Inspirace

Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo 5 tipů Jak vonět - Nepříjemný pot a co na něj platí

5 tipů Jak vonět - Nepříjemný pot a co na něj platí

5 tipů Jak vonět - Nepříjemný pot a co na něj platí

29. srpna 2016 od Jah

29. srpna 2016 8 minut čtení
Připravil/a Jah ve spolupráci s expertem prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

S horkými letními dny přichází i pot s nepříjemným pachem. Tady je pár tipů, jak nechtěnému odéru předejít a být příjemná sobě i svému okolí.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

1. Antiperspiranty

Tlumí tvorbu potu. „Obsahují látku zvanou chlorid hlinitý, v koncentraci 12-20 %. Tato látka blokuje kanálky v potních žlázách,“ říká Blanka Žuffová-Kunčová, dermatoveneroložka z olomoucké Polikliniky Agel. Z medicínského hlediska nejsou rozdíly mezi antiperspiranty významné. „Při nákupu nás zajímá spíše subjektivní stránka – například konzistence výrobku a jeho parfemace,“ doplňuje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
 

2. Deodoranty

Samotný pot cítit není, typický zápach vzniká až jeho rozkladem bakteriemi. Deodoranty zabraňují jejich množení, tedy chemickému rozkladu potu pomocí antibakteriálních látek. Někdy se do nich pro své antibiotické účinky přidává např. stříbro. „Deodoranty obsahují vonné látky nebo přísady. Neredukují samotnou tvorbu potu,“ vysvětluje doktorka Žuffová-Kunčová.
 

3. Holení, depilace

Holení v podpaží nemá na samotné pocení vliv. Na chloupcích v podpaží však pot ulpívá a dochází následně k jeho rozkladu. Proto holení snižuje riziko "charakteristického" zápachu.
 

4. Vhodné jídlo

Pach potu ovlivňují aromatické potraviny. Některá jídla nebo jejich složky pak pocení zvyšují. Pozor je třeba dávat zejména na kari, cibuli nebo česnek. „Vliv potravin se nedá zcela paušalizovat. Některé potraviny a pochutiny zvyšují prokrvení kůže – například koření, jako je pepř a paprika. Při jejich požití se můžeme zapotit,“ říká profesor Arenberger.

5. Správné oblečení

Vybrat oblečení adekvátně venkovní teplotě je umění. Pomůže nám pravidlo, že se člověk méně zpotí v prodyšných přírodních tkaninách. Nejen při sportu sáhněte raději po savých materiálech a pamatujte, že umělá vlákna pocení zvyšují. Oblečení je dobré často měnit. Přes to všechno je pocení zdravé, např. redukuje tělesnou teplotu. „Pocení dále přispívá k hydrataci rohové vrstvy kůže a pomocí potu se z těla vylučují různé toxické látky,“ doplňuje doktorka Žuffová-Kunčová.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Jah ve spolupráci s expertem prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.
Dermatolog a dermatovenerolog
167
"Stav kůže vypovídá nejen o stavu konkrétní kůže, ale i o stavu vnitřního prostředí celého organismu."

Nejčtenější články

Co dokáže ocet?

Tělo 9.listopadu 2018 od Pavla Maříková

506 7


Co o vás řekne barva laku na nehty?

Tělo 21.října 2018 od Helena Hladíková

91 0


Jaká je vaše osobnost podle výběru parfémů

Tělo 20.listopadu 2018 od Eva Suchomelová

51 0

Vybrali jsme pro Vás

x
Využijte výhodných cen Teta klubu.
Přihlaste se.