Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Pomoc, bude mi 40 a mám akné!

Pomoc, bude mi 40 a mám akné!

Pomoc, bude mi 40 a mám akné!

4. září 2018 od Helena Hladíková

4. září 2018 4 minuty čtení
Připravil/a Helena Hladíková ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Kapounová

Problematická pleť netrápí jen náctileté, ale potýkat se s ní mohou i zralé ženy. O tzv. perimenopauzální akné jsme si povídali s dermatoložkou a dermatoveneroložkou MUDr. Jitkou Kapounovou.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Co je to vlastně perimenopauzální akné a v čem se liší od „obyčejné“ pubertální?

MUDr. Jitka Kapounová: Perimenopauzální akné se vyskytuje před menopauzou a toto období může být různě dlouhé, od několika měsíců až po několik let. Od pubertální akné se liší právě dobou vzniku, protože typickou pubertální akné můžeme u pacientů pozorovat v teenagerském věku. Perimenopauzální akné se objevuje u zralých žen, kdy ale není nutná historie pubertální akné, u některých žen to dokonce může být vůbec první zkušenost s problematickou pokožkou. Dalším rozdílem je vzhled aknózních projevů. U pubertální akné je maximum pupínků a komedonů v oblasti T-zóny a především na povrchu, někdy s typickou bílou ‚čepičkou‘. Akné ve vyšším věku se stěhuje spíše do oblasti brady, hrany dolní čelisti a krku. Projevy bývají hlubší, bolestivé a komedony nejsou tolik výrazné.
 
kontrola akné v zrcadle

Co konkrétně způsobuje jeho výskyt?

MUDr. Jitka Kapounová: Přestože se projevy vzhledem k věku liší, vyvolávající příčina je obdobná – hlavním viníkem jsou hormony. V pubertě jejich prudká aktivita, nerovnováha a v období kolem menopauzy naopak jejich ubývání. Klesají hladiny ženských hormonů, především estrogenu, a do převahy se tak dostávají mužské hormony. Jejich hladina laboratorně většinou není zvýšena, ale při úbytku ženských hormonů začíná jejich role více vyplouvat na povrch. To je i příčina zvýšeného padání vlasů a výraznějšího ochlupení v obličeji. Důležité je tedy vyšetření hladin pohlavních hormonů a rovněž ultrazvukové vyšetření vaječníků. To může odhalit cysty, případně i nádor, které mohou akné vyvolávat.
 

A může žena vzniku tohoto typu akné vůbec nějak předejít?

MUDr. Jitka Kapounová: Obávám se, že předcházet vzniku akné se bohužel nedá. Samozřejmostí by měly být pravidelné kontroly u gynekologa a korekce hormonální dysbalance, například pomocí hormonální antikoncepce.
 
pleťový krém

Naše čtenářky, zejména ty v inkriminovaném věku, bude určitě zajímat také délka případné léčby. Jak dlouho trvá?

MUDr. Jitka Kapounová: Léčba u akné je obecně poměrně zdlouhavá a postup je nutné korigovat s dermatologem i gynekologem. Volbou vhodných přípravků lze docílit uspokojivého výsledku, avšak trvalé zlepšení stavu přichází až po menopauze.
 

O jaké přípravky by se tedy mělo nebo naopak nemělo jednat?

MUDr. Jitka Kapounová: Přestože se vzhled perimenopauzální akné od akné pubertální liší, jak už jsme si řekli výše, nemáme k dispozici příliš přípravků, které by se cíleně zaměřovaly na jeho péči. Většina prostředků je tak určena pro problematickou mladou pleť. Zralejší pleť s akné přitom potřebuje protizánětlivou a zároveň i protivráskovou péči. Pleť je v tomto věku méně pružná a tenčí, proto pozor na příliš vysušující kosmetiku. Velice důležitá je v tomto případě hydratace. Vhodné jsou různé esenciální oleje, které pleť krásně vyživují a nevysušují. Určitě se vyhýbejte přípravkům na bázi alkoholu a rovněž si hlídejte, aby kosmetické přípravky nebyly komedogenní. Velké kosmetické firmy se však už začínají o akné zralého věku více zajímat, a tak se již dá najít několik přípravků vhodných pro péči o aknózní pokožku v období kolem menopauzy. Pokud nestačí kosmetická péče z drogerie či lékárny, je vhodné navštívit dermatologa. Ten může sáhnout po silnějším ‚kalibru‘, ať už se jedná o lokální či celková antibiotika, nebo retinoidy.
 
léčivé esenciální oleje

A lze najít nějakou pomoc i v přírodě? Pozitivní účinky na hladinu hormonů mají prý třeba sójové produkty…

MUDr. Jitka Kapounová: Z přírodních produktů bych k zevní péči doporučila již výše zmíněné esenciální oleje, například kokosový, šípkový, olej z granátového jablka, který obsahuje velké množství fytoestrogenů, mrkvový, levandulový, dezinfekční Tea Tree olej, bergamotový, moringa či slunečnicový… Na hladinu hormonů mohou pozitivně působit potraviny s obsahem fytoestrogenů, tedy kupříkladu luštěniny, především sója nebo lněná a sezamová semínka.
 

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Helena Hladíková ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Kapounová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Jitka Kapounová
Dermatoložka a dermatoveneroložka
195
"Na mé práci mě těší rozmanitost pacientů."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít