Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Ekzém na obličeji: Jak se ho zbavit?

Ekzém na obličeji: Jak se ho zbavit?

Ekzém na obličeji: Jak se ho zbavit?

1. dubna 2024 od Eva Šarfová

1. dubna 2024 4 minuty čtení
Připravil/a Eva Šarfová

Pokožka obličeje je citlivější než jinde na těle a často i na malé podráždění reaguje alergickými projevy jako začervenání, vyrážka nebo dokonce ekzém. Ten už ale vyžaduje dlouhodobou a zvýšenou péči. Co přesně ekzém v obličeji způsobuje a jak se ho zbavit?
Ekzém na tváři se projevuje začervenáním pokožky, drobnými pupínky a vyrážkami a provází ho svědění nebo pálení pokožky. Příčinou těchto problémů mohou být alergie, ať už na nějakou potravinu či látku obsaženou v kosmetice, dlouhodobý stres, pobyt ve znečištěném a prašném prostředí nebo také chronická onemocnění jako atopický ekzém.
 
Ekzém na obličeji se může projevovat v různých formách a na různých místech na tváři:
  • Mokvající ekzém na obličeji: Vyznačuje se mokvajícími, krustnatými ložisky, které svědí a praskají. Často se vyskytuje kolem očí a úst.
  • Atopický ekzém na obličeji: Suchá, šupinatá kůže s intenzivním svěděním. U dětí se objevuje nejčastěji na tvářích, čele a bradě.
  • Ekzém kolem očí: Projevuje se zarudnutím, svěděním, suchostí a tvorbou šupinek. V závažných případech může docházet k otokům a pálení očí.
  • Ekzém na rtech: Ekzém na rtech se projevuje praskáním, olupováním a zarudnutím. Rty mohou být suché, bolestivé a náchylné k infekci.
  • Ekzém na bradě: Brada je častým místem výskytu ekzému, obzvláště u dětí. Projevuje se suchou, šupinatou a svědící kůží, která může praskat a krvácet.
  • Ekzém na očních víčkách: Ekzém na očních víčkách se projevuje zarudnutím, otokem, svěděním a pálením. Víčka mohou být těžká a svědění může narušovat spánek.
  • Ekzém pod očima: Tato oblast je náchylná k ekzému kvůli tenké a citlivé pokožce. Projevuje se tmavými kruhy pod očima, suchostí, svěděním a tvorbou šupinek.

Co je atopický ekzém na obličeji?

Atopický ekzém v obličeji neboli atopická dermatitida je velmi podobná normálnímu ekzému. Bohužel ale jde o onemocnění, jehož příčinou je poškozená kožní bariéra a vyžaduje dlouhodobou léčbu.
 
Tip redakce:
Ekzém na obličeji způsobuje svědění a to láká ke škrábání. Pokuste se ale tomuto nutkání odolat a nesahat si na tvář. Tím byste totiž mohli ekzém zhoršit. Sáhněte raději po uklidňujících krémech s obsahem 
ceramidů nebo omega-3 a omega-6 mastných kyselin a pravidelně pleť hydratujte
 

Jak se zbavit ekzému na obličeji?

Léčba ekzému v obličeji může být zdlouhavá a stresující. Důležité je vytrvat a pokusit co nejvíce eliminovat dráždivé faktory jako je stres, pobyt v prašném a znečištěném prostředí, neškrábat si tvář a pokud půjdete na sluníčko, vždy použít opalovací krém na obličej s SPF 50+.

1. Vynechejte make-up i korektor 

Při výskytu ekzému na tváři se nesnažte zamaskovat červené flíčky a pupínky make-upem, tím problém jen tak sám od sebe nezmizí. Chvíli to vydržte a nepoužívejte (alespoň na postižená místa) žádný make-up ani korektor„Při vzniku ekzému je potřeba vysadit všechny kosmetické přípravky, které na obličej používáme. Postižená místa promazávejte jen klasickou žlutou vazelínou, která neobsahuje dráždivé látky,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová a dodává, že je potřeba kůži promazávat několikrát denně, třeba i 10x.
 
Tip redakce:
Vyplatí se mít proto doma po ruce 
Ziaja Kosmetická bílá vazelína (koupit v e-shopu). Od svědění a zarudnutí uleví také přípravek s obsahem kalcia panthotenica, jako je například Bepanthen Sensiderm krém (koupit v e-shopu), který obnovuje ochrannou kožní bariéru, dokonale hydratuje a regeneruje pokožku.

2. Zkuste přírodní obklady

„Potíže mohou pomoci zmírnit i obklady z dubové kůry, ale pozor na vysušení kůže,“ upozorňuje MUDr. Jarešová. Na ekzém existují také další bylinky. Úlevu od svědění přináší i oplachování pokožky chladným nálevem z měsíčku nebo řepíku lékařského. Vždy je pak potřeba kůži dobře promazat.

3. Upravte svoji životosprávu

Při potížích s ekzémem dbejte také na jídelníček. Vyloučit byste z něj měli ostrá a kořeněná jídla, čokoládu a další sladkosti, kofein a alkohol. Snažte se organismus spíše pročistit, například popíjením Vix čaj kopřivový (koupit v e-shopu). Důležité je také dodržovat pitný režim, a dokud problémy nezmizí, snažit se omezit sportovní aktivity, protože kůži dráždí i nadměrné pocení. Ve studeném počasí dbejte na ochranu pokožky a než půjdete ven, preventivně ji namažte ochranným krémem či vazelínou. V létě ji zase chraňte krémem s SPF, ale také třeba kloboukem.

Kdy zamířit k lékaři?

Pokud obtíže přetrvávají několik dní a nedaří se vám kůži zklidnit, na nic nečekejte a zamiřte k lékaři, který zjistí příčinu. „Někdy alergické reakce vznikají po prvním použití kosmetického přípravku, ale to neznamená, že se vám ekzém nemůže udělat i po produktu, který používáte dlouho. Kůže je schopná vytvářet si protilátky postupně. Reakce mohou být na parabeny, parfemace a další složky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Jarešová. Kůži pak zklidní přípravky s kortikoidy, které se ale na obličej smí aplikovat jen krátce, maximálně 5 dnů. Do budoucna volte pro péči o pleť hypoalergenní přípravky pro citlivou pleť, abyste předešli dalšímu možnému podráždění. 
Tip redakce:
Pro odličování citlivé pleti volte ideálně odličovací balzám nebo olej, které pleť nebudou vysušovat. Vhodné je také odličovací mléko nebo micelární voda pro citlivou pleť.

Připravil/a pro vás Eva Šarfová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít