Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Co na suché vlasy? 7 kroků pro jejich vyživení

Co na suché vlasy? 7 kroků pro jejich vyživení

Co na suché vlasy? 7 kroků pro jejich vyživení

28. dubna 2024 od Dana Grófová

28. dubna 2024 4 minuty čtení
Připravil/a Dana Grófová

Vysušené, lámavé vlasy bez života? Pomoci jim může pravidelné zastřihávání konečků i maska z olivového oleje. Poradíme vám, jak vyživit suché vlasy.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Jak poznat suché vlasy?

Vysušené vlasy se poznají snadno – ztratily vitalitu, lámou se, nemají objem. Suché vlasy jsou drsné, jakoby šustí a jsou bez lesku. Konečky jsou ztenčené, roztřepené a ulamují se. Ale někdy si tyhle příznaky ženy vykládají jinak – často je popisují jako pocit, že vlasy přestaly růst, nebo že mají mastné vlasy u kořínků a suché v délkách, tím pádem vlasy plihnou a nedrží svůj tvarJe dobré tedy nejdříve zjistit důvod, proč jsou vlasy suché a poté volit vhodnou kosmetiku. 
 

Co může být příčinou suchých vlasů?

Suchost může trápit různé druhy vlasů. K suchosti mají předpoklad vlasy vlnité až kudrnaté, ale problémy mohou mít i vlasy jemné a křehké. Ve všech zmíněných případech záleží hlavně na péči. Možné příčiny:
  • nedostatečná ochrana vlasů před slunečním zářením,
  • nevhodná barva na vlasy či nevhodné barvení,
  • chybný způsob česání vlasů,
  • nevhodné přípravky na mytí vlasů,
  • absence kondicionéru, případně masky na vlasy,
  • nebo při příliš vysoké teplotě.nadměrné fénování a žehlení
Suché vlasy jsou následkem nesprávné funkce mazových žláz.
Ty se vyskytují v každém vlasovém váčku a kromě méně příjemného efektu maštění vlasů mají na starosti i výživu vlasového vlákna. U některých žen je produkce mazu přirozeně nižší až velmi nízká. Vlas je pak suchý, slabší a nemá schopnost vyživovat se po celé délce. Důsledkem jsou vlasy bez lesku, lámající se nebo mají lámavé roztřepené konečky.
 
Vlasy se vysušují také působením vnějších vlivů:
Například se mohou více vysušit pobytem na mrazu nebo naopak ve velkém horku a suchém vzduchu. Naštěstí existuje vhodná vlasová péče, která se o poškozené vlasy postará a vrátí jim ztracenou elasticitu, lesk a pevnost.

 

Jak na suché vlasy?

  1. Nezatěžujte vlasy víc, než je nutné

Prvním krokem by mělo být omezení činností, které problém suchých vlasů prohlubují – fénování, odbarvování, trvalá či žehlení. Dopřejte vlasům na nějakou dobu klid a po umytí je nechte volně uschnout nebo nastavte na fénu nejnižší teplotu. Vlasům se snažte pomoci i zevnitř – vyváženou stravou s dostatkem vitaminu E a minerálů, které kvalitu vlasů podporují (především vápník, hořčík a zinek) a nezapomínejte na zdravé mastné kyseliny – dopřejte si třeba lososa nebo tuňáka. Zinek zase najdete v hovězím mase nebo oříšcích.
 
  1. Dopřejte vlasům ozdravnou kúru

Sáhněte po výživném šamponu, který bude vlasy hydratovat a dodá jim potřebné vitamíny a minerály. Obecně ale platí, že šampon tolik práce nezastane – jeho úkolem je vlasy především umýt a případně dodat přidanou hodnotu (v tomto případě vyživení). Hlavní práci zastanou balzámy, masky, oleje a kondicionéry.

Tip redakce:
Vyzkoušejte například 
Nature Box Vyživující vlasová maska 4 v 1 pro suché vlasy (koupit v e-shopu)Lilien kondicionér suché a poškozené vlasy Bambucké máslo (koupit v e-shopu), nebo Ameté Balzám pro poškozené a suché vlasy (koupit v e-shopu).
 

zastřihávání konečků
 
  1. Pravidelně vlasy zastřihávejte

Ať se vám ta představa líbí nebo ne, zastřižení konečků je opravdu nejlepší první pomocí pro suché a poškozené vlasy. Žádný „radikální řez“ přitom není nutný. Pokud na suché vlasy trpíte, především v zimě doporučujeme navštěvovat kadeřníka častěji. Bohatě stačí, když vám konečky zastřihne o jeden centimetr nebo i méně.
 
Zastřižení vlasů nejen opticky zarovná délku vlasů, ale způsobí i to, že půjdou snadněji pročesávat bez dalšího namáhání. Zároveň se tím odstraní roztřepené konečky – rozdvojení se zastaví a dále nebude vlas hloubkově poškozovat.

olivový olej na vlasy
 
  1. Zkuste sílu olejů

Olejová kůra pro suché vlasy zní logicky: dodá vlasovému vláknu podíl lipidů, který váček není schopen sám produkovat. Můžete si zajít na kúru v podobě profesionálního zábalu, nebo si takový olejový zábal připravit doma. Výborně účinkuje panenský olivový nebo kokosový olej (třeba Purity Vision Bio kokosový olej (koupit v e-shopu)). Naneste ho po celé délce vlasů a rozhodně jím nešetřete. Pročešte hřebenem, aby se dostal všude. Vlasy sepněte do drdolu nebo zabalte do ručníku a nechte 10–20 minut působit, poté vlasy důkladně umyjte vodou a použijte vyživující šampon a kondicionér.
 
Pro velmi suché vlasy vyzkoušejte výživné oleje na vlasy s obsahem vitamínů a minerálů. Skvěle funguje například arganový olej nebo olej s vitamínem E. Stačí je nanést po umytí do vlhkých vlasů a nechat působit.

Tip redakce:
Na léto či k moři je dobré si pořídit oleje obsahující UV faktory. Do vlasů aplikujte malé množství oleje, který nejdříve rozehřejete v dlaních. Nikdy nedávejte olej na pokožku hlavy a ke kořínkům, ale nanášejte ho pouze do délek a na konečky.

Sáhněte například po oleji na vlasy 
PURITY VISION Raw Bio Argan. olej (koupit v e-shopu)Gliss denní olejový elixír (koupit v e-shopu), či Aussie SOS Save My Lengths! Olej Na Vlasy 3v1 (koupit v e-shopu).

  1. Sáhněte po maskách na vlasy

Při vybírání vlasové péče se vyplatí sahat po řadách, které vlasy nejen umyjí, ale i hloubkově vyživují a hydratují. Skvělou volbou pro suché vlasy jsou masky na vlasy s obsahem výživných olejů nebo keratinu. Pokud masku nepoužíváte jako prevenci, ale spíše potřebujete záchranu pro poškozené vlasy, sáhněte po některých z regeneračních masek na vlasy.
 
S výživnými maskami ale pozor – dokážou dělat divy, ale někdy jsou velmi hutné a mohou vlas zatížit. Většinou proto stačí masku aplikovat jednou až dvakrát měsíčně a co se množství týče, pak podle délky vlasů zvolte množství zhruba o velikosti menšího či většího vlašského ořechu.

  1. Fénujte vlasy správně

Ke zlepšení kvality suchých vlasů pomohou správné nástroje na tepelnou úpravu a jejich správné používání. Dejte přednost těm, které jsou vybaveny iontovou technologií, která zajišťuje vlasům hydrataci a lesk. Je vhodné upřednostnit ty přístroje, které mají volitelnou teplotu.
 
Vlasy nefénujte horkým vzduchem narychlo ani je nepalte nejvyšší teplotou na žehličce či kulmě. A už vůbec nekulmujte vlasy vlhké. Hubici fénu s horkým vzduchem nikdy dlouhodobě nepřikládejte těsně k vlasům. Buď snižte teplotu na minimum nebo fén držte v bezpečné vzdálenosti alespoň 15 centimetrů od vlasových vláken.
 
Nezapomínejte také na přípravky chránící vlasy při tepelné úpravě a mějte vždy po ruce například Syoss Keratin Heat sprej pro tepelnou ochranu (koupit v e-shopu) nebo got2b Guardian Angel ochranný sprej pro tepelnou úpravu vlasů (koupit v e-shopu).
 
  1. Nakrmte vlasy správným jídlem

Kvalitu vlasů ovlivňuje samozřejmě i výživa. Ne nadarmo bývají vlasy a nehty prvním ukazatelem toho, že nám nějaká látka v těle chybí. Jezte stravu bohatou na vitamíny a dostatečně pijte. Dopřejte vlasům i minerály, buď ve stravě, nebo formou potravinových doplňků (pozor, ty nefungují jako náhrada pestré stravy a před jejich použitím se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem). Pro správnou funkci vlasů je nezbytný především zinek (VIX Zinek (koupit v e-shopu)) a křemík, z vitamínů pak A, B, C a E a samozřejmě zdravé tuky, které najdete v olejích nebo mořských rybách – doslova balzám pro kůži i kvalitní vlasy je maso z lososa.
 

 
Přečtěte si také:

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Dana Grófová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Kristýna Ryglová 18.června 2019
Mně stačil k záchraně mých suchých vlasů jediný krok a to keratin https://www.beamia.cz/vlasova-pece/1/ . Jsem ráda, že mi o něm kamarádka pověděla, protože už jsem byla z vlasů zoufalá. Díky keratinu mám vlasy krásné, jako nikdy předtím.

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít