Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Novinky 5 mýtů o retinolu: Co byste měli vědět, než s ním začnete

5 mýtů o retinolu: Co byste měli vědět, než s ním začnete

5 mýtů o retinolu: Co byste měli vědět, než s ním začnete

2. srpna 2021 od Tereza Špačková

2. srpna 2021 3 minuty čtení
Připravil/a Tereza Špačková

Retinol je skvělým pomocníkem v boji proti stárnutí pleti, vráskám, pigmentovým skvrnám, akné i jizvám po něm. Právě proto je v kosmetických produktech stále vyhledávanější ingrediencí. Jeho použití ale provází spousta mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Zde jsou ty nejčastější z nich.
Obliba používání kosmetických produktů obsahujících retinol roste. Jedná se o formu vitamínu A, spadající do kategorie retinoidů. Jeho hlavním benefitem jsou stimulace tvorby kolagenu a podpora obnovy buněk v pokožce. Jedná se tedy o skvělého pomocníka v prevenci proti znakům stárnutí, v boji s nerovností pleti nebo pigmentovými skvrnami. Je vhodný pro všechny typy pleti, přesto však můžete narazit na několik mýtů spojených s jeho používáním. Jaké to jsou?

Mýtus č. 1:

Retinol nepatří na oční okolí

Ano, při užívání retinolu je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při aplikaci kolem očí. Nicméně je naprosto bezpečné používat retinol i v této oblasti, a tak využít jeho schopnosti redukovat vrásky. Byla by škoda opomenout část obličeje, kde se jemné mimické vrásky i ztenčení pleti objevují jako první. U čistých retinolových sér vždy nejdříve proveďte test snášenlivosti. Naneste malé množství retinolu na oční okolí, tak aby se vám nedostal do očí! Poté nechte pleť odpočinout a stejný postup zopakujte po pár dnech. Pleť se postupně stane k retinolu tolerantnější a vy poté můžete zvýšit frekvenci nanášení dle potřeby.
Tip redakce:
Nezapomeňte, že po aplikaci čistého retinolu či séra s retinolem je nutné použít hydratační krém, aby se pokožka nevysušila a předešli jste zbytečnému podráždění. Zvolte například
MIXA Hyalurogel Light hydratační péči (koupit v e-shopu), která hydratuje pleť a dodá i citlivé pleti pocit komfortu a vyživené pokožky.

Mýtus č. 2:

Retinol se nesmí používat přes den, zvlášť na sluníčku

Je pravda, že retinol i retinoidy (většinou uměle vyrobené látky s podobnými účinky jako retinol) jsou citlivé na sluneční záření, a proto jsou kvalitní přípravky s nimi vždy v tmavých či neprůhledných dózách. Tato citlivost se ovšem neprojevuje následným podrážděním pleti, ale pouze snížením jeho účinků. Proto se většinou doporučuje používat přípravky s retinolem během noci, kdy pleť odpočívá a může tak vstřebat více účinných látek.

Tip redakce:
Pokud jste zařadili retinol i do své denní péče, je to v pořádku – ale nezapomeňte svoji pleť chránit před slunečními paprsky minimálně produkty s SPF 30+, aby mohl retinol správně fungovat. Zvolte třeba spolehlivý
NIVEA SUN Pleťový krém na opalování s minerálními filtry OF 50+ (koupit v e-shopu).

Mýtus č. 3:

Retinol a chemické exfolianty se nesnesou

V počátcích používání retinolu se mohou objevit projevy citlivosti kůže, jako jsou olupování pokožky, začervenání...  Proto je třeba začínat s retinolem nižší koncentrace a jen jednou týdně. Postupně se přidává podle toho, jak si pokožka na ingredienci zvyká. Pleť po pravidelném používání retinolu zesiluje a stává se odolnější. Stejným procesem pokožka prochází při počátečním použití chemických exfoliantů neboli chemických peelingů (označovaných jako AHA a BHA). Ty odstraňují mrtvé kožní buňku z povrchu kůže, díky čemuž bývá pleť po prvních aplikacích citlivější nebo sušší. Proto je vhodné, stejně jako u retinolu, začít používat tyto ingredience postupně. Nejdříve zkuste retinol a až si na něj pokožka zvykne, přidejte exfolianty, které vám s vyhlazováním nedokonalostí pleti pomohou.

Tip redakce:
Nedoporučujeme používat obě „metody“ současně – raději aplikujte exfolianty přes den a retinol na noc. Například
L'Oréal Paris Revitalift Laser Noční sérum s retinolem (koupit v e-shopu), jež je vysoce účinné i na hluboké vrásky.

Mýtus č. 4:

Po aplikaci retinolů dochází ke ztenčení pleti

Toto je velmi rozšířený mýtus, protože jedním z vedlejších účinků v začátcích používání retinolu je olupování kůže. Jakkoliv jde o odumřelé kožní buňky, které zpomalují obnovu pleti, mnoho lidí se domnívá, že se tak jejich pokožka ztenčuje. Opak je ale pravdou. Retinol stimuluje tvorbu kolagenu v pleti a ten poté přispívá k jejímu lepšímu stavu, pleť je po péči s retinolem silnější a zdravější.

Mýtus č. 5:

Retinol přináší okamžité výsledky

Bohužel opak je pravdou. Při používání retinolu se musíte obrnit trpělivostí. Pleti může trvat i půl roku až rok, než budou viditelná větší zlepšení. Zvláště tehdy, když používáte retinol za účelem zbavit se nerovností pleti nebo akné. Nejdelším procesem je pak redukce pigmentací a vyhlazovaní výraznějších vrásek. Kombinace L'Oréal Paris Revitalift Denní hydratační péči proti vráskám + pro zpevnění pleti (koupit v e-shopu) s noční L'Oréal Paris Revitalift Noční hydratační péčí proti vráskám + pro zpevnění pleti (koupit v e-shopu) slibuje díky pro-retinolu A, který působí přímo na vrásky, zpevnění pleti již za 1 týden. A za 4 týdny si viditelně poradí s vějířkovitými vráskami kolem očí i s těmi na čele a pleť po nich bude viditelně pevnější a hydratovaná.

Připravil/a pro vás Tereza Špačková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy
Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Nejčtenější články

Jaký je rozdíl mezi lupy a seboreou?

Novinky 15.září 2021 od Lída Pospíšilová

16 0Je lepší teplá, nebo studená sprcha? Známe odpověď!

Novinky 8.dubna 2020 od Lucie Ulmanová

16 0

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít