Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Křečové žíly: Jak na ně?

Křečové žíly: Jak na ně?

Křečové žíly: Jak na ně?

18. srpna 2024 od Helena Hladíková

18. srpna 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Helena Hladíková

Trápí vás namodralé a oteklé uzlíky na nohou? Nejspíš máte co do činění s varixy neboli křečovými žilami, které však nejsou jen pouhou vadou na kráse. Tento nepříjemný problém postihuje zejména ženy. Co přesně křečové žíly jsou, jak vznikají a jak se jich zbavit?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Co jsou křečové žíly a jak vznikají?

Jedná se o poškození povrchového žilního systému, při němž dojde k narušení chlopní, které mají bránit zpětnému toku krve do povrchových žil. Postupně pak dochází k rozšiřování a prodlužování postižených žil a ke vzniku viditelných křečových žil. Můžete si je představit jako zvětšené žilní cévy, které se podobají krouceným hadům pod kůží.
 

Příčiny křečových žil

Velkou roli ve vzniku křečových žil hraje genetika. Dále je to věk (věkem žíly slábnou a mohou vznikat křečové žíly), ale také nadváha, těhotenství či dlouhé stání a sezení (krev se z končetin špatně vrací zpět k srdci).
 

Příznaky křečových žil

K prvním příznakům tohoto onemocnění často patří pocit únavy končetin, přechodné otoky (většinou v letních měsících) či klidové bolesti končetin (nejčastěji v noci). Objevují se i rozšířené žilky na dolních končetinách nebo později typické vystouplé vinuté křečové žíly. Nejzávažnější jsou pak změny barvy a kvality kůže, zejména ztmavnutí a zatuhnutí otoku v okolí kotníků. To může následně vést až ke vzniku zánětů nebo bércových vředů.
 

Jak poznat začínající křečové žíly?

Křečové žíly se často rozvíjejí postupně a jejich první příznaky mohou být nenápadné: pocit těžkých nohou, únava nohou, křeče či otoky.
 

V jakých místech se tvoří křečové žíly?

Křečové žíly se nejčastěji tvoří na nohou. To proto, že žíly v nohou mají nejtěžší práci, musejí totiž pumpovat krev proti gravitaci zpátky k srdci. Výjimkou ale nejsou ani:
  • křečové žíly na stehnech,
  • křečové žíly v tříslech,
  • křečové žíly pod kolenem,
  • křečové žíly na ruce.
 

Jak na křečové žíly?

Genetiku neovlivníme, ale další faktory už ano. Zejména nedostatek pohybové aktivity vede ke zpomalení toku a následkem toho k typickým otokům a únavě dolních končetin. Nejčastěji jsou proto křečovými žilami postiženi lidé, kteří mají sedavé zaměstnání nebo v práci dlouho stojí.
 
Pokud u sebe pozorujete některé příznaky křečových žil, neváhejte navštívit lékaře angiologa, který provede podrobné vyšetření včetně ultrazvuku. Tím zjistí funkčnost chlopenního aparátu, tedy i příčinu vzniku varixů. Podle výsledků pak posoudí stav vašich žil a doporučí vhodnou léčbu, případně vás odešle za cévním chirurgem, který s vámi probere nejvhodnější způsob operace.

 
ženské nohy

Co na křečové žíly?

Křečové žíly mohou být nepříjemné a ovlivňovat kvalitu života. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak si s nimi poradit. Co pomáhá na křečové žíly?
  • Kompresní punčochy na křečové žíly – kompresní punčocháče pomáhají zlepšit krevní oběh v nohou (označují se také jako stahovací punčochy na křečové žíly).
  • Krém na křečové žíly – účinný krém na křečové žíly vás jich sice nezbaví, ale pomůže zmírnit jejich projevy a ulevit od bolesti, otoku nebo pocitu těžkých nohou. Zkuste třeba Priessnitz Žíly a cévy MEDICAL (koupit v e-shopu).
  • Gel na křečové žíly – běžně se kromě krémů používají také gely, které zlepšují prokrvení, hezky chladí a ulevují od bolesti a otoků. Vmasírujte do pokožky například Alpa Bylinný masážní gel kaštan (koupit v e-shopu), který snižuje pocit těžkých nohou i svalovou únavu.
  • Bylinky na křečové žíly – využít můžete také sílu bylin, vsaďte na kaštan koňský, ginkgo bilobu nebo brusnici obecnou. Hledejte je například v krémech, tinkturách či mastech a krémech.
  • Obklady na křečové žíly – podle látky, kterou obsahují, mají obklady chladivý účinek a zlepšují krevní oběh. Často se osvědčují i recepty našich babiček, které používaly třeba heřmánek, měsíček nebo jablečný ocet. 

péče o nohy

Léčba křečových žil aneb Jak odstranit křečové žíly

Léčba křečových žil závisí na rozsahu poškození, ale v zásadě je několik možností. Tu první představuje kosmetická sklerotizace, při níž se aplikuje látka, která žíly de facto zalepí. Je to metoda vhodná pro pacienty bez poškozených chlopní, ale s již viditelnými žilami, tzv. metličkami.
 
U pacientů, kteří mají poškozené chlopně, se dříve přistupovalo k operaci, kdy byla poškozená žíla vyjmuta z končetiny. To však mělo za následek poranění okolních tkání, bolesti, modřiny a dlouhé léčení. Proto byly vyvinuty šetrnější způsoby, a sice laserová operace nebo radiofrekvenční ablace. Poškozená žíla se neodstraní, ale uzavře pomocí tepla vytvářeného laserem nebo radiofrekvenčním generátorem. Končetina se pak mnohem lépe hojí a bolesti nejsou tak velké. Je však nutná celková anestezie, nebo přinejmenším místní znecitlivění, protože v žíle je při zákroku vysoká teplota.
 
Nejmodernější metodou léčby je ClariVein, která pacientovi přináší mnoho výhod. Je to bezbolestný zákrok bez nutnosti znecitlivění, během něhož se do žíly aplikuje speciální sklerotizační látka. Díky ní se uzavře samotná žíla i případné rozvětvení tvořící křečové žíly. Pacient cítí jen slabé brnění, nemusí podstupovat chirurgický výkon pod anestezií a modřiny se posléze vyskytují minimálně. Kompresní punčochy je nutné nosit pouhé dva týdny a pacient se může de facto ihned vrátit do normálního života.

 
léčba křečových žil

Zkuste cviky na křečové žíly

Pravidelný pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit krevní oběh a zmírnit příznaky spojené s křečovými žilami.Cvičení pomáhá posilovat svaly nohou, což podporuje návrat žilní krve k srdci a snižuje tlak v žilách. Není potřeba se bát žádných obtížných cviků, vystačíte si třeba s každodenní 30minutovou chůzí, s plaváním, které je ideální i pro ty, kteří mají problémy s pohybem, nebo si vyrazte na cyklovýlet či zkuste jógu. Při sedavé práci a dlouhém stání nezapomínejte na pravidelné protahování končetin.
 
 

Přečtěte si:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Helena Hladíková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

4 komentářů k článku
Teta drogerie 30.ledna 2019
Dobrý den, velice děkujeme za připomínku. Je pro nás dobrým upozorněním, co nezapomenout v budoucnu, při psaní dalších článků.
Martin Žalda 13.ledna 2019
Celkem pěkný článek.Jen jste zapomněli napsat,že zmiňovaný zákrok ClariVein stojí pro jednu končetinu 12.000,- Kč.Takže si to mohou dovolit jen bohatí lidé.
Eva Dimlová 13.ledna 2019
Souhlasím s připomínkou na info o ceně a úhradě zákroku.
Eva Navrátilová 12.ledna 2019
Problém křečových žil trápí mnoho žen, patřím mezi ně. Popsání možnosti léčby, či odstranění mě zaujalo, jen by za každou možností mohlo být uvedeno (hradí pojišťovna, hradí pacient). Jinak určitě chválím.

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít