Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Zubní plak a povlak na jazyku: Jak ho odstranit?

Zubní plak a povlak na jazyku: Jak ho odstranit?

Zubní plak a povlak na jazyku: Jak ho odstranit?

27. dubna 2024 od Vanda Vízková

27. dubna 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Vanda Vízková

Zubní plak, nenápadný záškodník, který je přímo odpovědný za zubní kazy, chronické záněty dásní a za špatný dech. Nebezpečný ale může být také povlak na jazyku. Jak se plaku zbavit a udržet si krásné a zdravé zuby i dásně?

Co je zubní plak?

Zubní plak je bílý až žlutobílý povlak na zubech (někdy ale okem neviditelný), který se usazuje na zubech. A to v průběhu každého dne. Pokud ho neodstraníme, začne se nahromaděný plak vlivem bakterií, které v něm žijí, tvrdnutím měnit na zubní kámen, způsobovat zubní kaz a paradontózu. Je také zodpovědný za zápach z ústPlak na zubech lze celkem snadno odstranit a předejít tak zbytečným problémům a drahým návštěvám lékaře.
 

Bílý povlak v ráně po vytržení zubu

Povlak se na zubech může objevit i po vytržení zubu. V takovém případě je bílý povlak po extrakci zubu ve většině případů normální jev a představuje tzv. hojivou sraženinu – hrudku krve a bílých krvinek, která se přirozeně tvoří v ráně a hraje důležitou roli v procesu hojení.

Povlak na jazyku je stejně nebezpečný

Kromě zubů se plak usazuje i na jazyku. I když ho běžně vnímáme jako neškodný povlak, i on hraje roli v ústním zdraví. Na jazyku se nachází mnoho bakterií, které se podílejí na tvorbě plaku na zubech a mohou být zodpovědné za zápach z úst. Proto je důležité při hygieně ústní dutiny nezapomínat ani na jazyk. Čištění jazyka pomocí speciální škrabky pomáhá odstraňovat plak a bakterie a udržuje tak svěží dech a zdraví ústní dutiny.
 
Barva povlaku na jazyku může být do určité míry ukazatelem vašeho zdraví. Je důležité si uvědomit, že normální jazyk má být mírně růžový a vlhký s tenkým bílým povlakem, který se snadno seškrábne. Pokud se však na vašem jazyku objeví povlak jiné barvy, může to znamenat různé problémy.
  • Bílý povlak na jazyku – silný, bílý povlak jazyka může znamenat dehydrataci, špatnou ústní hygienu, kvasinkovou infekci v ústech (moučnivka), problémy s trávením nebo oslabený imunitní systém.
  • Zelený povlak na jazyku – může být způsoben nadměrným růstem bakterie Pseudomonas aeruginosa, která se běžně vyskytuje ve vodě a půdě. Zelený povlak na jazyku je často příznakem kvasinkové infekce.
  • Hnědý povlak na jazyku / Žlutohnědý povlak na jazyku – pokud kouříte, pijete hodně kávy nebo čaje, či máte špatnou ústní hygienu, může se u vás objevit právě hnědý či žlutohnědý povlak na jazyku. Vzácně pak také souvisí i se závažnějšími zdravotními problémy, jako jsou jaterní onemocnění.
  • Žlutý povlak na jazyku – žlutý povlak jazyka je poměrně běžný jev a může mít různé příčiny. Někdy se jedná o neškodný stav, jindy může signalizovat zdravotní problém.
  • Žlutobílý povlak na jazyku – bývá způsoben dehydratací, špatnou ústní hygienou, kvasinkovou infekcí, problémy s játry nebo žlučníkem.

Jak odstranit zubní plak?

Odstranění zubního plaku není tak náročné, jak se možná zdá. Stačí jen správně čistit zuby a používat šikovné pomůcky na čištění zubů i jazyka.

1. Správně čištěte zuby

Už odmalička je nám vštěpováno, že se zuby čistí alespoň dvakrát denně, ideální frekvencí je čištění ráno a večer. Zuby se nejlépe čistí středně tvrdým kartáčkem s rovně střiženými zakulacenými štětinami. Zkuste třeba  DentaMax Fresh duopack Zubní kartáček střední (koupit v e-shopu)Kartáček nakloňte tak, aby se zuby svíral úhel 45 stupňů. Pak kartáčkem jemně zavibrujte u dásní a krčků zubů, kde se plaku hromadí nejvíce. Tím plak rozrušíte a stíravým pohybem ho pak ze zubů směrem dolů setřete. Nezapomeňte ani na zadní strany předních nebo posledních zubů.

2. Používejte mezizubní kartáčky

Ke klasickému zubnímu kartáčku je potřeba pořídit ještě spolupracovníky. Jeho poměrně velkou hlavou se totiž nedostanete do špatně přístupných prostor, jako jsou ty mezizubní. Proto je po „základním“ čištění (někteří zubní hygienisté to ale doporučují dělat jako první) nutné vyčistit mezery mezi zuby interdentálním kartáčkem. Vyzkoušejte například DentaMax Mezizubní kartáčky 0,4mm (koupit v e-shopu), správnou velikost by vám ale při konzultaci měli poradit určitě zubař nebo dentální hygienistka. Alternativou mezizubního kartáčku, hlavně např. při čištění přes den mimo vaši koupelnu, je zubní nit, třeba Sensodyne zubní nit s fluoridem (koupit v e-shopu).

3. Zkuste ústní sprchu

Pokud chcete mít jistotu, že jste pro odstranění zubního plaku udělali maximum, pořiďte si ještě zubní sprchu a škrabku na jazyk. Ústní sprcha skrz trysku vstřikuje do úst pod různým tlakem vodu a její proud rozrušuje a odplavuje pryč zubní plak. Zubní sprchy jsou skvělým pomocníkem při čištění mezizubních prostor, rovnátek, zubních můstků apod.

4. Vyplachujte ústní vodou

Jejich působení není samospásné – základem odstranění zubního plaku je důkladné mechanické čištění. Nicméně vyplachování ústní vodou zesílí účinek zubní pasty a prodlouží trvanlivost jejího působení. Třeba meridol® Complete Care ústní voda (koupit v e-shopu), která pomáhá v boji proti bakteriím a krvácení dásní. Stejně tak při použití dvakrát denně působí proti usazování zubního plaku Colgate Ústní voda Plax Cool mint (koupit v e-shopu).

Jídlo, které přispívá k tvorbě zubního plaku

Milovníkům sladkého je asi jasné, že právě jejich skladba jídelníčku tvorbě plaku nahrává nejvíce. Cukr a škrob jsou totiž potravou bakterií v zubním plaku. Pokaždé, když sníte potraviny obsahující cukr anebo škrob (nejen sladkosti, ale také pečivo, těstoviny, rýži…), bakterie uvolní kyselinu poškozující zubní sklovinu. Přínosné je naopak zvýšení přísunu ovoce obsahujícího vlákninu, třeba jablek nebo melounu, neboť jejich pevnější struktura s vlákninou zuby při kousnutí otírá a částečně je plaku zbavuje. Pozor ale na kyseliny a cukry, které toto ovoce obsahuje! I po jeho konzumaci je nutné zuby ještě vyčistit.

Nezapomínejte na jazyk

Protože se plak usazuje nejen na zubech, ale také na jazyku, neměla by ve vaší výzbroji v boji se zubním plakem chybět ani škrabka na jazyk.
 
 
Přečtěte si také:

Připravil/a pro vás Vanda Vízková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít