Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Nespalte se: pravdy a mýty o opalování

Nespalte se: pravdy a mýty o opalování

Nespalte se: pravdy a mýty o opalování

25. června 2024 od Jana Andrýsková

25. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Andrýsková

Také s prvními paprsky dychtivě nastavujete svou pokožku slunci ve snaze získat bronzovější vzhled? Aby slunce neškodilo, má opalování svá pravidla. Věřte, nevěřte, stále koluje mnoho mýtů o opalovacích krémech a jejich aplikaci. Výsledkem je spálená, poškozená kůže i riziko vzniku rakoviny. Rozpoznáte, která z následujících tvrzení o opalování jsou pravda a která mýtus?

„Opalovací krém s vysokým SPF ochrání pokožku po celý den.“

❌ Mýtus. Opalovací krém s SPF 50 sice blokuje až 98 % UVB záření, aby však mohl dobře odvádět svou práci, musíte ho aplikovat opakovaně. Natírejte se každé 2 hodiny. Na svou tvář nanášejte speciální opalovací krém na obličej, rovněž s vysokým SPF. Má jemnější konzistenci, nezanechává mastný film a nezanáší pleť. Díky němu předejdete vzniku pigmentových skvrn i vrásek.
Tip redakce:
SPF je jako neviditelný štít, který ochraňuje vaši pokožku před nepříznivými vlivy slunečního záření. Jak se vyznat v jeho hodnotách a rozpoznat svůj fototyp, jsme více rozepsali v článku 
5 tipů, jak se nespálit na slunci: Záleží na opalovacím krému.

„Opalovací krémy z loňska nejsou účinné.“

✅ Pravda. Na každém kosmetickém produktu naleznete piktogram kelímku, v němž je uvedeno číslo s písmenem M. Udává počet měsíců od otevření produktu, po které je možné jej bez obav používat. U opalovacích olejů a krémů to obvykle bývá 6 až 12 měsíců. Vždy však záleží na skladování. Pokud s vámi opalovací krém trávil celé dny na rozpálené pláži, pravděpodobně ztratil potřebné ochranné vlastnosti již před expirací. Raději se s ním rozlučte.
 
Na každou letní sezónu pořiďte novou kosmetickou výbavu. Jestliže kupujete přípravky pro citlivou dětskou pokožku, bedlivěji sledujte nejen expiraci, ale také konzistenci a vůni produktu i v průběhu používání.

„Stačí se natřít až před opalováním.“

❌ Mýtus. Ještě než si začnete balit plážovou tašku, natřete se. Pokožka potřebuje čas, aby všechny účinné látky a filtry z opalovacího přípravku vstřebala. Opalovací olej nebo krém aplikujte minimálně 30 minut před začátkem opalování. Nezapomínejte na často opomíjené ušní boltce a nárty a také ochraňte své rty, třeba s Labello Sun Protect Pečující balzám na rty OF 50 (koupit v e-shopu) nebo Helios Herb Balzám na rty sluneční ochrana OF 30 (koupit v e-shopu).

„I ve stínu se lze spálit.“

✅ Pravda. Dokonce i když se slunce schová za mraky, stále jimi proniká až 90 % UV záření. Odráží se od vody, písku a dalších povrchů. Svou pokožku chraňte před škodlivostí UVA a UVB záření opalovacím krémem na obličej a tělo také ve stínu či pod slunečníkem. Nechráněnou pokožku UV záření narušuje a v konečném důsledku může být spouštěčem rakoviny kůže. Použití ochranného krému by se proto mělo stát každodenní (tedy celoroční) rutinounejen při opalování.

„Krásné opálení zajistí kokosový olej.“

❌ Mýtus. Kokosový olej na opalování (stejně jako kterýkoliv další přírodní olej) není na opalování vhodný. Poskytuje zhruba 20% ochranu před UV zářením. To je nepatřičně málo. Místo bronzu se můžete dočkat zarudlé, spálené pokožky a každé takové poškození zvyšuje riziko vzniku melanomu. Pokožku ochrání jedině přípravky s vysokým SPF. Kokosový olej můžete využít k péči o pokožku po opalování. Dokáže pokožku hydratovat a vyživovat.

„K bronzové pokožce pomůže i příprava zevnitř.“

✅ Pravda. Pravidelným užíváním betakarotenu, Cemio Betakaroten 6mg (koupit v e-shopu), urychlíte proces přirozené pigmentace kůže, a tedy i postupného zhnědnutí pokožky do bronzového odstínu. Co se týče doplňků stravy, jsou vhodnou volbou také antioxidanty, hlavně vitamin C, jako například VIX Vitamin C + šípek (koupit v e-shopu), a dále vitamin E a selen, Maxi Vita Vaše Zdraví Selen zinek + vitamin C a E 30 tablet 22,8g (koupit v e-shopu)*. Antioxidanty podporují zdraví buněk, přispívají k jejich ochraně před oxidativním stresem, podporují tvorbu kolagenu i celkovou vitalitu pokožky.
 
*Doplňky stravy neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

„Voděodolné opalovací krémy zajistí ochranu i po koupání.“ 

❌ Mýtus. Voděodolné opalovací přípravky nejsou všespásné. Jejich výhoda spočívá pouze v pomalejším smývání ochranné vrstvy. Pokud plavete, sportujete nebo se nadměrně potíte, musíte i voděodolné přípravky s SPF nanášet pravidelně. Nezapomínejte, že ochranná vrstva z pokožky mizí i každým osušením pokožky ručníkem.

„Když není pokožka spálená, krém po opalování není třeba.“

❌ Mýtus. Každé opalování představuje pro pokožku zátěž. Pečujte o ni a pomozte jí vyrovnat se s následky působení slunečního záření. Vyzkoušejte třeba osvědčený
Panthenol Tělové mléko po opalování aloe vera (koupit v e-shopu)Zdravé opalování končí regeneračními a hydratačními krémy, které pomáhají obnovit elasticitu pokožky a také prodlouží opálení, jako například Nivea After Sun Mléko po opalování prodlužující opálení (koupit v e-shopu).
Tip redakce:
Chraňte pokožku před slunečními paprsky také vhodným oděvem a pokrývkou hlavy a své oči slunečními brýlemi. Nezapomínejte na pitný režim. Ctěte zásadu zdravého opalování a cíleně se sluňte maximálně 4 hodiny denně.

 


Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Jana Andrýsková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít