 
Nivea Repair & Care Regenerační tělové mléko (koupit v e-shopu).

5. Zvolte správnou techniku holení

Kromě již zmíněných holítek a kosmetiky je pro dokonalý výsledek klíčová také technika holení. Holením proti růstu chloupků možná dosáhnete hladšího vzhledu, ale riskujete poškození povrchu kůže, následné zarudnutí a zánětlivé reakce. Proto pokožku holte raději jemnými dlouhými tahy po směru růstu chloupků. Na holítko vyvíjejte jen lehký tlak a hlavně nikam nespěchejte, ať se zbytečně nezraníte. Nezapomeňte postupovat pomalu a opatrně. Každou chvíli holítko propláchněte tekoucí vodou, čímž ho zbavíte pěny a ulpělých chloupků. Oholená místa osprchujte čistou studenou vodou, pokožku osušte a vyživte.

Jak na zarůstající chloupky v intimních partiích?

Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit zarůstání chloupků v intimních partiích, je dát si při depilaci načas a nikam nespěchat. Oblast intimních partií je velmi náchylná k podráždění a zarudnutí. Nezapomeňte používat perfektně čistá, ostrá a vydezinfikovaná holítka a pro dokonalé oholení holicí gel či pěnu. V těchto místech se neholte každý den.

Dopřejte pokožce péči po holení 

Právě péče po holení je to, na co ženy často zapomínají, ačkoli je také důležitá. Pokožka je totiž po zásahu žiletkou citlivá a podrážděná, proto potřebuje zklidnit. Není to žádná věda, někdy postačí obyčejný dětský olej.

Co dělat se zarostlým chloupkem?

Pokud máte zarostlý chloupek a je viditelný, můžete ho zkusit uvolnit pinzetou (ale nevytrhávat!) a místo poté vydezinfikovat a nechat zahojit. Pokud je to boulička nebo pupínek a chloupek není vidět, udělejte si nejprve teplý obklad či aplikujte peeling. Chloupek by se měl uvolnit. Místo opět vydezinfikujte pomocí Floré Bylinný esenciální olej tea tree (koupit v e-shopu).

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Dana Grófová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Zita Pavlenková 11.února 2023
Chtěla bych vidět, kdo si holí nohy ve směru růstu chloupků! I modelka na fotce to dělá naopak!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít