Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy 5 důvodů, proč se vám mastí vlasy!

5 důvodů, proč se vám mastí vlasy!

5 důvodů, proč se vám mastí vlasy!

18. listopadu 2019 od Jana Kantorová

18. listopadu 2019 4 minuty čtení
Připravil/a Jana Kantorová

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Umyjete si vlasy, ale do druhého dne působí neupraveně a jsou mastné. Vaše vlasy nemusí být mastné od přírody. Ten problém si možná totiž způsobujete nevhodnou péčí. Jak to?
Kořínky vlasů mají tzv. mazové žlázky, které přirozeně vylučují kožní maz. Není dobré se ho chtít za každou cenu zbavit, protože v normálním množství je vlasům prospěšný. A to proto, že zabraňuje jejich nadměrnému vysušování a následnému lámání. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy žlázky začnou produkovat mazu až moc. Důvodů je mnoho, může jít o genetické predispozice, skryté kožní onemocnění, špatná životospráva nebo hormonální problémy. My ale budeme mluvit o úplných maličkostech, se kterými můžete zatočit hned teď. Které drobnosti to jsou?

1. Nesprávná vlasová kosmetika

Někteří odborníci tvrdí, že časté mytí hlavy produkuje nadměrné maštění vlasů. Je to pravda v případě, že budete používat nesprávně zvolenou kosmetiku. A to takovou, která nesvědčí vám ani vlasům nebo která je určena pro jiný typ vlasů, než máte vy. Trápí-li vás nadměrné maštění vlasů, vyhýbejte se šamponům se silikony a oleji. Šampon by také neměl být příliš agresivní, zbytečně pěnivý a neměl by mít krémovou konzistenci. Naopak vybírejte jemné šampony, které bývají většinou průhledné, micelární šampony a šampony, které nejsou přespříliš parfémované. Zkuste například Pantene Pro-V Šampon na mastné vlasy Micell Clean&Nour (koupit v e-shopu).
nesprávná vlasová kosmetika

2. Příliš mnoho kondicionéru

Když už používáte dobrou kosmetiku, která vašim vlasům svědčí, máte možná potřebu dávat jí do vlasů co nejvíc. Ale v tuhle chvíli je to spíše na škodu. A to platí jak u šamponu, tak i u kondicionéru. Obecně se u kondicionéru doporučuje totiž s ním šetřit. Kondicionér je vždy nutné z vlasů pořádně vymýt. Podle odborníků to poznáte tak, že po použití kondicionéru a jeho správném vymytí nejsou vlasy na povrchu klouzavé! Pokud jsou stále jemné a kloužou vám v rukách, stále na nich kosmetický přípravek ulpívá. Navíc se vyhněte nanášení kondicionéru přímo na pokožku hlavy. Vlasy rozčesáváte v délkách, proto i tam by měla směřovat vaše péče o ně.
vlasový kondicionér

3. Špatné mytí a sušení vlasů

Dalo by se říci, že správné mytí vlasů je věda. Ne tak četnost, ale způsob, jakým si vlasy myjete, může způsobovat problém s jejich nadměrnou mastnotou. Šampon jemnými a krouživými pohyby vmasírujte do pokožky hlavy. Nedrhněte ani netlačte. Poté přípravek z vlasů smyjte vlažnou vodou, protože horká voda probouzí mazové žlázy k životu. Při sušení vlasů je nedrhněte ručníkem, ale spíše jen jemně vysušte. A fénujte vlažným vzduchem. Navíc nezapomínejte používat před fénováním ochranný sprej proti vysokým teplotám. Do suchých nebo vlhkých vlasů můžete potom aplikovat kopřivovou nebo březovou vodu, která zabrání dalšímu maštění. Vyzkoušejte třeba Dixi Březovou vodu na mastné vlasy (koupit v e-shopu).

4. Když česat, tak správně

Možná se právě divíte, ale i způsob, jakým se češete, nebo hřebeny a kartáče, které používáte, mají na svědomí maštění vlasů. Odteď by pro vás měly být tabu ostré kovové kartáče, které dráždí pokožku hlavy. Ta pak totiž produkuje více mazu. Ideální je pro nadměrně se mastící vlasy hřeben se zaoblenými zuby. Na dlouhé vlasy používejte hřeben s řídkými zuby a na krátké vlasy zase s těmi hustšími. Dále pak nečeště vlasy příliš často. Maz z pokožky se tak vlastně roznáší po celé délce vlasů, které pak působí mastnějším dojmem. A nakonec češte jen po délkách vlasů a omezte styk hřebene s pokožkou hlavy.

Tip redakce:
Stejně jako se musí
čistit štětce na make-up, měly by očistou jednou za čas projít i hřebeny a kartáče. I špinavý hřeben totiž může způsobovat nadměrné maštění vlasů. A jak ho nejjednodušeji vyčistit? Ponořte ho do horké octové vody.
česání vlasů

5. Pořád si saháte do vlasů

Nervozita má mnoho projevů. Jedním z těch nejčastějších je neustálé si prohrabování vlasů, strkání pramenů za ucho apod. Také časté dělání culíků a jejich rozpouštění, drbání se ve vlasech, nebo dokonce strkání si vlasů do úst - to všechno způsobuje, že jsou vlasy i pokožka hlavy namáhány a brání se nadměrnou produkcí mazu. Navíc maz z rukou i obličeje se snadno dostane i na samotné vlasy. Pokud se toho chcete zbavit, začněte svoje ruce více kontrolovat a vyhněte se jakémukoli dráždění hlavy.

Tip redakce:
Někdy vlasům nesvědčí ani časté nošení pokrývek hlavy. I když je to v zimě někdy potřeba, noste čepice opravdu jen venku, volte ty tenčí a snažte se, aby se vlasová pokožka pod čepicí nepotila.
sahání do vlasů

Extra tipy proti mastným vlasům

Řešení jednotlivých problémů znáte. Kdyby ale přece jen nepomáhaly, můžete vyzkoušet jeden z následujících tipů, které vás mastných vlasů zbaví.
  • suchý šampon: nasákne do sebe mastnotu od kořínků, například NIVEA Suchý šampon pro světlejší tón vlasů Fresh Revive (koupit v e-shopu).
  • jílová maska: jíl na sebe váže velké množství mastných látek.
  • kopřivový šampon: ideální šampon, když vás nečekaně trápí nadměrné maštění vlasů.
  • dětský zásyp: stačí vlasy poprášit a vetřít ke kořínkům. Funguje vlastně na podobném principu jako suchý šampon. U tmavých vlasů můžete použít místo zásypu bronzer nebo smíchat pudr s kakaem.

Připravil/a pro vás Jana Kantorová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít