Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Hormonální jóga srovná náladu i pleť

Hormonální jóga srovná náladu i pleť

Hormonální jóga srovná náladu i pleť

30. srpna 2019 od Karolína Hornová

30. srpna 2019 3 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová

Věřili byste, že pravidelným cvičením lze upravit hladinu hormonů, snížit jejich nepříznivé výkyvy v těhotenství, během menopauzy, či dokonce při cukrovce a také zlepšit pleť? Nakoukněte spolu s námi do tajů hormonální jógy!
Pokud se řadíte do tábora skeptiků a všechny alternativní metody vám trošku zavánějí šarlatánstvím, máme tu pro vás na začátek pár argumentů. Hormony jsou látky, které lidské orgány přirozeně produkují a vylučují je do organismu. Hormony mají na svědomí správné fungování reprodukčních orgánů, ale ovlivňují třeba také vaši hmotnost a náladu (vzpomeňte si na endorfiny a adrenalin) či stav pleti. Jejich tvorbu a vylučování ovlivňují i „vnější“ faktory – tím nejsilnějším je stres.

Pravidelně praktikovaná jóga má obecně vliv nejen na celkové držení těla, sílu a pružnost svalů, ale pracuje také s energiemi, které vnímáte, dýcháním, uvolněním těla a mysli. Speciální cviky vás dokážou dostat do pohody – to mohou potvrdit i ti, kteří praktikují jiné druhy cvičení a sportů než právě jógu. V ženském těle se hladiny hormonů pravidelně střídají. Cyklus můžete využít ve svůj prospěch, ale pokud se vám „vymkne z rukou“, je načase o něj pečovat. Jóga je jednou z možností.
meditace

Co to je hormonální jóga?

Hormonální jóga je druh energetické jógy – jde o sestavu cviků vytvořených přímo pro cílovou skupinu, tedy např. ženy v těhotenství, ženy v menopauze, ženy, které se snaží otěhotnět, diabetiky a podobně. Jde o poměrně rychlé, dynamické cvičení, které vás rozhodně nebude nudit. Správně prováděné cviky dokážou snížit únavu, dodat energii, harmonizovat psychiku a přirozenou cestou normalizovat hladiny hormonů, především estrogenu. Mezi příznivé „vedlejší účinky“ hormonální jógy patří třeba i zpravidelnění menstruačního cyklu a zlepšení spánku, což zase navazuje na harmonii psychiky.

Hormonální jóga vs. klasická jóga

Hormonální jógová terapie je relativně mladý směr jógy, který je dílem brazilské jogínky Dinah Rodrigues. Vychází z hatha jógy a inspiruje se tibetskou technikou, která zvyšuje účinky cviků. Dynamické, navazující cviky příznivě působí na endokrinní systém (tedy produkci hormonů) a také nervový systém. Jednou z výhod hormonální jógové terapie je i to, že její účinky se dostavují poměrně rychlepo třech měsících až půl roce pravidelného cvičení. Aby byla hormonální jóga co nejúčinnější, promluvte si napřed se zkušenou instruktorkou či instruktorem o tom, jaký problém chcete terapií vyřešit.
jóga pro těhotné

Hormonální jóga a pleť

Hormony výrazně ovlivňují vzhled pleti. Jako první vás asi napadne akné, proti kterému se bojuje nejčastěji v pubertě, ale také před menstruací, kdy jsou hladiny hormonů vyšší. Kromě pečlivého čištění pleti speciálními produkty na aknózní pleť je často nutná i změna „zevnitř“. Akné může někdy zajít tak daleko, že lékař doporučí hormonální léčbu – v takovém případě se napřed vyplatí zkusit právě hormonální jógovou terapii, která pro vás může být vhodnou alternativou, nejen pokud vyznáváte životní styl „bez chemie“. Proces odbourávání akné můžete podpořit i vysazením kofeinu, eliminováním příjmu jednoduchých cukrů a aplikací produktů s vitaminy skupiny B.
vliv cvičení na pleť
Hladina hormonů ovlivňuje i vznik pigmentových skvrnEstrogen totiž podporuje tvorbu kožního pigmentu melaninu. Pokud se jeho hladina dlouhodobě zvýší, mohou se skvrny objevit. Typickým obdobím je těhotenství. Tyto pigmentové skvrny hormonálního původu lze „léčit“ právě vyrovnáním hladiny hormonů – po porodu a uvedení „do normálu“ třeba i pomocí jógové terapie mohou klidně i zcela zmizet. Tento proces samozřejmě můžete ještě podpořit kosmetikou – především pleťovými krémy s ochranným faktorem.

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít