Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Oteklé nohy: Příčiny, prevence a tipy na úlevu

Oteklé nohy: Příčiny, prevence a tipy na úlevu

Oteklé nohy: Příčiny, prevence a tipy na úlevu

6. května 2024 od Veronika Decsy

6. května 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Veronika Decsy

Trápí vás opuchlé neboli oteklé nohy? Nezoufejte, poradíme vám několik tipů a triků, jak se oteklých nohou zbavit a jak otokům případně předcházet. Jde o poměrně běžný problém, který v průběhu života postihne každého, tak ať jste připraveni a nepanikaříte.

Nejčastější příčiny oteklých nohou

Oteklé nohy mohou být způsobeny širokým spektrem příčin. Jednou z nejběžnějších je zadržování vody v těle, což může být důsledkem sedavého životního stylu, nadměrné konzumace soli, nebo jako vedlejší efekt některých léků. A co dalšího může mít za následek opuch nohou?
 
  • Nadměrné sezení nebo stání: Pokud trávíte delší dobu vsedě nebo vestoje, dochází k hromadění tekutiny v nohou, což může způsobovat otoky kolem kotníků i v lýtkách.
  • Horké počasí: V horku se rozšiřují cévy, což může vést k zadržování tekutin v dolních končetinách a jejich otékání.
  • Těhotenství: Hormonální změny a zvýšený objem krve v těhotenství můžou způsobovat otoky nohou, hlavně v pozdějších fázích, před porodem.
  • Nadváha a obezita: Nadváha klade větší tlak na žíly v nohou a zhoršuje otoky.
  • Slaná strava: Nadměrná konzumace soli vede k zadržování tekutin v organismu, včetně nohou a rukou.
  • Některé léky: Vedlejším účinkem léků jako hormonální antikoncepce, kortikosteroidy a léky proti krevnímu tlaku mohou být otoky nohou a v horších případech také žilní trombóza.
  • Zdravotní problémy: V některých případech můžou být otoky nohou příznakem vážnějšího onemocnění, jako je srdeční selhání, onemocnění ledvin nebo jater, krevní sraženiny nebo lymfatické poruchy.

Jak se zbavit oteklých nohou?

Naštěstí existuje řada osvědčených způsobů, které vám pomohou zmírnit otoky nohou a urychlit jejich ústup. Jde 
o snadné domácí praktiky a cviky, které vám pomohou zmírnit nepohodlí.
 

1. Jezte zdravě a dodržuje pitný režim

Zdravá strava a dostatek tekutin jsou alfou a omegou všeho. Starejte se o celkový stav a zdraví svého těla a předcházejte tak zdravotním komplikacím. V případě otoků si dejte pozor na přílišné solení pokrmů, na alkohol a kouření.
 

2. Dejte nohy nahoru

Udržování nohou ve zvýšené pozici snižuje otoky tím, že podporuje návrat krve zpět k srdci. Ideální je nohy udržovat ve zvýšené pozici několikrát denně po dobu 30 minut. Takže úkol zní jasně: nohy nahoru, čaj do ruky a pustit si film nebo se začíst do oblíbené knihy.
 

3. Dopřejte nohám masáž a chlad

Jemné masírování oteklých oblastí stimuluje odtok tekutin. Stejně tak je účinná aplikace chladných obkladů, případně ledová sprcha – chlad totiž snižuje zánět a uleví vám od nepříjemného pocitu.

4. Choďte, cvičte, hýbejte se

Jak již bylo řečeno, otoky vznikají nejčastěji v důsledku dlouhého sezení, a proto je nutné dodržovat pravidelný pohyb. Ať už si zajdete na procházku, vyjedete na kole nebo se půjdete proběhnout do parku, jakýkoliv pohyb funguje jako prevence proti otokům nohou. Pokud přeci jen pravidelný pohyb nezvládáte, zařaďte do svého dne cviky na oteklé nohy: při sezení v práci či u televize kutálejte pod chodidly masážní míček nebo hýbejte nohama, jako byste šili na starém stolním šicím stroji. To můžete koneckonců využít i při dlouhých letech či na cestách autobusem a vlakem.

1.     Vsaďte na kompresi

Pokud trpíte chronickými otoky nohou, určitě si pořiďte kompresních punčochy a pravidelně je noste. Pomáhají udržet krevní oběh a zabraňují hromadění tekutin v dolních končetinách.
 

2.     Nebojte se zajít za lékařem

V případě silných otoků, bolestí nebo neúspěchu domácí léčby neváhejte navštívit lékaře. Ten vás vyšetří a pravděpodobně vám předepíše léky na odvodnění (diuretika) nebo léky na zlepšení průtoku krve. Případně zkuste volně prodejné produkty, například Cemio Odvodnění šumivé tablety (koupit v e-shopu) nebo Kneipp Plus 3 bylinky na odvodnění (koupit v e-shopu).

Oteklé nohy v těhotenství: Realita každé ženy

V těhotenství jsou oteklé nohy naprosto běžným jevem, zvláště ve třetím trimestru. Je důležité konzultovat otoky s lékařem, aby se vyloučily vážnější komplikace, jako je preeklampsie, ve většině případů se ale není čeho obávat. Pro snížení otoků nebo alespoň úlevu od nepříjemného pnutí v nohou dodržujte výše zmíněné praktiky.
 

Oteklé nohy hrozí také v létě

V letních měsících může teplo způsobit rozšíření cév, což může vést k nežádoucímu zadržování vody a otokům. V těchto měsících je zvláště důležité pít dostatek vody, omezit příjem soli a vyhýbat se dlouhému stání a sezení na přímém slunci.
 

Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Veronika Decsy

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít