Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

23. května 2024 od Jana Andrýsková

23. května 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Andrýsková

Univerzální návod, jak naučit dítě chodit na nočník snadno a rychle, neexistuje. Existuje však několik osvědčených rad, jak se s plínkami rozloučit. Obrňte se trpělivostí, zaujměte pozitivní přístup a správnou strategii. Inspirujte se třeba u indiánů. Jaké kroky můžete podniknout?

Kdy začít s tréninkem chození na nočník

„Nočníky připravit, pozor, pohov.“ Učení dítěte na nočník je spíše maraton než sprint. Vyžaduje dlouhou přípravu, trpělivost a trénink. Většina dětí je připravena usednout na nočník okolo dvou let věku. Některá dítka však potkáte s plenkou i u zápisu do školky. A obojí je normální. 
 

Věk není ukazatelem připravenosti

Chlapci obvykle bývají připraveni později než dívky, záleží však na individualitě dítěte a jeho fyziologické zralosti. Stejně jako nemůžete uspěchat první sed nebo krůčky, svůj čas si žádá i „poklad“ v nočníku. Svaly, které ovládají močový měchýř a konečník, musí nejprve dozrát. Než se tak stane, dítě není schopno vědomě ovládat vyprazdňování.

Jak poznat, že už by „to“ mohlo jít?

Předpokladem úspěchu, co se chození na nočník týče, mohou být následující ukazatele:
  • Plenka zůstává suchá po dobu dvou a více hodin – suchá plenka značí, že jsou ledviny dítěte dostatečně zralé na to, aby zadržovaly moč po delší dobu.
  • Zájem dítka o nočník – dítě si samo všímá nočníku a chce ho zkoumat nebo se zajímá o to, kam chodí na záchod ostatní, a začíná chápat účel nočníku.
  • Dítě vyjadřuje potřebu – dítko umí dát najevo, že se mu chce čůrat nebo kakat, ať už slovy, gesty, nebo grimasami.

Jak naučit dítě na nočník krok za krokem? Zkuste indiánskou metodu

Nejlepším načasováním nácviku vyprazdňování do nočníku je bezpochyby léto. Následky případných nehod se snadněji likvidují. Dítě na sobě nemá tolik vrstev oblečení. Jednou z metod, jak naučit dítě na nočník, je tzv. indiánská metoda. Metoda údajně vychází z citlivého přístupu indiánů k dětem. 
 

Jak naučit dítě chodit na nočník podle indiánské metody

  • Krok č. 1: Komunikujte a motivujte
Dítěti vysvětlete, že je velké a velké děti chodí čůrat a kakat do nočníku. Citlivě ho připravte na to, že mu sundáte plenku, a seznamte ho s nočníkem. Povolejte na pomoc oblíbeného plyšáka nebo panenku a dítěti názorně ukažte, jak se nočník používá. Hrejte si. Objasněte dítěti, co se od něj očekává, musí chápat, proč chcete, aby se zkusilo na nočník posadit. Nácvik by měl být zábavou, ne trestem.
 
  • Krok č. 2: Sundejte plenku a buďte ve střehu
Nechte dítě doma nebo po zahradě běhat nahaté a pozorujte jeho projevy. Jakmile si všimnete, že se dítě zastaví v činnosti a podívá se dolů, znamená to, že cítí blížící se potřebu. Dokáže ji na chvíli ovládnout a zadržet, než se na výkon připraví. Tehdy nastává váš čas! Přistavte dítěti nočník a povzbuďte ho k vykonání potřeby do něj.
 
  • Krok č. 3: Opakujte krok č. 2
Předchozí činnost opakujte tak dlouho, dokud dítě samo nezačne nočník vyhledávat. Vyhraďte nočníku stálé místo v domácnosti, aby dítko vědělo, kam jít, a nestresovalo se tím, že musí nočník hledat. Chvalte úspěchy, neúspěchy přecházejte. Buďte však důslední. Jakmile dítěti přes den sundáte plenku, už mu ji nevracejte. Bylo by zmatené a délku nácviku by to jen zbytečně prodloužilo.
 
Indiánská metoda je úspěšná, ale zabere čas. Nechtějte po dítku zázraky na počkání. 
 
Tip redakce:
Snažte se vyhnout tlaku a srovnávání svého dítka s jinými dětmi. To, kdy dítě začne chodit na nočník, nevypovídá nic o jeho inteligenci ani budoucích schopnostech. 

Nočník vs. dítě neposeda

Rodiče malých neposedů se možná děsí toho, jak dítě zabavit, aby na nočníku nějakou chvíli pobylo. Sáhněte pro pomoc do knihovničky a zabavte dítě prohlížením knížky. Společně s ním zpívejteříkejte básničky, takové „vařila myšička kašičku“ zabere vždy. 
 
Vezměte si na pomoc plyšákaloutku nebo maňáska, třeba Teddies Kašpárek maňásek na ruku (koupit v e-shopu)*. Jejich prostřednictvím můžete dítku vysvětlovat, co má na nočníku dělat, a učit ho zábavnou formou. Na neposedy platí také hračky náročnější na motoriku, třeba Oball Hračka autíčko Rattle&Roll™, modré 3m+ (koupit v e-shopu)*, které je zaujmou.
 

Maraton také vede k cíli

I když se vám může zdát, že neustále perete počůrané oblečení, a nočník zůstává prázdný, není důvod si dělat starosti. Chození na něj je přirozený proces a dříve či později se to podaří každému zdravému dítku. Důležité je zachovat klid, trpělivost a pozitivní přístup
 


Přečtěte si také:  
* Produkty jsou dostupné ve vybraných prodejnách nebo na e-shopu.

Foto: Depositphotos.com

Připravil/a pro vás Jana Andrýsková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít