Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Menstruační cyklus: Jaké má fáze a jak ho využít, aby pracoval pro vás?

Menstruační cyklus: Jaké má fáze a jak ho využít, aby pracoval pro vás?

Menstruační cyklus: Jaké má fáze a jak ho využít, aby pracoval pro vás?

21. září 2024 od Karolína Hornová

21. září 2024 5 minut čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Denisa Říha Palečková

Ženský menstruační cyklus není jen těch pár dní menstruace. V průběhu čtyř týdnů ovlivňuje to, jak vnímáte sebe samu a své okolí i jaké máte potřeby. Měla byste proto vědět, kdy začíná menstruační cyklus i jak v průběhu jeho trvání pracovat s energií, kterou máte.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Menstruační cyklus je období celého měsíce a netýká se pouze dní, kdy krvácíme. Ženské tělo totiž funguje v cyklu, které jsou rozděleny do čtyř fází. Ty se mezi sebou liší i tím, jak moc máme energie, zda se cítíme spíš utlumené, nebo bychom dokázaly na ramenou unést celý svět. Vliv na náš menstruační cyklus mají především hormony jako estrogen nebo progesteron. To ale není vše.
 

Co je menstruační cyklus?

Menstruační cyklus ženy je přirozený proces, kterým prochází ženské tělo. Je součástí reprodukčního systému, tudíž nás náš cyklus připravuje na těhotenství. Bohužel ale ovlivňuje i to, jak se cítíme, psychicky i fyzicky. Menstruační cyklus a nálady tak jdou ruku v ruce.
 

Jak dlouho trvá menstruační cyklus?

Délka menstruačního cyklu je většinou v průměru 28 dní, pohybuje se ale spíše v rozmezí 21 až 35 či i více dní. To, jak dlouhý menstruační cyklus je, má každá žena trochu jinak a stejně tak se jeho délka mění v průběhu života.
 
Příčinami krátkého menstruačního cyklu, tedy kratšího než 21 dní, jsou často hormonální nerovnováha, emoční vypětí, stres nebo užívání některých léků. Proto se nepravidelný menstruační cyklus objevuje například i v období puberty a před menopauzou.
 

Jak urychlit menstruační cyklus?

Mnoho žen často hledá způsoby, jak menstruační cyklus zkrátit. Zkusit můžete různé metody, jako jsou bylinkové čaje, obklady nebo cvičení. Pak se samozřejmě nabízejí také hormonální metody, jako je antikoncepce nebo progesteronové injekce. Zde však důrazně doporučujeme konzultaci s gynekologem.

Tip redakce:
Jedete na dovolenou a rády byste si ji užily naplno? Přečtěte si náš článek 
Jak vyvolat nebo oddálit menstruaci před dovolenou? a buďte v klidu.

Jak se počítá menstruační cyklus?

Jak počítat menstruační cyklus, je velmi jednoduché. Potřebujete jen vědět, kdy začíná menstruační cyklus. Menstruační cyklus začíná prvním dnem krvácení (pozor, ne špinění před menstruací) a končí posledním dnem před další menstruací. Můžete tak snadno určit, jak dlouho trvá právě váš menstruační cyklus, a podle toho pak zjistit délku jednotlivých fází. Nedělejte si starosti, když zjistíte, že délka vašeho menstruačního cyklu je 21 dní a vaše kamarádka má menstruační cyklus 35 dní.
 

Hormony a menstruační cyklus

Délku cyklu ovlivňují také hormony jako estrogen, progesteron, luteinizační hormon (LH) a folikulostimulační hormon (FSH). Hladina estrogenu se postupně zvyšuje od počáteční fáze cyklu a podporuje tvorbu sliznice v děloze, hladina progesteronu je nízká až do ovulace a až pak stoupá. Hormony LH a FSH jsou důležité pro spuštění samotné ovulace.
 

Menstruační cyklus – fáze

Fáze menstruačního cyklu jsou čtyři:
  1. menstruační
  2. folikulární
  3. ovulační
  4. premenstruační
 
Každá fáze na naše tělo působí jinak. Pojďme si to vysvětlit.
 

Menstruační fáze

Začíná prvním dnem krvácení a obvykle trvá 3–7 dní. Hladiny estrogenu a progesteronu klesají a z dělohy se odplavuje sliznice spolu s neoplodněným vajíčkem. Doprovodnými příznaky je často únava, bolesti břicha, zad, můžeme být podrážděnější a citlivější. 
 
Tip redakce:
Na fáze menstruačního cyklu reaguje i naše pleť. Dopřejte jí proto před menstruací i během ní pořádnou péči. Ráno i večer důkladně vyčistěte obličej např. pomocí 
BEAUTY OF JOSEON čistící gel na pleť (koupit v e-shopu) nebo Nivea Derma Skin Clear Čisticí pleťový gel (koupit v e-shopu). Hodit se vám bude i dávka hydratace v podobě kyseliny hyaluronové, zkuste třeba Ellie Hyaluron Boost Sérum kyseliny hyaluronové (koupit v e-shopu)
 

Folikulární fáze

Začíná společně s menstruační fází, tedy prvním dnem menstruace, a trvá asi 14 dní až do ovulace. V této fázi nám stoupá hladina estrogenu a velmi často je to přesně ta fáze cyklu, kdy se cítíme pozitivní, motivované a máme více energie. 
 

Ovulační fáze

Začíná přibližně v polovině cyklu čili kolem 14. dne (pokud počítáme s průměrnou délkou cyklu 28 dní). V této fázi se z vaječníku uvolní vajíčko, proto můžeme pociťovat bolest právě v oblasti vaječníků. Tato fáze se označuje za tu, kdy máme energii na nejvyšším stupni, pozitivní nálada také dosahuje svého vrcholu a my se cítíme sebevědoměji, atraktivněji a sexy.
 
Tip redakce:
Boostněte svoji pleť k dokonalosti s 
COSRX The 6 Skin Booster pleťové sérum (koupit v e-shopu), které obsahuje 6 peptidů pro zlepšení celkového stavu pokožky a cílí na hydrataci, zlepšení pružnosti i sjednocení tónu a textury pleti. 
 

Premenstruační fáze

Poslední fáze je známá také jako PMS neboli premenstruační syndrom. Zná to opravdu mnoho žen. Tato fáze bývá nejdelší, trvá asi 13–14 dní a většinu času se asi budete cítit nesnesitelně. Můžete mít pocit nafouklého břicha, vaše pleť nebude v takové kondici a mohou se vyskytnou pupínky, v těle se bude zadržovat voda. Nejčastěji ale tuto fázi asi budete poznat častou změnou nálad.
 

Menstruační cyklus a plodné dny

Plodné dny začínají už kolem 7. dne cyklu, a to i přesto, že ovulace začíná později. Je to z toho důvodu, že spermie dokážou v děloze přežít až 5 dní. Plodné dny pak končí asi 24 hodin po ovulaci, neoplodněné vajíčko totiž žije velmi krátce.
 
Chcete zjistit, zda nejste těhotná? Zkuste těhotenský test GS Mamatest těhotenský test (koupit v e-shopu) nebo Sluníčko Healthies Těhotenský test vysoká citlivost 10 mIU/ml (koupit v e-shopu). Nezapomínejte však, že testy jsou jen orientační a pro 100% potvrzení je nutné navštívit lékaře.

Tip redakce:
Chcete otěhotnět? Přečtete si ověřené tipy v našem článku 
Jak otěhotnět? Zvyšte svou šanci s těmito tipy.
 

Využijte ženský cyklus naplno

Chcete být efektivnější, produktivnější a lépe zvládat své nálady a výkyvy energie? Poradíme vám, jak jednotlivé fáze ženského cyklu využít naplno a co a jak plánovat, abyste se cítila lépe. Radí odbornice a lektorka Denisa Říha Palečková.
 

1. fáze: Využijte energii a nespoutanost

„První fáze je období ‚panny‘, kdy jako ženy býváme nejvíce v jangové energii. To znamená, že máme nejblíže k mužům, máme víc chuť být aktivní, jdeme si za svým, ale někdy můžeme být v cestě za svými cíli až bezohledné. Máme více energie, trávíme více času venku a méně se uzavíráme,“ vysvětluje Denisa Říha Palečková.

Ženský cyklus - 1. fáze

V této dynamické fázi, která začíná ihned po skončení menstruacemáme spoustu energie, cítíme se nespoutané a nemáme problém se pustit do věcí, do kterých se nám nechtělo. „Co se týče péče o sebe, jeví se tato fáze jako ideální pro realizaci plánů typu ‚musím se sebou něco udělat‘. Zároveň ale nedělejte žádná radikální rozhodnutí, ta si nechte na dobu, až budete mít více nadhledu,“ dodává kosmetička Julie Bauer Šnoblová. Protože jste v této fázi velmi uvolněná a společenská, je to vhodná doba třeba i na společný relax nebo kurz líčení s kamarádkami. Protože máte v této době hodně energie, můžete mít velkou motivaci začít třeba s cvičením. Využijte jí.

2. fáze: Užívejte si péči o sebe i ostatní

„Druhá fáze je obdobím matky. Je to zhruba týden kolem ovulace, kdy přecházíme více do ženské energie, a je to nejlepší období pro vztahy. Máme více soucitu a pochopení. Bývá to doba vhodná na důležitá jednání nebo rozhovory, které nemusejí být lehké. Zároveň je tato fáze spojena s ‚hnízděním‘ – projevit se to může třeba tím, že máme najednou víc chuť opečovávat domovvařitstarat se o ostatní a vytvářet ‚hnízdečko‘ lásky a domova,“ shrnuje Denisa Říha Palečková.

Ženský cyklus - 2. fáze

V této fázi se sama sobě nejvíce líbíte, připadáte si sexy a „neduhy“, které vám předtím vadily, přestáváte řešit. „V této době si možná budete připadat krásná i bez make-upu. Klidně si od něj na chvíli dejte pauzu. Nebo paradoxně naopak budete mít chuť se více krášlit nebo zkoušet novou dekorativní kosmetiku. Nebojte se ji vybírat právě teď, kdy nejlépe poznáte, co vám sluší,“ radí kosmetička. Je to také ideální doba na to, věnovat se blízkým: vhodnou aktivitou může být společný relax s partnerem, klidně si třeba společně zajděte na masáž. Pokud máte děti, plánujte si nejdůležitější aktivity s nimi právě na tuto dobu, v níž se stáváte doslova „supermatkou“

3. fáze: Využijte nadhledu a dejte věci do pořádku

„Třetí fáze bývá potenciálně nejvíce problematická. Můžeme ji nazývat také fází čarodějky. Je zajímavá tím, že dává do pohybu naše podvědomí – vyplavují se i naše stíny a temné pocity. Nedokážeme úplně rozlišit, kdy jde o podněty zvenku a kdy o projekce zevnitř. V této (předmenstruační) fázi můžeme být i více vztahovačné – projekce ale mohou jít zevnitř, z nás, a nikoli zvenku,“ vysvětluje Denisa Říha Palečková. V této fázi také můžete být kritická a sebekritická. Může to mít i výhody: v této fázi můžete vidět lépe slabá místa (např. nějakého projektu), což vám umožní slabiny lépe vychytat. „Tato fáze je také spojena s tvořivostí. Je úplně skvělá na malování, psaní a tvoření čehokoliv. Některé ženy mohou mít zvýšenou potřebu úklidu – fyzického světa i podvědomí,“ dodává odbornice.
 
Ženský cyklus - 3. fáze

V této fázi máte velkou šanci dotáhnout věci do konce. Chcete si už dlouho zajít na kosmetiku? Nebo se rozhodujete pro změnu účesu a nebyla jste si jista, zda je to to pravé? V tomto týdnu budete mít jasno – udělejte to tak, jak to cítíte právě teď, protože teď máte největší nadhled. „Vidíte i své slabší stránky a nebude hrozit, že se rozhodnete unáhleně. Právě v této době se můžete rozhodnout pro trvalejší zásahy, jako je permanentní make-up nebo změna barvy vlasů,“ říká k tématu kosmetička a dodává: „Je to dobrá doba i pro různé čisticí procedury, hloubkové čištění pleti a podobně.“

4. fáze: Odpočívejte, nabírejte síly, relaxujte

Posledním, čtvrtým týdnem je fáze menstruace. „Také se jí říká fáze stařeny, protože je spojena s velkou moudrostí. V této fázi jsme úplně nejvíce napojeny na moudrost našeho těla. Máme schopnost uvolňovat se do většího klidu a hloubky – to je také to, čemu bychom se v této fázi měly věnovat,“ říká Denisa Říha Palečková a vysvětluje: „Ženy, které si tento klid nedopřejí a tlačí na sebemívají častěji problémy s menstruací – bolí je podbřišek, hlava, není jim dobře. Často to souvisí s tím, že nenásledujeme přirozenou potřebu těla vypnout a zpomalit, což se pak projeví bolestmi a únavou, která nás stejně k odpočinku přiměje.“

Ženský cyklus - 4. fáze

Odbornice radí, že na klidovou vlnu je ideální najet hned zpočátku, v prvních dvou dnech menstruace. Tato fáze je někdy spojena i se sníženou mírou tolerance sociálních interakcí. Neznamená to ale, že si tento čas nemůžete užít. „Využijme velkou míru intuice, kterou nám poskytuje – ale aby se tak dělo, musíme být v klidu. Vnitřní hlas totiž neslyšíme, když se v této době přepínáme,“ radí Palečková.

Proč v menstruační fázi více odpočívat? Abychom se připravily na nástup další fáze, tedy té první, jangové. Díky odpočinku do ní vstoupíme plny energie a nehrozí, že bychom si jen prohloubily únavu, která do první fáze přirozeně nepatří. „Co se týče péče, kosmetiky a relaxace, věnujte se v této fázi hlavně sobě. Zalezte si do koupelny nebo ložnice, udělejte si třeba obličejovou masku, věnujte se svým malým rituálům a nenechte si do ničeho mluvit,“ dodává kosmetička Julie Bauer. Pokud máte děti, je to ideální doba, kdy je přenechat na hlídání partnerovi nebo rodičům – odpočinete si a naberete síly na „blbnutí“, které je charakteristické pro následující fázi.
 

 
Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Mgr. Denisa Říha Palečková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Mgr. Denisa Říha Palečková
Zakladatelka Školy celostní smyslné (tantrické) masáže, Školy šťastného partnerství, masážního studio ARKAYA® a profesionálního výcviku Core Touch®
57
"-"

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít