Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Hořčík: superhrdina pro zdraví i krásnou pleť

Hořčík: superhrdina pro zdraví i krásnou pleť

Hořčík: superhrdina pro zdraví i krásnou pleť

9. července 2024 od Jana Andrýsková

9. července 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Andrýsková

Lidský organismus je dokonalý stroj. Pokud o něj řádně nepečujeme, dříve či později se některá ze součástek začne zadrhávat. Jedním z nenahraditelných komponentů, které tělo potřebuje ke svému bezchybnému fungování, je hořčík. Jakmile ho není dostatek, objeví se únava, svalové křeče nebo třeba začervenání pleti. Jak poznáte, že vám hořčík chybí, a jak ho můžete doplnit?

Hořčík, všemocný minerál

Magnesium (Mg), jinak také hořčík, patří k minerálům – superhrdinům, kteří v lidském organismu zastávají mnoho různorodých činností. Jeho náplní práce je zajišťování normálního fungování svalůformování kostí, chrupavek i zubůZmírňuje podráždění kůže včetně akné a zarudnutí. Snižuje únavu i vyčerpání, podporuje správné fungování nervové soustavyzabraňuje tvorbě ledvinových kamenů ochraňuje organismus před nadbytečným vápníkem.
 
Aby toho neměl málo, podílí se na více než 300 enzymatických reakcích, které stojí za celkovou energií organismu. Tělo ovšem nedokáže hořčík vyrobit samo, proto s jeho snižující se hladinou v krvi slábnou i jeho superschopnosti.

Nedostatek hořčíku

Nízká hladina hořčíku způsobuje v těle neplechu. Způsobuje ji nezdravý životní styl, zejména pravidelná konzumace alkoholu a nevhodné stravování bez potravin bohatých na hořčík. Máte-li podezření, že by se vás deficit magnesia mohl týkat, nejste v tom sami. Podle průzkumů trápí nedostatek hořčíku až třetinu české populace.
 

Jak poznáte, že vašemu tělu chybí hořčík?

Mezi hlavní projevy nízké hladiny hořčíku patří:
  • svalové křeče,
  • úbytek energie, celková únava,
  • problémy se spánkem,
  • vysoký krevní tlak,
  • špatná kondice vlasů, nehtů a pleti.
 
Další příznaky nedostatku hořčíku mohou zastupovat bolesti hlavy, bušení srdce, špatné trávení, podrážděnost a pokleslá nálada a zvýšená chuť na sladké. Dlouhodobý nedostatek hořčíku vede k nesprávně fungujícímu nervovému systému a oslabené imunitě.

Hořčík: denní dávka

Doporučená denní dávka hořčíku u dospělých se pohybuje v rozmezí 300 až 400 mg denně. Vyšší spotřebu mají osoby se zvýšenou fyzickou zátěží (sportovci a fyzicky pracující), těhotné ženysenioři lidé se špatnými stravovacími návyky (vysoký příjem cukru, bílé mouky, soli, kávy a kofeinu, alkoholu a živočišných tuků).
 

Není hořčík jako hořčík. Který zvolit?

Aby to nebylo tak jednoduché, část přijatého hořčíku tělo vyloučí. Velmi záleží, jaký „tým“ magnesia zvolíte k doplnění. Hořčíku je totiž mnoho druhů. Nejlépe se v těle vstřebávají organické formy hořčíkucitrát (vyniká až 80% absorpcí), malátbisglycinát a treonát. Hůře vstřebatelné jsou anorganické formy hořčíku, například oxid hořečnatý, který je využitelný pouze ze 4 %. Při výběru doplňků stravy proto čtěte složení.

Hořčík v potravinách

Kdo jí pestře, nemusí si s množstvím vitaminů a minerálů ve svém těle příliš dělat starosti. Pro doplnění hladiny hořčíku začněte cíleně konzumovat potraviny bohaté na hořčík. Mezi top přírodní zdroje patří: sušené meruňky, datle, fíky, banány, špenát, avokádo, luštěniny, ořechy, semínka, ovesné vločky, ryby (například makrela) a kvalitní hořká čokoláda. Z naší nabídky doplňte hořčík s:

Hořčík v tabletách

Když pestrost jídelníčku trochu drhne, alternativní doplnění hořčíku do těla nabízejí doplňky stravy. Aby si organismus vzal z tablet co nejvíce a využil je co nejlépe, užívejte tablety společně s vitaminy skupiny B, především B6, a to večer před spánkem nebo brzy ráno. V drogerii Teta naleznete kombinaci všech účinných látek v těchto produktech:
Tip redakce:
Vyzkoušejte tak trochu jinou formu doplnění hořčíku, šumivé tablety 
Vitar Vápník hořčík vitamin C (koupit v e-shopu).

Doplňujte hořčík přes kůži 

Hořčík je jeden z mála minerálů vstřebatelných přes kůži. Toho využijete zvlášť tehdy, pokud při sportu, vlivem těhotenství nebo ve spánku trpíte svalovými křečemi. Mějte po ruce hořčíkový olej a natřete jím postiženou oblast, například lýtka. Aplikace oleje poskytne namoženým a unaveným svalům takřka instantní úlevu. Z naší nabídky zvolte například Purity Vision Hořčíkový olej (koupit v e-shopu).

Jak rychle doplnit hořčík? Ve vaně!

Způsobů, jak v organismu zvýšit hladinu všemocného hořčíku, je mnoho. Naším závěrečným tipem je nejpříjemnější forma suplementace, která je zcela bez práce. Dopřejte si relaxační lázeň ve vaně, objevte kouzlo epsomské soli. Do teplé vody nasypete množství soli dle návodu a pak už jen odpočíváte a necháváte hořčík obsažený v epsomské soli, ať dělá, co umí nejlépe: blahodárně působit na celé vaše tělo.

Hořčík: nežádoucí účinky

Občas se každý dobrý úmysl mine účinkem, a tak to můžete ve snaze tělo vyladit do rovnováhy s hořčíkem přehnat. Jeho přebytečné množství tělo vylučuje ledvinami prostřednictvím moči. Když už se nežádoucí účinky hořčíku objeví, mají nejčastěji formu průjmu, objevit se může i zvracení, případně celková nevolnost a slabost.
 


Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Jana Andrýsková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít