Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Pot – ochránce vyžadující vaši kontrolu

Pot – ochránce vyžadující vaši kontrolu

Pot – ochránce vyžadující vaši kontrolu

8. května 2017 od Martina Hühneová

8. května 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Martina Hühneová ve spolupráci s expertem MUDr. Silvie RAFČÍKOVÁ, MBA

Víte, že na jednom centimetru čtverečním kůže se nachází zhruba 100 potních žláz? Na těle jich pak máme okolo 2-3 milionů. Potíme se po celém těle, a to celý den. Pokud zrovna nejsme ve fitku, kde je propocené tričko žádoucím symbolem naší aktivity, považujeme pocení většinou za nepříjemné a obtěžující. Co s tím? A co když se potíme víc, než je běžné?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Pro naše tělo je běžné pocení prospěšné: „Je to normální stav, který udržuje vnitřní teplotu těla a chrání jej před přehřátím. Podílí se i na vylučování odpadních látek z těla,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rafčíková, korektivní dermatolog a dermatovenerolog a vedoucí lékař kliniky Vzhled, a dodává: Potíme se více v teple, při tělesné námaze, při horečce, nervozitě, zlosti, strachu a rozpačitosti.“  


Bojujeme nejen s pocením, ale také s nepříjemným odérem

Potní žlázy máme dvojího druhu: malé - ekrinní a velké – apokrinní. Ty první se nacházejí na celém těle. Jejich sekret je složen převážně z vody a nezapáchá. Sekret těch druhých, které se vyskytují v podpaží, tříslech nebo v okolí prsních bradavek, kromě vody obsahuje také bílkoviny a tuky. Na povrchu pokožky jsou bakterie, které tyto dvě složky potu rozkládají. Právě při tomto procesu vzniká nepříjemný zápach. Účinně s ním můžeme bojovat především každodenní hygienou a nošením oblečení z přírodních prodyšných a savých materiálů. Také ale úpravou jídelníčku a změnou životního stylu. S pocením souvisí totiž i přemíra konzumace kofeinu nebo kořeněných jídel, o nikotinu nemluvě.


Dejte mu stopku

Hlavním pomocníkem v boji s potem je dnes především používání deodorantů a antiperspirantů. Deodoranty neomezují tvorbu potu. Nezabrání nepěkným koláčům v podpaží, pouze překrývají nežádoucí odér. Většinou obsahují alkohol, který likviduje bakterie a zvyšuje intenzitu vůně.  I antiperspiranty obsahují jemné parfémové složky, navíc však i látky, které pocení částečně zabraňují. Sáhněte po moderních, neobsahujících hliníkové sloučeniny, ale naopak molekuly stříbra. Stříbro není toxické, zabraňuje pocení a ničí bakterie vytvářející zápach.

Dejte stopku pocení

Naše babičky vsázely při každém neduhu na bylinky. Proti pocení používaly především šalvěj a yzop v podobě čaje. K zahození nejsou ani koupele s výluhem ze šalvěje, která podporuje stahování potních žláz. Někteří odborníci také doporučují užívání řasy chlorely. Má vysoký obsah chlorofylu, který umí potlačovat pachy, působí dezinfekčně a hojivě.  Jinak to raději s domácími přípravky nepřehánějte. Jak nabádá doktorka Rafčíková:Ať si nevytvoříte alergii, popřípadě podrážení nealergického původu. Podpaží je  velmi citlivá oblast  a velmi snadno se podráždí. Tyto projevy se díky nadměrnému pocení  hůře hojí a často obtěžují více než samotné pocení.“  


Zvládnutelný potížista

Přílišná činnost potních žláz, tedy produkce vyššího množství potu, než kterého je opravdu potřeba k regulaci tělesné teploty, může signalizovat onemocnění. „O nemoci – hyperhidróze – hovoříme tehdy, pokud se potíme i v klidu, třeba v noci a při nízké okolní teplotě. Neustále si otíráme kapky potu z čela, máme vlhké ruce, pot nám ničí oblečení, boty,“ uvádí expertka a upřesňuje: Hyperhidrózu rozeznáváme lokalizovanou a generalizovanou. Lokalizovaná je omezená na určité místo - podpaží , dlaně, plosky nohou a obličej.  Generalizovaná pak postihuje rozsáhlejší plochy. Dále rozlišujeme hyperhidrózu primární a sekundární.  U primární zůstává příčina pocení neznámá. Nejčastější primární je hyperhidróza lokalizovaná a domníváme se, že je způsobena nadprůměrným nervovým drážděním. Může být dědičná.  Sekundární hyperhidróza je příznakem nějakého onemocnění. Mohou ji spustit určité léky, vysoká teplota, ale třeba i kořeněné jídlo. V každém případě tato nemoc velmi komplikuje profesní i osobní život.“ 


Když běžná kosmetika nestačí

U nadměrného pocení hygiena, koupele v bylinkách ani deodoranty a antiperspiranty nestačí. Chránit se můžete částečně podpažními vložkami, pokud potní žlázy fungují přespříliš právě v této oblasti. Existují ale metody, které produkci potu zmírňují nebo ji mohou odstranit. K nejoblíbenějším patří podle doktorky Rafčíkové aplikace botulotoxinu typu A. Ten se váže k nervovým zakončením potních žláz a blokuje uvolňování chemické látky - acetylcholinu, který působí produkci potu. Tento způsob je velmi bezpečný.  Používá se několik desetiletí bez větších nežádoucích účinků. Efekt nastupuje do osmi dnů a vydrží čtyři až šest měsíců. K odstranění lokálního pocení dlaní a plosek nohou se používá tzv. iontoforéza. Její princip spočívá v použití malých dávek řízené elektrické energie a molekul vody. Potní žlázy tak během několika dnů ztrácejí schopnost produkovat nadměrně pot. Účinek trvá několik týdnů, ale i měsíců. Metoda je sice zcela bezpečná, není ale vhodná pro těhotné ženy a lidi, kteří mají kovové implantáty nebo kardiostimulátor. Zmírnit nadměrné pocení lze i podáváním medikamentů, tzv. anticholinergik, které zastavují činnost potních žláz. Jejich užití je ale podle odbornice omezeno poměrně nepříjemnými nežádoucími účinky. Mohou způsobovat nevolnost, zvracení, bušení srdce, rozmazané vidění. Jako poslední možnost, jak eliminovat nezvladatelné pocení, označuje MUDr. Rafčíková chirurgický zákrok. Jedná se buď o odstranění potních žláz laserem, nebo o tzv. endoskopickou transtorakální sympatektomii. Tedy o jakousi liposukci, při níž se místo tuku odsávají potní žlázy.

Dejte stopku pocení

Trpíte-li nadměrnou produkcí potu, doporučuje expertka v každém případě návštěvu lékaře specialisty, který zvolí správný způsob léčby. Běžné pocení zvládnete úpravou životního stylu a jídelníčku za pomoci každodenní hygieny a kosmetických přípravků. S eliminací pachů a jejich překrýváním výraznými vůněmi to ale moc nepřehánějte. Nezapomínejte, že specifická vůně každého z nás je výrazným sexuálním stimulem a pach hraje i důležitou roli při výběru partnera.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Martina Hühneová ve spolupráci s expertem MUDr. Silvie RAFČÍKOVÁ, MBA

Související články

[CMSAbstractTransformation.DataBind]: Object reference not set to an instance of an object.
Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Silvie RAFČÍKOVÁ, MBA
Korektivní dermatolog a dermatovenerolog
6
"Přirozený vzhled je základem všech estetických zákroků."

Nejčtenější články

5 minut pro štíhlá stehna: 7 cviků, které nebolí

Tělo 5.května 2022 od Petra Lamschová

0 05 tipů, jak vyčistit okna, aby na nich nebyly šmouhy

Tělo 18.března 2022 od Martina Hrušková

0 1

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít