Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Plíseň na nohou: Co na ni zabírá nejlépe?

Plíseň na nohou: Co na ni zabírá nejlépe?

Plíseň na nohou: Co na ni zabírá nejlépe?

30. září 2024 od Eva Suchomelová

30. září 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová

Nepříjemné svědění mezi prsty? Stydíte se sundat si boty? Plíseň na nohou je častý problém, který trápí až třetinu Čechů. Nejčastěji si ji přinesou z veřejných prostor, jako jsou bazény a sauny. Co na plíseň nohou pomáhá nejlépe? A jak ji poznáte?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Co způsobuje plíseň nohou?

Plíseň na nohou nejčastěji způsobují houbové patogeny. Kromě toho její vznik podporuje také vlhké prostředí, přímý kontakt s infikovaným povrchem nebo osobou a také poškození kůže, které usnadňuje vstup hub. Nejčastěji vzniká plíseň mezi prsty nohou.
 
Chodidla ale může plíseň napadnout také vlivem častého nošení uzavřených bot, čemuž počasí podzimu a zimy jen napomáhá. Riziko vzniku pak také zvyšuje i nadměrné pocení nohou a samozřejmě pak půjčování bot od jiných lidí
 

Jak poznat plíseň na nohou?

Plíseň na nohou poznáte podle svědění a pálení mezi prsty, později se může objevit zanícení, suchá a šupinatá kůže, která se odlupuje nebo praská. Mohou vznikat až bolestivé praskliny na chodidlech, ale třeba i patách, kde je kůže hrubší.
 

Jak vypadá plíseň na nohou?

  • Plíseň nohou se nejčastěji projevuje zarudnutím a suchostí, ale v akutním stádiu může být postižená kůže změklá a bělavá a mohou se na ní tvořit i puchýřky, po jejichž prasknutí vznikají erozní plochy. Důležité je ale říct, že u každého může plíseň nohou vypadat trochu jinak.
ženské nohy

Co na plíseň na nohou? Nejlepší je jí předcházet

Každý podolog či pedikérka vám potvrdí, že je daleko snazší plísni na nohou předcházet než ji následně řešit. Co tedy můžete udělat pro to, aby vaše chodidla, prsty a nehty zůstaly zdravé a krásné?
  • Střídejte obuv. S tím samozřejmě souvisí i to, zda si do bot vezmete silonky, ponožky, nebo v teplejších dnech vyrazíte naboso. Poslední variantu volte pouze v případě, že nazujete prodyšnou obuv z přírodního materiálu. Silonky na celý den jsou dost rizikovou záležitostí – pokud nemusíte, berte si je jen na pár hodin. A druhý den změňte obuv a silonky vyměňte za bavlněné ponožky.
  • Zamezte pocení nohou. Nadměrné pocení v neprodyšných materiálech způsobuje zapaření pokožky nohou, zvýšené množení bakterií a rozvoj plísně. Používejte spreje na nohy či zásypy proti pocení, např. Astrid Peo Antiperspirační deosprej na nohy (koupit v e-shopu), který vás zbaví i zápachu nohou, Astrid Peo Deodorační sprej na nohy (koupit v e-shopu) nebo třeba PEDIK antiperspirant sprej na nohy (koupit v e-shopu), který omezí pocení nohou.
  • Zasypte je! Skvělý je Alpa Pedik Deo zásyp na nohy (koupit v e-shopu). Není-li po ruce speciální tělová kosmetika na nohy, zasypte si chodidla a prostor mezi prsty dětským pudrem nebo jedlou sodou. Zkuste třeba Johnson's Dětský pudr (koupit v e-shopu) nebo Allnature Jedlá soda (koupit v e-shopu). Pomohou pokožku vysušit, a oddálí tak zpocení a zapaření. Některé ženy si je sypou přímo do silonek či ponožek.
  • Využijte bylinné koupele. Pokud upřednostňujete přírodní kosmetiku, vyzkoušejte koupele nohou v bylinných odvarech, např. z dubové kůry či šalvěje. Prevencí nadměrného pocení je také koupel ve vodě s rajčatovou šťávou.
  • Zkuste bylinkové čaje. I popíjení těch správných bylinek má generacemi ověřený účinek na snížení potivosti. V tomto směru se osvědčila například přeslička či šalvěj.

Tip redakce:
Chcete se zbavit plísně na nehtech? Přečtěte si náš článek 
5 tipů, jak se zbavit plísně na nehtech.
 

Obraťte se na odborníka

Jestliže se nemůžete plísně na nohou zbavit sami, neváhejte navštívit odborníka, který vám předepíše přesnou léčbu. Existují i volně prodejné léky, zejména pak mastičky na plíseň na nohou. Obrňte se ale trpělivostí – léčba mykózy nohou může trvat i 14 a víc dní.

 
lázeň s tymiánem

Večerní rituál pro unavené nohy

Nosí vás celý den, a vy si možná ani neuvědomujete, kolik toho pro vás dělají, dokud nezačnou bolet, svědit či páchnout. Proto byste každý večer měli o své nožky pečovat. Co pomáhá na plíseň nohou, je také lázeň v octové vodě – ideální poměr je 1 : 10, tedy 1 díl octa na 10 dílů vody. Vhodné je použít jablečný ocet. Jedenkrát týdně si také můžete udělat ozdravnou domácí bylinnou koupel třeba z tymiánu.
 
Následně nohy velmi dobře osušte, a to především mezi jednotlivými prsty a v prohlubních mezi nimi a chodidlem. Následně je namažte krémem Kneipp Máslo pro péči o chodidla (koupit v e-shopu) nebo použijte Ziaja Krém na chodidla vyživující (koupit v e-shopu), který zabraňuje praskání a nadměrnému rohovatění pokožky a navíc ještě dokonale změkčuje a obnovuje hladkost pokožky.
 
Kromě lázně můžete do boje zapojit čajovníkový olej, který má protiplísňové vlastnosti. Jednoduše ho můžete použít přímo na infikované místo.
 
 

Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít