Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Co pomáhá na bolest dásní a jak jí předcházet?

Co pomáhá na bolest dásní a jak jí předcházet?

Co pomáhá na bolest dásní a jak jí předcházet?

14. dubna 2024 od Vanda Vízková

14. dubna 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Vanda Vízková

Péče o zuby je pro každého samozřejmostí, ale jak často myslíte také na své dásně? O zdraví dásní se stará velmi malé procento lidí. Přitom bolestí, krvácením nebo otoky dásní jich trpí spousta. Co na bolest dásní a jak se o dásně správně starat?
Bolest dásní velká spousta lidí ignoruje a zlehčuje. Možná není tak intenzivní jako bolest zubů, ale následky mohou být stejně závažné. Když dásně neléčíte, dříve nebo později se může objevit krvácení, špatný dech nebo parodontóza.

Co způsobuje bolest dásní?

Bolest dásně může mít několik příčin, nejčastěji je však příznakem zánětu. Ten může způsobovat:
 • špatné či nedostatečné čištění zubů,
 • používání nevhodných pomůcek k čištění zubů,
 • podráždění agresivními potravinami,
 • nedostatek vitaminů, zejména vitaminu C,
 • hormonální výkyvy – těhotenství, menstruace, menopauza,
 • kouření,
 • dlouhodobý stres.

Jaké jsou příznaky zánětu a bolesti dásní?

 • Zarudlé, oteklé a podrážděné dásně,
 • krvácení dásní,
 • zápach z úst,
 • uvolňování a vypadávání zubů,
 • bolest dásní při jídle či pití.
 
Ať už se vás některý z bodů týká, nebo ne, měli byste si co nejdříve dohodnout termín se svým dentistou nebo alespoň návštěvu zubní hygieny. Než na vás přijde řada, můžete si zkusit pomoct sami doma. Až na výjimky je totiž příčina jednoduchá a snadno odstranitelná – zaměřte se na zubní plak a jeho důkladné čištění.

Bolest dásní po vytržení zubu

Po vytržení zubu se dásně hojí pár týdnů. Bolest můžete pociťovat po odeznění anestezie a dásně mohou být citlivé i v okolí rány. Většinou však stačí využít sílu běžně dostupných léků s ibuprofenem. Při přetrvávající bolesti, případně i zvýšené horečce či otoku, může jít o zánět a v takovém případě doporučujeme navštívit stomatologa.

Bolest dásní v těhotenství

Hormonální změny v těhotenství často ovlivní i kvalitu zubů, které mohou být citlivější a náchylnější k zánětům. Bolest dásní v těhotenství tak není ničím neobvyklým. Řešení je jednoduché – pečlivá ústní hygiena, používání mezizubních kartáčků a například také bylinkových výplachů.

Bolest dásní za posledním zubem

Jestli pociťujete bolest za posledním zubem, příčinou mohou být tzv. zuby moudrosti. Právě s nimi, resp. s jejich nesprávným růstem, se často pojí otoky dásní, zarudnutí i citlivost a ostrá bolest dásní. Pokud bolest přetrvává, domluvte si návštěvu u stomatologa, který určí přesnou příčinu i léčbu.

Bolest dásně kolem mrtvého zubu

Bolest dásně kolem zubu, který je mrtvý, většinou značí zánět dásní. Mrtvý zub totiž sám o sobě nebolí a není nijak citlivý, jelikož v něm už nejsou aktivní nervová zakončení. Bolest kolem takových zubů je nejčastěji projevem zánětu okostnice a je nutné ho řešit s lékařem.

Jak si zbavit bolesti dásní?

Nejlepší je vždy prevence, v tomto případě správné a pravidelné čištění zubů a dásní. Zaměřit byste se měli především na odstranění zubního plaku. Správné odstraňování plaku totiž může váš problém s dásněmi úplně odstranit nebo alespoň výrazně zmírnit.
 

Co je důležité při čištění dodržovat:

 1. Čistěte si zuby kartáčkem s měkkými štětinami, např. Dentamax Corn Zubní kartáček měkký (koupit v e-shopu). Tvrdé štětiny by mohly vaše opuchlé a citlivé dásně dráždit a zraňovat.
 2. Kartáčkem zuby nedrhněte ani jím po nich nekružte. Plak kartáčkem stírejte od krčků směrem ke spodní části zubu.
 3. Používejte mezizubní kartáčky ve správné velikosti nebo použijte mezizubní nit.
 4. Krčky zubů ještě dočistěte jednosvazkovým zubním kartáčkem, např. TePe Compact Tuft (koupit v e-shopu). Právě u krčků ponechaný zubní plak často způsobuje bolesti dásní.
 5. Pokud si čistíte zuby po jídle, počkejte s tím alespoň 30 minut.
 6. Po čištění si vypláchněte ústa teplou slanou vodou, pomáhá to zmírnit zánět.

Zvolte správnou zubní pastu

Problémy s dásněmi může pomoct zmírnit také vhodná zubní pasta. Ideální je vybrat si takovou, která je určena přímo na posílení dásní. Např. meridol®Complete Care citlivé dásně a zuby zubní pasta (koupit v e-shopu) bojuje proti příčinám krvácení dásní a chrání citlivé zuby. Kromě toho, že čistí a posiluje zuby, poskytuje také dlouhodobou pomoc v boji proti bakteriím, které způsobují otoky a bolesti. Zubních past určených pro problematické a bolavé dásně je samozřejmě mnohem více. Jejich společným jmenovatelem je velká účinnost při odstraňování plaku, stahování a zpevnění dásní a protizánětlivý efekt.
Tip redakce:
Vyzkoušejte i pastu na citlivé zuby a dásně, která ulevuje od bolesti a pomáhá posilovat zuby, chrání před krvácením dásní, posiluje dásně a napomáhá předcházet zánětu.

Babské rady na bolest dásní

Pokud trpíte zarudnutím, velkými otoky a bolestmi dásní, pravděpodobně sáhnete po lécích, které tyto projevy zmírňují. Spolehnout se můžete i na pomoc z přírody. Například řebříček má protizánětlivé, dezinfekční a stahující účinky. Uvařte si z něj odvar a několikrát denně si jím vykloktejte. Podobné účinky jako řebříček má i šalvěj lékařská. 
 
Pro úlevu od otoků a zánětu můžete žvýkat její listy, vyplachovat si ústa výluhem nebo si potírat dásně koncentrovanou tinkturou. Dobré je také popíjet šalvějový čaj, který působí na žaludeční šťávy a zbaví vás i zápachu z úst. Potlačovat silný zánět zvládne také heřmánek lékařský. Připravte si z něj silný výluh a několikrát denně jím potírejte dásně. Léčebnou kúru posílíte i pitím heřmánkového čaje.
 
 
 
Přečtěte si také:

Připravil/a pro vás Vanda Vízková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít