Na výlet v letním vedru jedině s pokrývkou hlavy. To se lehko řekne, ale někdy je nám na hlavu takové horko, že to nevydržíme. Zkusme proto lehký šátek a pro všechny případy také speciální sprej na vlasy s UV faktorem, který před slunečním zářením ochrání nejen naši „hřívu“, ale i pokožku hlavy. Pokud jsme prevenci zanedbaly, pomůže na spálenou pokožku hlavy zábal z obyčejné čisté majonézy:
radí Petra Řehořková. Pokožku hlavy zklidní i panthenol z lékárny, majonéza však zároveň dodá výživu také sluncem vysušeným vlasům.
V potu (nejen) tváře
Při výšlapu se pořádně zpotíte a vysoké letní teploty tomu ještě přidají. Proti zápachu i na snížení produkce potu doporučuje Petra Řehořková tuhé gelové šroubovací antiperspiranty. Novinky v podobě přírodních krystalů naopak z vlastní zkušenosti nedoporučuje. Na náročnou túru použijte vámi osvědčenou značku a neexperimentujte – na každého totiž různé antiperspiranty a deodoranty fungují trošku jinak. „Doporučuji vyhnout se přípravkům s aluminiem, které ucpává potní žlázy,“ říká Řehořková a zároveň upozorňuje, že pokud se potíte opravdu nadměrně, stojí za to vyzkoušet aplikaci botoxu, který podpažní potní žlázy stáhne a pocení téměř vymizí nebo se výrazně omezí. Efekt trvá až jeden rok.
Vyprahlá pokožka
Sluneční paprsky, teplotní výkyvy na horách, pot, nedostatek tekutin. To vše způsobuje dehydrataci pokožky, její namáhání, pnutí a předčasné stárnutí. Kromě nutnosti v podobě opalovacích krémů s vysokým faktorem bychom neměly zanedbat ani následnou péči. „Na domácí použití mám ráda sem tam dát na obličej jen obyčejnou vazelínu nebo sádlo, které pleť promastí,“ prozrazuje Petra Řehořková. Na suchou pokožku rukou a nohou pak doporučuje obyčejné máslo nebo olivový olej či margarín. Skvěle se hodí také výživný krém na popraskanou pokožku či tělové mléko s obsahem oleje.
Silniční lišej
Odřeniny a drobné (ale nepříjemné) úrazy nás nemusí potkat jen na kole, ale samozřejmě i na „obyčejném“ výletě. Nejlepší prevencí jsou samozřejmě dlouhé pevné kalhoty a rukávy, ale kdo z nás je v horku nosí? Vyplatí se počítat s nejhorším a mít u sebe vždy nějakou tu náplast a lahvičku dezinfekce. Pokud jste zapomněly, pomůže panák vodky na horské chatě (na ránu, ne na kuráž) a přiložení listů jitrocele. Můžete je nalepit na odřeninu místo náplasti, ale ošlehaní horalové radí listy rozžvýkat a vzniklou pastou poranění potřít.
Vodu!
Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin potíží na túrách. Přitom mít u sebe láhev vody je to nejmenší, co můžeme udělat. Stále platí, že bychom měly vypít aspoň dva litry vody denně, v létě a při sportu i dvakrát tolik. Láhev o objemu 1,5 l bude sice těžká, ale výlet vám nakonec zpříjemní. „Zapomeňte na sladké limonády. Ty sice žízeň zdánlivě uhasí, ale do pitného režimu se nepočítají, protože v těle způsobují úplně jiné, a sice trávicí procesy,“ upozorňuje Kristýna Báčová, výživová poradkyně z centra Svět zdraví.
Nohy na prvním místě
Jedna z největších nepříjemností na túře: zapařené nohy z pohorek a puchýře, které vznikají obutím neprošlápnutých bot, jež jsme dlouho neměly na nohou. Jako prevence obojího pomůže dětský pudr, kterým nohy před obutím ošetříme, a samozřejmě kvalitní měkká ponožka. Nové pohorky je potřeba vždy rozchodit na několika kratších výletech, a pokud víme, kde nám působí puchýře, potřeme kritická místa tyčinkou proti puchýřům nebo preventivně přelepíme páskou na kineziotaping. Je mnohem odolnější než klasická náplast, a to i vůči potu, dokonale se přizpůsobí noze a nedovolí puchýřům vzniknout.