Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Trápí vás zarostlý nehet? Zkuste rovnátka na nehty!

Trápí vás zarostlý nehet? Zkuste rovnátka na nehty!

Trápí vás zarostlý nehet? Zkuste rovnátka na nehty!

30. dubna 2024 od Dana Grófová

30. dubna 2024 4 minuty čtení
Připravil/a Dana Grófová

Zarůstající nehty na nohou jsou rozšířenější problém, než byste mysleli. Nehty zarůstají nejen z důvodu svého tvaru, ale i z důvodu špatné péče. Jak na zarostlé nehty a jak jim předcházet?

Co způsobuje zarostlý nehet?

Možná jste to už zažili: začnete pociťovat tlak, případně bolest v místech, kde se postranní okraj nehtu dotýká kůže na prstu u nohy. Často tyto signály lidé ignorují do té doby, dokud jim nezačne rána hnisat.
 
Nohy používáme v rámci každodenního pohybu a neustálé dotýkání a tlak na bolavé místo stav nehtů zhoršují, celkově je to velmi nepříjemné. Problému se jen tak nezbavíme, a proto je důležité místo zavčas ošetřit.
 
Zarostlé nehty na nohou, především pak zarostlý nehet na palci (ale nejenom), mohou mít jednu z následujících příčin:
 • špatné stříhání nehtů (například do kulata nebo příliš nakrátko),
 • příliš malá nebo příliš úzká obuv,
 • drobná poranění na nehtech,
 • štěpení nehtů a různé deformace prstů.
 
Zarostlý nehet na ruce není tak častý, ale vyskytnout se může. Nejčastěji na palci, ukazováčku nebo prostředníčku, zejména pak jako důsledek špatného stříhání či deformaci. Léčba zarostlého nehtu na ruce je ale vesměs stejná jako na nohou.

Příznakem zarostlého nehtu není jen bolest

Zarostlý nehet a bolest jdou často ruku v ruce. Není to však to jediné, čeho si můžete všimnout. Mezi příznaky zarostlého palce patří i otok a zarudnutí kůže kolem nehtucitlivost na dotek a ztvrdnutí kůže. V těch pokročilejších stádiích zarostlý nehet hnisá či krvácí.
 

Co na zarostlý nehet?

Ve většině případů si od zarostlého nehtu pomůžete sami. Stačí vyměnit lodičky za pohodlnou obuv se širokou špičkou, dopřát si teplou koupel nohou a udržovat nehty v suchu a čistotě. Velmi důležité je také správné zastřižení nehtu.

Jak na zarostlý nehet?

Správně nehty stříhejte

Nenechte to dojít až k bolesti nebo dokonce k zánětu! Začněte u pravidelné domácí pedikúry, nejlépe každý týden. Nehty zastřihněte dorovna, ostré a špičaté okraje zapilujte, aby nezraňovaly přilehlou kožní tkáň. K zastřižení použijte kleštičky na nehty, např. Solingen Premium Line Kleštičky na nehty 8cm PL 360 (koupit v e-shopu).
Tip redakce:
Na zapilování se hodí nejlépe skleněný pilník na nehty, který se dá dobře dezinfikovat. Zkuste např. 
Diva & Nice Pilník na nehty skleněný (koupit v e-shopu). Pro zvlášť tvrdé nehty na palcích by se vám mohl hodit Sally Hansen Pilník pro tvrdé a umělé nehty (koupit v e-shopu).

Noste pohodlné boty

Vaše nohy se musí cítit v jakýchkoli botách jako v bačkůrkách,. Neznamená to, že byste si neměli vzít na společenskou událost vhodnou společenskou obuv, ale pro celodenní běhání po městě či po úřadech nebo pro sportovní aktivity si vyberte dostatečně širokou obuv s prostorem pro všechny prsty na nohou – ideálně o půl čísla větší, než jakou máte velikost nohy. Především přední část boty by měla mít kulatý tvar lehce kopírující přirozený tvar chodidla. Zvlášť odpoledne a večer má noha po celodenní námaze tendenci natékat, prsty u nohou se pak v úzké či malé obuvi mačkají. Když k tomu dochází pravidelně, objeví se zarostlý nehet.

Ošetřete zarostlý nehet doma

 • Třikrát denně namočte nohu do teplé vodní mýdlové lázně.
 • Přidejte epsomskou sůl, která v dané oblasti změkčí kůži a vy se líp dostanete k postiženému místu. Otoky zmírňuje Allnature Epsomská sůl (koupit v e-shopu).
 • Na ošetření zarostlého nehtu můžete použít také jablečný ocet, který má výborné antibakteriální účinky.
 • Využijte dentální nit bez příchuti, kterou zkuste umístit pod okraj zarostlého nehtu, pokuste se jí nehet opatrně nadzvednout. Vhodná je jemně voskovaná Sensodyne Zubní nit Expanding (koupit v e-shopu).
 • Poté zatlačte oteklou kůži dozadu.
 • Nyní zkuste nehet opatrně zastřihnout do rovna, začněte u okraje nehtu.
 • Místo můžete dezinfikovat eukalyptovým nebo levandulovým olejem. Vhodný je také kokosový olej. Výborný k vyživující péči o tělo je Purity Vision Kokosový olej Bio (koupit v e-shopu).
Místo nechte zaschnout a větrat, obujte si pantofle, popřípadě nehet volně obvažte a noste pouze volné boty.

Štěpení nehtů řešte s odborníkem

Hlubší rýhy na nehtech, rozdvojené nehty a jejich praskání bývá dost specifický problém, vyžadující radu podiatra či podologa. Nejhorší je, když se rozštěpí nehet na straně podél kožního valu a špička té tenčí části zarůstá do kůže. Samotná pedikérka to nevyřeší, ale může problém odhalit a poradit, kam s ním zajít. Často je „zakopaný pes“ v nedostatku vitaminů, které nehty potřebují ke svému růstu, pevnosti a celistvosti, ale příčina může být i vrozená. Někdo řeší tento problém gelovými nehty, které přírodní nehet zpevní, ale jakmile gelovky sundáte, vaše vlastní nehty se vrátí do předchozího stavu.
 
Tip redakce:
Pokud potřebujete zlepšit kvalitu svých nehtů vnitřně, kromě změny stravovacích návyků si můžete udělat i kúru s vhodnými doplňky stravy, vyzkoušejte např. 
MaxiVita Zdravé vlasy, nehty a pokožka Premium (koupit v e-shopu) na 1 měsíc.

Vyzkoušejte rovnátka na nehty

Když se zarostlý nehet objeví nebo se problémy se zarůstáním vyskytují častěji, rozhodně zajděte za odborníkem. Existují totiž rovnátka na nehty, která fungují na podobném principu jako zubní rovnátka. Aplikuje je podiatr nebo podolog a nijak vás neomezují v aktivitě. Vyžadují stejně jako zubní rovnátka zvýšenou hygienu dolních končetin, především chodidel a prstů. Vyrábí se plastová, plastová s drátkem nebo celokovová – vždy podle konkrétního problému s nehtem. Působí dlouhodobě, nosí se nejméně půl roku, ale třeba i rok, a pacient je každý měsíc mění za nové.
 

Jak se aplikují: 

 • Před aplikací je potřeba provést řádnou pedikúru.
 • Aplikují se především pomocí lepidla či speciálního gelu, ale možností je více podle druhu rovnátek.
 • Nosí se nepřetržitě a nijak neomezují při sportu nebo v běžném životě.
Tip redakce: 
Víte, že si můžete nechat rovnátka na nehty u nohou ozdobit? V kurzu jsou kytičky, motýlci, ale třeba i lebky. To zvyšuje jejich popularitu, stejně jako fakt, že si na nehty s rovnátky můžete aplikovat lak na nehty, jak jste zvyklí.

 
 
Přečtěte si také:

Připravil/a pro vás Dana Grófová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít