Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej 3 tipy, jak se zbavit zápachu z úst

3 tipy, jak se zbavit zápachu z úst

3 tipy, jak se zbavit zápachu z úst

9. března 2020 od Jana Kantorová

9. března 2020 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Kantorová

Zápach z úst je nepříjemný, jak pro vás, tak pro lidi ve vašem okolí. První pomocí je vždycky žvýkačka, ale lze se ho zbavit natrvalo? A jaké jsou jeho příčiny?
Neplechu v puse může náhodně způsobit česnekem potřená topinka, cibule nebo třeba olomoucké syrečky. V takovém případě lze ale snadno sáhnout po žvýkačce, ústním spreji nebo zintenzivnit ústní hygienu, aby byl problém vyřešen. Horší je, pokud zápach nemizí, a to například ani po vyčištění zubů. Může za tím stát zdravotní problém nebo některé zlozvyky. Které?
Tip redakce:
Všichni lidé mají v těle anaerobní bakterie, které pomáhají štěpit bílkoviny. Právě ony ale stojí za zápachem, protože produkují síru, ze které se zapáchající složky uvolňují. Samy o sobě člověka netrápí, ale ve spojení s dalšími problémy vám mohou udělat ve společnosti pěkně zle.

1. Přejídání či hladovka

Diety nesvědčí tělu, ale ani dechu. Například diety, které jsou založené na velkém přísunu bílkovin a tuků mohou způsobit, že váš dech nebude vonět zrovna vábně. Trápí vás zápach z úst dopoledne? Může to být tím, že jste vynechali snídani, a nedošlo tak ke stimulaci tvorby slin, které ústa čistí a dezinfikují. I prázdný žaludek podporuje zápach dechu.


Řešení:

Vyvážená strava je tedy základem, aby tělo správně fungovalo po všech stránkách. Dobré je také dodržovat pravidelný pitný režim, který pomáhá v ústech udržovat vhodné pH a produkovat dostatek slin. Vyhněte se také alkoholu, nadměrné konzumaci kávy a sladkostem plným jednoduchých cukrů.

2. Špatná ústní hygiena

Zubní kaz, prasklina, zubní plak i zubní kámen – to všechno může způsobovat výše zmíněný problém, který navíc nelze vyřešit pečlivou ústní hygienou. Stejný problém pak může způsobovat i zánět v ústní dutině. Tady všude se mohou hromadit anaerobní bakterie, které potom zápach zhoršují.


Řešení:

Pouze pečlivá ústní hygiena v tomto případě nestačí. Lepší je zajít na návštěvu na dentální hygienu, kde pečlivě odstraní zubní plak, kámen i pigmentace a naučí vás správnou techniku čištění. Pak už stačí pravidelně (minimálně 2x denně po dobu 3 minut) čistit zuby kartáčkem i mezizubním kartáčkem.
Tip redakce:
Jako pomocníky pro zubní hygienu si přizvěte například
TePe Compact Tuft (koupit v e-shopu), zubní kartáček určený pro čištění těžko dostupných míst. Nezapomeňte také na kvalitní zubní kartáček, jakým je třeba Curaprox 5460 ultra jemný (koupit v e-shopu). A sem tam vyzkoušejte vyčistit speciální škrabkou také jazyk.

3. Různá onemocnění

Určitě si vybavíte, že i při běžném nachlazení nebývá dech zrovna ideální. Chřipka, záněty dolních i horních cest dýchacích nebo hnisavé angíny běžně způsobují tento problém. Za zápachem z úst ale může stát i vážnější onemocnění – jako je reflux, problémy s játry a ledvinami, žaludeční vřed, cukrovka nebo rakovina.


Řešení:

Nepodceňujte preventivní prohlídky u svého zubního lékaře. Ten může zjistit zápach z úst a jeho příčinu. A následně vás pak případně odeslat k praktickému lékaři.

Jaké jsou další důvody:

  • kouření
  • dědičnost
  • užívání některých léků

Obraťte se i na přírodu

Zdraví ústní dutiny můžete podpořit i přírodními způsoby. Buď můžete běžné pasty vyměnit za ty s bylinnými složkami, jako je například Signal Nature Elements Zubní pasta Herbal (koupit v e-shopu), nebo rovnou vyzkoušet esenciální oleje, jako je mátový olej, Tea Tree, hřebíčkový či rozmarýnový olej. Uplatnit je můžete při masážích dásní nebo při výplachu úst.

Tip redakce:
Svěží dech zajistí i žvýkání bazalky, máty, hřebíčku, šalvěje nebo skořice.

Připravil/a pro vás Jana Kantorová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Nejčtenější články

5 tipů, jak na řasy až do nebe. Máme řešení!

Obličej 16.srpna 2022 od Lenka Knápková

28 07 tipů, jak se zbavit vrásek kolem očí ze sluníčka

Obličej 2.srpna 2022 od Lenka Knápková

12 0

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít