Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Nutri průvodce: Aminokyseliny

Nutri průvodce: Aminokyseliny

Nutri průvodce: Aminokyseliny

5. července 2024 od Jana Andrýsková

5. července 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Andrýsková

Neviditelní hrdinové, kteří drží naše těla ve skvělé formě. Podílejí se na budování svalů i krásné pleti bez vrásek. Umí toho ale mnohem více. Bez nich by, zcela bez nadsázky, naše těla nefungovala. Víte, o koho jde? O molekuly bílkovin, aminokyseliny. Dopřejte jich svému organismu dostatek. Ve kterých potravinách je najdete?

Co jsou aminokyseliny?

Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny bílkovin. Jsou to malí a velmi důležití dříči, jejichž hlavní úlohou v lidském těle je zajišťování správné funkce buněčného metabolismu. Nejvíce aminokyselin spotřebovávají játra, svaly a kůže, ale organismus je potřebuje také při boji s onemocněníminfekcípři dlouhodobém stresu a při fyzické zátěži.
 

Účinky aminokyselin

Kde jsou bílkoviny, tam jsou také aminokyseliny, a jak je známo, svou hlavní roli bílkoviny zastávají při tvorbě svalů a tkání. Bez dostatečného příjmu aminokyselin tělo není schopno růstobnovovat poškozené buňky a udržovat tkáně v dobré kondici. Aminokyseliny pomáhají se syntézou bílkovin a fungují také jako zdroj energie. Některé z nich mají v těle specifické úkoly, mohou například ovlivňovat náladu nebo zpevňovat a vyhlazovat pleť.

Aminokyseliny a svaly

Kdo chce budovat svaly, musí zvýšit příjem bílkovin. Aminokyseliny zvyšují účinek cvičení a slouží jako surovina pro svaly. Při jejich cíleném užívání očekávejte nárůst svalové hmoty, zvýšení síly a zlepšení kondice. Klíčovou však stále zůstává aktivita samotná, bez ní to nepůjde. K doplnění alfa-aminokyselin využijte proteinový nápoj, například 4Slim Whey protein s příchutí banán (koupit v e-shopu) nebo třeba doplněk stravy
Maxi Vita Premium Magnézium + aminokyseliny s příchutí maliny a višně (koupit v e-shopu).

Aminokyseliny a pleť

Aminokyseliny podporují produkci kolagenuzpevňují a vyhlazují pleť. Napomáhají k obnově pleťových buněk. Při jejich nedostatku pokožka předčasně stárne a objevují se na ní vrásky. Účinky aminokyselin dokládají tvrzení, že krása vychází zevnitř. Dodávejte proto svému tělu dostatek esenciálních aminokyselin pestrou stravou. Následně ji můžete doplnit například o
Maxi Vita Exclusive Hloubková kúra pro krásné vlasy, nehty a pleť Forte+ (koupit v e-shopu).

Esenciální aminokyseliny tělu dodejte stravou

Některé z aminokyselin si tělo dokáže vyrobit samo, jiné musí získat potravou. To je případ esenciálních aminokyselin. Organismus je závislý na jejich získání zvenčí. Mezi základní aminokyseliny se řadí: histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin. Právě tyto aminokyseliny jsou pověřeny správnou funkcí metabolických procesů. V těle se neskladují, průběžně odvádějí svou práci pro tělo a mizí. Proto je nezbytný jejich pravidelný příjem

Bohatý a pestrý jídelníček pro zdraví i krásu

Pestrá a vyvážená strava je lék na všechny neduhy, tudíž pokud je vaše tělo například pod náporem stresu nebo fyzické aktivity, potřebuje dostávat skutečně plnohodnotné jídlo. Není žádným tajemstvím, že nejlepšími zdroji bílkovin jsou živočišné produkty, které obsahují kompletní spektrum aminokyselin, včetně těch esenciálních.
Váš jídelníček by tedy měl zahrnovat:
 
  • červené maso, 
  • drůbež, 
  • ryby,
  • vejce, 
  • mléčné výrobky.
 
Mezi kvalitní rostlinné zdroje s dobrým zastoupením aminokyselin patří quinoa, pohanka, amarant, sója, chia semínka a dále luštěniny či ořechy. 
Tip redakce:
Zvýšení příjmu bílkovin se netýká pouze osob ve stresu nebo bodybuilderů. Zátěž pro tělo představuje i těhotenství. Odborníci doporučují zvýšit v těhotenství příjem bílkovin (a tedy i aminokyselin) o 7 gramů denně, ve třetím trimestru pak až o 21 gramů denně. 
 Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Jana Andrýsková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít