Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Bolest při sexu: Co pomáhá na bolestivý pohlavní styk?

Bolest při sexu: Co pomáhá na bolestivý pohlavní styk?

Bolest při sexu: Co pomáhá na bolestivý pohlavní styk?

31. května 2024 od Klára Kuníková

31. května 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Klára Kuníková

Bolest při sexu trápí mnoho žen. Řekneme vám, co jsou nejčastější příčiny a jak tento problém jednoduše vyřešíte. Vyzkoušejte naše tipy a opět si intimní chvilky užívejte s radostí.
Bolest při sexu se označuje také jako dyspareunie a není žádným neobvyklým problémem. Naopak, postihuje ženy častěji, než byste si mysleli. Bolesti při styku může způsobovat stres, únava, nedostatečné vzrušení, ale také může být příznakem nějakého zdravotního problému.
 

Jaké jsou příčiny bolesti při sexu?

Příčin, proč vás bolí pohlavní styk, může být mnoho: 
  • nedostatečná lubrikace,
  • gynekologické infekce (kvasinková infekce, bakteriální vaginóza nebo zánět děložního čípku),
  • endometrióza,
  • vrozené vady pohlavních orgánů,
  • psychické faktory (úzkost, deprese, strach z intimity nebo traumatické sexuální zážitky).
 

Endometrióza a bolest při sexu

Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění, které se vyznačuje růstem tkáně podobné děložní sliznici (endometrium) mimo dutinu dělohy (nejčastěji na vaječnících, vejcovodech, pobřišnici a v děložních ligamentech, ale i jinde). Bolest při pohlavním styku je pak při tomto onemocnění bohužel jedním z běžných symptomů a zbavit se ho nemusí být tak jednoduché. Důležité je začít endometriózu léčit, používat lubrikační gely a najít polohy, při nichž nebudete trpět.

Bolesti břicha při sexu: PMS, nebo ovulace?

Bolest při pohlavním styku může být spojena s ovulací, stejně jako s premenstruačním syndromem. Odborníci se shodují na tom, že máte-li tento problém jednou dvakrát po sobě a v následujícím cca půlroce se neopakuje, jedná se pravděpodobně o hormonální výkyv, o kterém je dobré se zmínit gynekologovi, ale nebude třeba jej řešit dlouhodobě. Pokud je bolest neustupující a pravidelnámůže signalizovat zánět, který není radno podceňovat. Příčinou mohou být bakterie, kvasinky, chlamydie či mykoplazmata, měly byste lékaře navštívit. Jestliže svým problémům nebudete věnovat pozornost, mohou se stát chronickými a jejich odstranění pak bývá mnohem složitější, než když se na nápravu vrhnete včas. 

Bolest hlavy při sexu

Silné, pulzující bolesti hlavy jsou při sexu stejně běžné jako bolesti v podbřišku. Nejčastěji se objevují před orgasmem nebo po něm. Přesná příčina známa není, ale odborníci se shodují, že jde pravděpodobně o kombinaci zvýšeného krevního tlaku a srdeční frekvence a svalového napětí. Samozřejmě ale může bolest hlavy při sexu způsobovat také strach, úzkost nebo hormonální změny.
 

Bolest při sexu v těhotenství

Pokud cítíte bolest při sexu v těhotenství, může to být způsobeno zkrácením čípku. Je to zcela normální a potřebujete jen najít polohy, při nichž to nebolí. Nebojte, sex v těhotenství miminku neublíží, ovšem dávejte si pozor na infekce.
 

Bolest při sexu po porodu

Po porodu je bolest při sexu zcela normální. Jde o bolest v podbřišku, v děloze nebo také v poševní oblasti a je způsobena zejména hormonálními změnami a poraněními během porodu.

Bolest způsobuje i vaginální suchost

Další příčinou bolesti při pohlavním styku může být vaginální suchost, vyzkoušejte, i v rámci předehry, aplikaci vaginálních či lubrikačních gelů. Přirozené zvlhčení a zmírnění tření způsobeného intimní suchostí pomůže odstranit Lactacyd Caring Glide intimní lubrikační gel (koupit v e-shopu). „Je to poměrně jednoduché řešení, které vám navrátí radost ze sexu. Právě vaginální suchost je pak problémem žen na prahu premenopauzy a starších nebo žen po porodu,“ vysvětluje porodní asistentka Markéta Miškovská.

Bolest můžete mít v hlavě

Odbornice varuje, že bolest může být způsobena i tím, jak jste byla vychována. Pokud jste se doma o sexu nebavili, případně jste si prošla během období dospívání a později nepříjemnými zážitky, je možné, že potřebujete odbornou pomoc. Zasloužíte si péči, která vás vrátí do normálního života. A ne, vy opravdu nenesete vinu na tom, že vám hrátky v posteli zkrátka nic neříkají.

Jak se zbavit bolesti při sexu?

Dodržujte správnou intimní hygienu

Kromě odborné péče hraje zásadní roli také intimní hygienaNa vaginální tkáň během pohlavního styku a těsně po něm působí nejen použití různých lubrikantů, ale také může docházet k jejímu podráždění či otékání. Bezprostředně po sexu se tak výrazně zvyšuje riziko infekce. K jeho minimalizaci stačí neusnout ve slastném objetí, ale věnovat se důkladné očistě. Pozor ale na klasický sprchový gel – ten totiž na intimní partie nepatří, zvlášť pokud patříte k ženám s citlivou pokožkou. Odborníci doporučují přípravky s kyselinou mléčnou, která respektuje přirozené pH intimních partií. 

Doplňte vitamíny a minerály

Pokud vysledujete, že máte bolesti v podbřišku vždy jen během PMSmůže vám chybět také třeba zinek nebo hořčík. Proto je fajn tyto minerály nevynechávat z denního příjmu a dostat je do těla formou zdravých potravin nebo doplňků stravy, zkuste třeba Maxi Vita Exclusive Vápník hořčík zinek forte+ (koupit v e-shopu) nebo VIX Magnézium forte (koupit v e-shopu).
 

Používejte lubrikanty

Zvlhčení vagíny vám pomůže zmírnit také bolest při prvním styku. Používejte lubrikanty nebo přípravky s kyselinou hyaluronovou. Suchost ale může způsobovat i nedostatečné vzrušení – nebojte se partnera požádat o delší milostnou předehru.
 
Tip redakce:
Kromě toho odbornice doporučuje cvičit„Zaměřte se na jógu, která vás uvolní. Pravidelně se hýbejte také během běžného pracovního dne. Hlavně si nenechte bolestí vsugerovat, že sex je něco, co je nepříjemné, a že vy to tedy praktikovat nebudete. Připravila byste se o hodně rozkoše.“

 

Přečtěte si:

Připravil/a pro vás Klára Kuníková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít