Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Vaginální mykóza – léčba, příznaky, prevence

Vaginální mykóza – léčba, příznaky, prevence

Vaginální mykóza – léčba, příznaky, prevence

30. června 2024 od Eva Šarfová

30. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Šarfová

Nepříjemné svědění, pálení či suchost – gynekologické potíže, které vás mohou pěkně potrápit. Tyto příznaky mohou být ukazatelem vaginální mykózy a infekce. Jak jí předcházet a jak se jí co nejrychleji zbavit?
Svědění a pálení v intimních partiích, k nimž se může přidat poševní výtok nebo bolesti v podbřišku. To jsou typické projevy mykózy, kterou za svůj život prodělá přibližně 75 % žen v reprodukčním věku. Některé z nich pak potíže trápí opakovaně.

Příčiny vaginální mykózy

Mykózu vyvolávají nejčastěji kvasinky rodu Candida albicans, jež se v ženské pochvě běžně vyskytují a samy o sobě nejsou nebezpečné. Společně s dalšími mikroorganismy vytvářejí normální vaginální prostředí. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k přemnožení těchto kvasinek a následné vaginální nerovnováze. A k tomu dochází například při užívání antibiotik, hormonální antikoncepce, špatné hygieně, ale třeba i v těhotenství, kdy přichází k hormonálním změnám.

Pozor na stres i mokré plavky

Na přemnožení kvasinek se přitom podílí více faktorů. Může to být například užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění poševní sliznice, strava bohatá na cukry, ale také stres a oslabená imunita. Vedle těchto rizikových faktorů přispívá k rozvoji onemocnění často také koupání v chlorované vodě, nošení mokrých plavek či neprodyšného oblečení, například při jízdě na kole, kdy se intimní partie zapaří. Kvasinkám se totiž obecně daří v teplém a vlhkém prostředí.

Léčba vaginální mykózy musí být důsledná

Jako lék na vaginální mykózu a pro léčbu akutních problémů jsou určeny čípkykrémy nebo tablety, které se souhrnně označují jako antimykotika. Obtíže zmizí zpravidla po několika dnech, ale k tomu, aby se vaginální mykóza nevracela, je třeba podpořit imunitní systém.
 

Co na vaginální mykózu?

Kromě léků pomůže dostatečný příjem vitaminů a minerálů, které můžete tělu dodat i prostřednictvím doplňků stravy, například Vitar Multivitamin 24 šumivé tablety (koupit v e-shopu), což je multivitaminový přípravek na podporu imunity. U chronických mykóz je také potřeba se zaměřit na možná systémová onemocnění, jako je diabetes mellitus, nebo na změnu antikoncepce. Možné jsou i vakcíny a autovakcíny nebo probiotická léčba.
Tip redakce:
Abyste předcházely vaginálním zánětům, mykózám a infekcím, dbejte na důkladnou intimní hygienu. Jejím základem je výběr správného 
intimního mycího gelu. Skvělé jsou produkty s obsahem kyseliny mléčné, probiotiky nebo se zklidňovacími složkami.

Mykóza a sex nejdou dohromady

Vaginální mykóza se sice nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, avšak oba partneři ji mohou získat a při pohlavním styku ji na sebe opakovaně přenášet. To je důvodem k zaléčení partnera. Zároveň by se měl pár po celou dobu léčby a při trvajících příznacích vyvarovat sexuálního styku.

Vsaďte na prevenci

Podstatné je udržovat optimální přirozené poševní prostředí. Nosit pohodlné a bavlněné spodní prádlo, snížit riziko pocení v intimních partiích, dodržovat vhodnou životosprávu.

Co je tedy třeba konkrétně dodržovat?

 

Mykóza a těhotenství

Vaginální mykóza v těhotenství se dá léčit samoléčbou, ovšem je silně doporučováno při jakékoliv infekci v období těhotenství navštívit gynekologa. Ten s jistotou určí typ infekce a nasadí vhodnou léčbu. Na mykózu v těhotenství se používají kromě antimykotik také vaginální probiotika pro přirozenou ochranu a zajištění kyselého poševního pH. Při používání čípků a krémů nezapomínejte na důkladnou hygienu a vždy si před aplikací pečlivě umyjte ruce.
 
 
Přečtěte si:

Připravil/a pro vás Eva Šarfová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít