Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Tajemství hubnutí: Proč nefungují předsevzetí?

Tajemství hubnutí: Proč nefungují předsevzetí?

Tajemství hubnutí: Proč nefungují předsevzetí?

31. prosince 2021 od Jana LeBlanc

31. prosince 2021 2 minuty čtení
Připravil/a Jana LeBlanc

Nový rok je období, kdy se všichni pouštějí do hubnutí. Dávají si novoroční předsevzetí, jenže ta většinou už začátkem února přestávají fungovat. Jak tedy správně hubnout? A proč si dávat místo předsevzetí raději cíle?
Určitě také znáte spoustu lidí, kteří si z různých důvodů dávají či schválně nedávají novoroční předsevzetí. S velkou chutí si je totiž dáte, jenže jakmile uběhne pár dnů či týdnů z nového roku, předsevzetí většinou mizejí jako pára nad hrncem.  Zvláště pak, pokud se týkají hubnutí, cvičení nebo zdravého životního stylu.

Proč si dávat cíle místo předsevzetí

Dobré je začít tím, že si do sešitu napíšete vaše cíle, sny a přání a pak si své zápisky a plány projdete a zkusíte si odpovědět na následující otázky:
  1. Co je pro mě v momentální situaci nejdůležitější? 
  2. Čemu – aspoň prozatím – řeknu ne? 

Aby vám do života začaly přicházet věci, po kterých toužíte, musíte si především vytvořit vizi svého cíle. Toho, co skutečně chcete. Například: nestačí si říct, že chci zhubnout. Měli byste také vědět proč – budete zdravější, obléknete si vysněné šaty na svatbu, budete se lépe cítit… Vytvoříte si vizi toho, co chcete, a ideální je, když si svůj cíl dokážete i vizualizovat, to znamená vidět, jak bude vypadat, až ho dosáhnete. Tím se váš mozek dokáže na vaše přání nebo cíl lépe ,napojit‘ a víc se bude soustředit na jeho splnění,“ říká koučka Eva Doležalová (www.koucovna.cz). Řeklo by se banalita, ale tyto otázky a vize vám mohou pomoci oddělit důležitá přání od těch, na která je čas.

Jak zhubnout? Buďte konkrétní!

Kromě toho, že si z mnoha přání, snů a cílů vyberete ty, které pro vás budou následující rok důležité, je důležité si také odpovědět na otázku, jak poznáte, že jste v cíli. Protože – a schválně si to zkuste u svých přání – jak poznáte, že jste sebevědomá? Kdy o sobě řeknete, že „jíte dost zeleniny“, že jste konečně „hubená“? Znamená to pro vás 60 kilo, 60 centimetrů v pase nebo že máte dostatečně „ploché břicho“, že vám kondička umožní uběhnout třeba krátký závod? Jinými slovy, s jakým výsledkem vlastně budete spokojená? Eva Doležalová k tomu říká: „S takovou přípravou mnohem snadněji zjistíte, co a jak pro svůj sen nebo cíl máte udělat.
Vytvoříte si strategii a v jejím rámci cestu, kterou rozdělíme na menší kroky.“ Podle Evy Doležalové je důležité, aby kroky byly za sebou logicky i časově naplánované a zároveň pozitivně formulované, protože náš mozek nemá rád negativa. Například lepší než „nebudu kouřit“ je říct mozku „budu zdravá“. Co když některý svůj malý krok nesplním? To zase až tak nevadí. Činnost se počítá. Někdy je život tak náročný, že do něj člověk nenacpe, co by chtěl. Když se mi něco nedaří, je dobré udělat si jednoduchou analýzu, v čem je problém. Proč to nejde. Co se zaseklo. Jde o čas, chuť, něco jiného? Je na tom krásně vidět, o splnění kterých snů opravdu stojím a které odkládám, a mohu začít přemýšlet proč

Jak svoje hubnoucí cíle na cestě za zdravým životním stylem podpořit?

3 tipy na závěr:

  1. Cíl má na rozdíl od snu či přání konkrétní podobu.
  2. Dávejte si cíl místo předsevzetí!
  3. Čím konkrétnější cíl, tím lepší.

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Jana LeBlanc

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít