Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Proč se vám dělá zubní kámen a co s tím?

Proč se vám dělá zubní kámen a co s tím?

Proč se vám dělá zubní kámen a co s tím?

31. března 2021 od Lucie Nagyová

31. března 2021 4 minuty čtení
Připravil/a Lucie Nagyová ve spolupráci s expertem MUDr. Pavel Smažík

Myslíte si, že je zubní kámen pouze neestetický a nemůže vám způsobit žádné potíže? V tom případě se mýlíte. Zubní kámen oproti zubnímu kazu nebolí, ale způsobuje celou řadu problémů. Prozradíme vám, proč vzniká, a hlavně jak mu předcházet.

Co to přesně je?

Zubní kámen se tvoří proto, že svým zubům nevěnujete správnou péči. „Zubní kámen je zmineralizovaný starý zubní plak, který dlouhodobě nebyl správně čištěn a dostal možnost se pevně usadit na povrchu zubu,“ říká majitel značky Herbadent a stomatolog Pavel Smažík. Jistě, zubní plak se na zubech usazuje každému, ale při pravidelné a pečlivé ústní hygieně se čištěním odstraní a nemá šanci způsobit ani zubní kaz, ani zánět dásní, ani nedostane možnost ztvrdnout do zubního kamene.

Proč se tvoří?

K vzniku zubního kamene přispívají i koncentrace a složení slin či jejich nedostatečné množství. A samozřejmě záleží na celkovém stavu organismu. Je proto důležité:
  • dbát na správnou výživu, například jíst hodně zeleniny,
  • dodržovat pitný režim, optimálně pít čistou vodu,
  • po jídle podpořit tvorbu slin žvýkáním žvýkačky. „Optimálně takové, která neobsahuje cukr, ten je totiž živnou půdou pro bakterie, jež způsobují zubní kaz,“ vysvětluje Pavel Smažík.

 

Jak může zubní kámen ublížit?

Rizikem, kterému se při nedostatečné hygieně úst vystavujete, je tedy vznik zubního kamene a následně i vznik zubního kazu či zánětu dásní. Přičemž na zubní kámen už je vaše následná péče krátká.  „Zubní kámen je pevně přichycený k povrchu zubu či jeho kořene a jeho odstranění je poměrně namáhavá práce v rámci odborné dentální hygieny nebo u zubního lékaře,“ říká stomatolog.
Zubní kámen vytváří skvělé prostředí pro bakterie, a dráždí tak dáseň nejen mechanicky, ale způsobuje i její infekční zánět, který se může přes zánět závěsného aparátu zubu, parodontitidu, vyvinout do parodontózy a následné ztráty zubů. Proti paradontóze a na problémy se záněty a krvácení dásní zkuste Parodontax Zubní pastu Kompletní ochrana Whitening (koupit v e-shopu).

Jak předcházet vzniku zubního kamene?

zubní kartáček

1. Pryč s roztřepeným kartáčkem

Usazování zubního plaku, ze kterého zubní kámen vzniká, se vyvarujeme pravidelnou a pečlivou ústní hygienou. K té patří čištění zubů správným zubním kartáčkem. „Je nutné hlídat, aby váš kartáček byl stále funkční, neměl roztřepená vlákna, a také myslet na jeho výměnu po nemoci, kdy se na něm mohou usadit škodlivé bakterie, které si pak přenášíte zpět do úst i po vašem vyléčení,“ doporučuje stomatolog Pavel Smažík.
mezizubní kartáčky

2. Nezapomínejte na čištění mezi zuby

Další nutnou pomůckou pro boj se zubním plakem, především ve všech hůře dostupných místech mezi zuby a u jejich krčků, jsou mezizubní kartáčky. „Jejich použití by opět mělo být každodenní,“ říká Pavel Smažík a dodává: „Právě ta místa, která opomeneme, jsou totiž těmi, kde se plak usadí a způsobí kaz či se přemění na zubní kámen s jeho závažnými následky.“ Na čištění mezizubních prostor použijte DentaMax Mezizubní kartáčky (koupit v e-shopu).  
ústní voda

3. Zkuste ústní vodu

Kromě běžných pomůcek pro ústní hygienu si pořiďte i ústní vodu. Listerine Total Care Clean Mint Ústní voda (koupit v e-shopu) bojuje proti bakteriím, zubnímu plaku a posiluje zubní sklovinu. Dobře funguje také Parodontax Ústní voda Daily Gum Care Fresh Mint (koupit v e-shopu).
zubní kartáček a pasta z kokosového oleje

4. Posilte sklovinu

Zubní pasta slouží nejen jako prostředek pro příjemnější zážitek z čištění a osvěžení dechu, ale díky obsahu fluoridu i zpevňuje zuby. „Ionty fluoru dokážou proniknout do skloviny zubu a zpevnit ji. Odolná sklovina je lépe chráněna před vlivem kyselin, které produkují bakterie a které způsobují zubní kaz.“ Postižené části zubní skloviny dokáže remineralizovat Elmex Caries Protection Fluoridová zubní pasta (koupit v e-shopu), která tím efektivně předchází tvorbě zubního kazu.

TIP: Vše pro péči o ústní dutinu najdete nejen v prodejnách Teta drogerie, ale i na e-shopu (pokračovat na e-shop).

Připravil/a pro vás Lucie Nagyová ve spolupráci s expertem MUDr. Pavel Smažík

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Pavel Smažík
Stomatolog a majitel společnosti Herbadent
"Čistý zub se nezkazí."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít