Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Popraskané žilky v obličeji i žilky na nohou: Jak si s nimi poradit?

Popraskané žilky v obličeji i žilky na nohou: Jak si s nimi poradit?

Popraskané žilky v obličeji i žilky na nohou: Jak si s nimi poradit?

28. května 2024 od Lucie Ulmanová

28. května 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Lucie Ulmanová ve spolupráci s expertem MUDr. Iva Obstová

Popraskané a červené žilky na nose, tvářích, ale i nohou dokážou potrápit mnoho žen. Tato vada na kráse vás zastihne v pubertě i v produktivním věku a odstranit ji není tak lehké. Spíš než na kosmetické produkty se proto spolehněte raději na zkušeného odborníka.

Popraskané žilky v obličeji

Popraskané žilky na tvářích vznikají trvalým rozšířením a zmnožením povrchového cévního řečiště. Nejčastěji se s nimi potýká ten, kdo má k tomu genetické predispozice, příčinou může být i kožní či jiné přidružené onemocnění (kardiologické choroby, obezita či také vysoký krevní tlak). Významnou roli v tomto ohledu hraje i životospráva a celkový životní styl.
 
Ke vzniku rozšířených cévek v obličeji přispívá i:
 • nadměrná konzumace alkoholu,
 • nadměrná konzumace ostrých a horkých jídel,
 • nadměrné pití horké kávy,
 • přílišný stres,
 • práce v horku,
 • střídání extrémních teplot (jako pobyt v přetopené místnosti a následně venku v mrazu),
 • pravidelné saunování,
 • pravidelný pobyt u moře a na horách.
červené žilky
Červené žilky na tváři se mohou začít dělat už v pubertě, kdy tělo prochází hormonálními změnami. Ale nejsou to pouze dospívající ženy, koho popraskané žilky dovedou potrápit. Sklony k nim mají také těhotné ženy, ženy v produktivním věku,kdy pleť začíná stárnout, a také muži. U těch je příčinou nejčastěji namáhavá fyzická práce. Všechny uvedené okolnosti vedou ke smršťování a rozšiřování cévního řečiště, což vede k praskání žilek.
 

Kde se popraskané žilky nejčastěji objevují?

Začervenání od popraskaných žilek si můžete všimnout po celém těle, ovšem nejčastěji v okolí nosu, očí a na tvářích. Popraskané žilky na nohou ale také nejsou výjimkou. Zde se tvoří převážně ve formě metličkových žilek – tyto rozvětvené popraskané žilky se objevují zejména na stehnech, nad koleny nebo i na kotnících.

Předcházejte vzniku popraskaných červených žilek

Na začátku jsme zmínili, že odstranění popraskaných nebo červených žilek není tak jednoduché. To ale neznamená, že nelze předcházet jejich vzniku nebo jej alespoň oddálit. Jak na to?
 • Snažte se vyhýbat extrémním teplotám, jak teplu, tak chladu.
 • Každý den (ano, i v zimě) používejte krém s SPF.
 • Pokud máte citlivou pleť, nepoužívejte chemický ani mechanický peeling a sáhněte raději po tom enzymatickém.
 • Omezte ostrá jídla, alkohol i kávu.
 • Snažte se být co nejméně ve stresu.
 • Používejte kvalitní kosmetiku, vhodná je ta určená pro citlivou pleť, a věnujte pozornost zejména hydrataci.
nohy

Jak a kdy popraskané žilky nejlépe odstranit?

Pokud se rozhodnete pro odstranění popraskaných žilek na obličeji nebo i na těle laserem, doporučujeme objednat se na podzim, mimo slunečnou a horkou sezonu. V teplém období totiž dochází k rozšiřování celého cévního systému, zatímco cévním laserem se žilky naopak zmenšují nebo úplně odstraňují. Tato procedura vyžaduje několik sezení.
 
Po ošetření cévním laserem je nutné kůži promazávat hojivým krémem, například Bepanthen Baby Mast (koupit v e-shopu), a vyvarovat se větších teplotních změn. To znamená nejméně na týden omezit intenzivnější fyzickou námahu, koupání v teplé vaně, pobyt v sauně a šest týdnů se chránit před přímým sluncem. Výsledek ošetření se hodnotí právě po šesti týdnech a podle stavu kůže se ošetření laserem dále opakuje.
 

Jak na popraskané žilky na nose a nohou

Popraskané žilky na nose mohou být odstraněny často pouze laserem. Velmi důležitá je proto prevence, správná péče o pleť, která jí navrátí pružnost. Snažte se pleť udržet hydratovanou, abyste předešli trvalému zarudnutí. Pokud chcete začervenání a červené žilky zakrýt, sáhněte po zelených korektorech.
 
Metličkové žilky na nohou jsou počáteční formou křečových žil. Drobné červené až fialové žilky na nohou u žen jsou sice běžné, ale esteticky zkrátka nepůsobí dobře. Zmírnit je můžete některými léčivy s obsahem flavonoidů, funkci cévního systému podporují vitamíny jako vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu. Zkusit ale můžete i gely a krémy na křečové žíly, např. Priessnitz Žilní mazání Classic (koupit v e-shopu).
 
 

Přečtěte si také:

Připravil/a pro vás Lucie Ulmanová ve spolupráci s expertem MUDr. Iva Obstová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Iva Obstová
korektivní dermatoložka
24
"Není formy bez obsahu."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít