Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej 5 tipů, jak předcházet paradontóze

5 tipů, jak předcházet paradontóze

5 tipů, jak předcházet paradontóze

26. dubna 2021 od Lucie Nagyová

26. dubna 2021 3 minuty čtení
Připravil/a Lucie Nagyová ve spolupráci s expertem MUDr. Pavel Smažík

Zanedbaný zánět dásní, který může skončit paradontózou, je nepříjemné onemocnění ústní dutiny, za kterou může především špatné čištění zubů. Jak nepodcenit situaci a paradontóze účinně předejít?

Nejdříve je potřeba vyznat se v pojmech

Většina lidí si plete paradontózu s paradontitidou. Že je v tom podstatný rozdíl, dokazují slova stomatologa a majitele značky Herbadent Pavla Smažíka: Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, které se rozvíjí ze zanedbaného zánětu dásní. Ten vzniká působením bakterií v zubním plaku, a je tedy důsledkem nesprávného čištění zubů. Zatímco parodontóza je až nejpokročilejší stádium, kdy už dochází k destrukci kosti, ve které je zub ukotven, a ke ztrátě zubu.“

Jak se onemocnění projevuje?

Prvními příznaky, které poznáme sami, jsou zarudnutí a krvácení dásní. „V prvotním stádiu se onemocnění projevuje krvácením dásní při jídle nebo čištění zubů, někdy může být doprovázeno i zápachem z úst. Pokračuje obnažováním zubních krčků a narušením závěsného aparátu zubu. Poslední fází onemocnění je narušení kosti horní a dolní čelisti a uvolňování zubů – nemoc přechází do parodontózy,“ upozorňuje stomatolog.
Zápach z úst

Jak tedy paradontóze a paradontitidě předcházet?

1. Správné čištění zubů

Při nedbalé zubní hygieně dochází ke vzniku zubního plaku a zubního kamene, proto nejzásadnější prevencí je čistit si zuby dvakrát denně, tedy ráno a večer, a hlavně důkladně a tak, abyste žádné místo při ústní hygieně opakovaně nevynechali. „Při návštěvě zubního lékaře nebo dentální hygienistky vám budou zuby a dásně zkontrolovány a v případě nedostatků v čištění se dozvíte, jak se o zuby starat správně,“ říká Pavel Smažík.
Žena si čistí zuby

2. Vhodné zubní kartáčky a šetrné pasty

Při péči o zuby bychom měli konzultovat výběr kartáčku se svou dentální hygienistkou. Volme spíše kartáčky, jejichž vlákna jsou šetrnější k dásním a při správném a pečlivém použití dokáží odstranit zubní plak stejně účinně jako kartáčky tvrdé. Ideální je například Parodontax Zubní kartáček Gentle Clean Extra Soft (koupit v e-shopu). Vhodné je používání zubních past, které nejen čistí a posilují zuby, ale svými účinnými složkami pomáhají pečovat o dásně. Při pravidelném používání pomůže Odol Zubní pasta s fluoridem Stoma Paradentol (koupit v e-shopu) s vyšším obsahem fluoridu, který je důležitý pro silné a zdravé zuby, nebo Parodontax Zubní pasta Kompletní ochrana Whitening (koupit v e-shopu).

TIP: Vše pro péči o ústní dutinu najdete nejen v prodejnách Teta drogerie, ale i na e-shopu (pokračovat na e-shop). 

3. Péče o mezizubní prostory

Čištění je vždy nutné doplnit o péči mezizubními kartáčky. Mezizubní prostory jsou vinou své těžší dostupnosti místem, kde se bakterie před samočištěním slinami i před zubním kartáčkem snáze „schovají“. Zbytky jídla a další nečistoty perfektně odstraní DentaMax Mezizubní kartáčky (koupit v e-shopu).
Žena drží mezizubní kartáčky

4. Výplachy dutiny ústní vodou

Ústní vodu lze díky jejímu složení používat dlouhodobě. Pomůže vám po důkladném vyčištění zubů zubním kartáčkem snížit množství škodlivých bakterií v dutině ústní. Vhodná je například Parodontax Ústní voda Daily Gum Care Extra Fresh (koupit v e-shopu).

5. Pozor na to, co jíte

Příčinou větší náchylnosti ke vzniku paradontitidy může být také nevhodně zvolená strava s velkým množstvím cukrů nebo užívání návykových látek (alkohol, cigarety). Dbejte proto i na vyváženou stravu a pijte hodně vody, která vyplaví po jídle z úst zbytky jídla a sníží tak riziko množení škodlivých bakterií. Pozitivně ovlivňuje zuby i těchto 5 potravin.
Pokud už trpíte krvácivými stavy dásní, značí to, že něco ve vašich ústech není v pořádku, signalizuje to probíhající zánět, a proto o tomto stavu informujte svého zubního lékaře či dentální hygienistku. „Ti vám pomohou s diagnostikou závažnosti problému a poradí se správným řešením. V počátečním stádiu stačí naučit se správně si čistit zuby, v dalších stádiích je řešení složitější, trvá déle a často zůstávají trvalé následky,“ říká stomatolog.
 

Připravil/a pro vás Lucie Nagyová ve spolupráci s expertem MUDr. Pavel Smažík

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Pavel Smažík
Stomatolog a majitel společnosti Herbadent
"Čistý zub se nezkazí."

Nejčtenější články

Baby Brows: Nový trend v úpravě obočí

Obličej 27.června 2021 od Karolína Valová

0 0


5 tipů, jak se vyhnout vzniku pigmentových skvrn

Obličej 31.května 2021 od Vanda Vízková

0 0


Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít