Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Co na bolavá záda? Pomůžou cviky i náplasti

Co na bolavá záda? Pomůžou cviky i náplasti

Co na bolavá záda? Pomůžou cviky i náplasti

31. července 2024 od Eva Suchomelová

31. července 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová

Trápí vás bolest zad? Nejste sami. Tento problém by se dal nazvat epidemií 21. století a trápí miliony lidí. A neobchází mladé ani starší. Jak na bolest zad vyzrát a zbavit se jí jednou provždy?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Proč bolí záda?

Sedavý způsob života a dlouhé sezení u počítače si vybírá svou daň nejčastěji v podobě bolesti zad. Není to ale jediná příčina, proč vás mohou záda bolet. K dalším patří např.:
  • přílišné cvičení, zejména posilování a zvedání těžkých předmětů,
  • nesprávné držení těla,
  • psychické potíže, stres,
  • onemocnění jako artróza, osteoporóza nebo poškození páteře,
  • úrazy.
 
K bolesti zad přispívá spaní na špatné matraci nebo v nevhodné poloze, kdy jste úplně zkroucení. Pokud se jedná o silnou bolest, rozhodně jděte k lékaři co nejdříve. V případech menších bolestí můžete zkusit pomoci zádům od bolesti sami.
 
špatná ergonomie pracovního prostoru


Bolesti zad je nejlepší předejít

Nedílnou součástí života v každém věku by měl být pravidelný pohyb rovnoměrně zatěžující všechny svalové partie. Ideální je, když jde o pohyb na čerstvém vzduchu. Každodenní ranní rozcvička je rozhodně lepší než lámání rekordů jednou do roka bez předchozí přípravy. Prevencí, na kterou se často zapomíná, je respektování ergonomie těla například u sedačky v autě, u židle u pracovního stolu a podobně. Stejně tak je vhodné věnovat dostatek času a pozornosti výběru lůžka na spaní – správná matrace a rošt jsou u postele klíčové pro to, aby si záda v noci skutečně odpočinula.
 

Co pomáhá na bolest zad?

Abyste svým zádům od bolesti efektivně ulevili, je důležité si uvědomit, ve kterých místech bolest pociťujete.
  • Bolest zad v oblasti ledvin – většinou jde o tupou, bodavou nebo křečovou bolest, která se může šířit do slabin, břicha nebo končetin. Nejčastěji je tato bolest spojována s infekcí ledvin nebo ledvinovými kameny. Pokud ji pociťujete dlouho, navštivte lékaře.
  • Bolest zad v kříži – asi nejčastější bolestivé místo, často je bolest způsobena právě svalovým napětím a přetížením. Dejte si proto chvíli pauzu od cvičení a raději místo činek zvolte lehké protahování na uvolnění svalů.
  • Bolest zad mezi lopatkami – bolest v horní části zad je spojována zejména se stresem a svalovým napětím. Způsobovat ji může také špatné držení těla a dlouhé sezení v nepřirozené poloze. Proto občas při práci vstaňte od stolu a projděte se nebo se protáhněte.
  • Bolest zad pod lopatkou – tupá, bodavá bolest pod lopatkou, která se zhoršuje při hlubokém nádechu může být způsobena zánětem plic, ale i přetížením svalů. Pokud bolest přetrvává, je vhodné zajít k lékaři.
 

Chladit nebo prohřát?

Jakmile se bolest zad dostaví, je potřeba si uvědomit její příčinu a dle ní zvolit řešení. 
  • Úraz, pád, prudké natažení svalu – úlevu od bolesti přinese zchlazení (nejdříve je ale vždy vhodné navštívit lékaře),
  • Namožení, přetížení svalu (když nejde o úraz) – v tomto případě pomůže prohřátí svalu.

protahovací cvičení

Jak a čím záda zchlazovat?

Pád či náhlé natažení nebo prudké a silné zatížení svalu si můžete přivodit při sportu nebo při zvedání těžkého břemene (třeba při stěhování). Pak je na místě například masáž uvolňujícími přípravky s chladivým účinkem. Ty často obsahují byliny s chladivým efektem, jako je například mentol, jedle sibiřská, eukalyptus, kostival atd.
 
Tip redakce:
Klasickým pomocníkem je v tomto směru osvědčená 
Alpa Francovka (Alpa Francovka lihový bylinný roztok (koupit v e-shopu)). Úlevu nataženým svalům po sportu nebo fyzické námaze může přinést například Swiss Medicus Koňská mast S konopím chladivá (koupit v e-shopu) s 25 druhy léčivých bylin, případně Alpa Kostival bylinný masážní krém (koupit v e-shopu).
 

Jak a čím záda prohřívat?

Na namožené svaly, pokud nejde o úraz, ale o přetížení, pomáhá naopak suché teploSvaly potřebují prohřát, a to lze několika způsoby:
  • Masáží prohřívacími přípravky – většinou obsahují bylinné extrakty, např. kafr, skořici, zázvor, arniku atd.
  • Prohřívací polštářek – bývá plněný pohankou nebo pšenicí, důležité ale je, že drží teplo u těla. Zkuste dále třeba Fixaplast Hřejivá relaxační náplast (koupit v e-shopu).
  • Tejpovací páska – v poslední době velmi oblíbené tejpy vám mohou pomoci i při bolesti zad způsobené přetížením. Při maximálním prodloužení svalů (při ohnutí) se nalepí na kůži, jakmile se narovnáte, tejp se stáhne a udělá na kůži varhánky – ty působí pod tlakem jako baňka, odlepí kůži od podkoží a tím odlehčí svalu. Tímto odlehčením se usnadní proudění lymfy a urychlí regenerace svalů. Vždy je ale potřeba konzultovat tejpy s odborníkem, který vás s nimi naučí pracovat.

tejpy

Tip redakce:
Pro prohřívací masáže se hodí např. 
SwissMedicus Koňská mast S konopím hřejivá (koupit v e-shopu), která obsahuje výtažky z 27 bylin, anebo Alpa Start Masážní emulze hřejivá (koupit v e-shopu) se zázvorem a bylinnými extrakty.
 

Cviky na bolavá záda

Pomalé protahovací cviky, např. z jógy, spolu se správným dýcháním, dokážou také svaly uvolnit. Vyvarujte se rychlých, kmitavých pohybů! Skvělé jsou například tyto cviky:
  • Kočičí hřbet – Začněte v pozici na čtyřech a střídavě prohýbejte a vyhrbujte záda.
  • Protažení dolní části zad – Lehněte si na záda a přitáhněte kolena k hrudníku a objímejte je rukama.
  • Mírná rotace páteře – Lehněte si na záda s pokrčenými koleny. Pomalu spouštějte kolena na jednu stranu, hlavu otočte na stranu opačnou.
  • Kobra – Lehněte si na břicho, opřete se o dlaně a mírně zvedněte horní část těla.
 
 
Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Hana Gondová 22.listopadu 2018
Dobré rady. Já mám také zkušenost s uvolněním blokády či natažení svalu, ale i bolesti zubů, svalů, kloubů.....podle "Babské rady" ...
ZÁZVOR - má velkou sílu a moc, napravit velké množství neduhů, které nás trápí. Zázvorový čaj nejdříve prohřeje celé tělo a uvolní vše "zaseklé", potom sníží tlak, stačí k tomu vypít hrnek čaje denně a začnete se lépe pohybovat. ( 1,5 cm čerstvého kořene zázvoru, oškrábeme a nakrájíme na kousky, vložíme do hrnku, zalejeme horkou vodou). Bolest zubu, zánětlivé ložisko či nehojící se bolístka - to jsou nepříjemné věci. Na bolavý zub vložíme do úst slabý plátek zázvoru a necháme jej působit i několik hodin. Na podebraný palec si nastrouháme na jemno kořen zázvoru, musíme dbát na to, aby rána byla vyčištěná, opatrně návršíme zázvor a zafačujeme, dbáme na to, aby co nejvíce šťávy ze zázvoru zůstalo na ráně i v ní. To je ta léčivá síla. Tato poranění převazujeme jakmile šťáva vyschne. Při strouhání a nasledné manipulaci se zázvorem bývá dost šťávy na prstech, klidně si jimi přetřete krční páteř, pro uvolnění.
Účinky se obvykle poznají hned, při pití čaje do 48 hodin nastane úleva. Avšak nic není zadarmo! Tak i v tomto případě platí pravidlo, že všichni nemohou mít všechno. Tudíž těhotné ženy si musí v průběhu těhotenství používání zázvoru zakázat. Taktéž všichni kdo užívají léky na ředění krve nesmí zázvor užívat!!!!! V dnešní přetechnizované době je naprosto jednoduché si najít jakoukoli informaci o léčivé síle, kořenů a bylinek, na internetu!!!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít