Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Bruxismus aneb skřípání zubů nejen v noci: Jak s tím přestat?

Bruxismus aneb skřípání zubů nejen v noci: Jak s tím přestat?

Bruxismus aneb skřípání zubů nejen v noci: Jak s tím přestat?

1. června 2024 od Helena Pokorná Hladíková

1. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Helena Pokorná Hladíková ve spolupráci s expertem MDDr. Tereza Musilová

Sami o tom pravděpodobně nevíte, ale co když vás partner upozorní, že ho v noci budí vaše skřípání zubů? A co teprve když tento nepříjemný zvuk začnou vydávat vaše děti? Co je bruxismus a jak se s ním co nejlépe vypořádat?

Skřípání zubů v noci může být problém

Skřípání zuby neboli bruxismus je stav, kdy člověk zatíná zuby, tře jimi o sebe, ačkoli právě nežvýká, čímž dochází k nadměrnému zatěžování zubů i celých čelistí. Rozlišuje se bruxismus denní a noční, přičemž tím denním mají odborníci na mysli mimovolní zatínání zubů například při soustředěné činnosti, sportu apod. Dennímu bruxismu jsme však schopni sami zamezit, jakmile si ho uvědomíme. To o skřípání zubů ve spánku, které je také mnohem častější, tvrdit nelze, tam přebírá vládu naše podvědomí. Noční skřípání zubů má nejčastěji souvislost s psychickým stavem člověka. Objevuje se u lidí, kteří nejsou v psychické pohodě, mají náročné povolání, jež trápí stres nebo úzkostiZejména u dětí se skřípání může vyskytovat i při infekčních onemocněních. Řada lidí považuje skřípání zuby ve spánku pouze za špatný zlozvyk a neřeší jej, to se však podle odborníků nevyplácí.

Následky skřípání zubů ze spaní – obroušení skloviny i migréna

Při dlouhodobém skřípání zubů v noci se totiž zuby postupně obrušují a mohou být citlivé, až bolestivé, zejména v reakci na teplé a studené potraviny. Objevují se i bolesti čelistního kloubu a svalů, které jsou při nočním skřípání zubů a zatínání čelistí nadměrně zatěžovány.
 
Ke zmíněným problémům se však mohou přidat i další potíže, u nichž byste bruxismus jako příčinu dost možná nehledali – bolest krku, tváře nebo hlavy způsobující až migrény. A právě v tom tkví nebezpečí dlouhodobého a především neřešeného bruxismu, o zhoršené kvalitě spánku (zejména u spolunocležníků) ani nemluvě.
bolest hlavy

Skřípání zubů u dětí

Skřípání zubů u dětí je poměrně běžný jev. Vyskytuje se až u 20 % z nich a obvykle se nejedná o závažný problém. U dětí se bruxismus nejčastěji objevuje v noci během spánku, ale může se vyskytnout i přes den. Příčin skřípání zubů u dětí v noci je hodně, patří mezi ně zejména prořezávání zubů, stres nebo vadný skus. Poslední dvě stojí i za skřípáním zubů u dětí přes den.
 
Mléčné zuby jsou méně odolné než trvalé, proto u nich při skřípání zubů dochází k obrušování skloviny výrazně rychleji
 

Proti skřípání zubů pomůže dlaha i psychohygiena

Nejdůležitější ze všeho je hlavně přijít na to, že se vás nebo vašich dětí bruxismus vůbec týká. Pokud vás na to někdo blízký neupozorní, může vás samotné „trknout“ ranní bolest hlavy nebo čelistí, případně citlivé zuby, či dokonce závratě. Jakmile tedy zjistíte, že máte se skřípáním zubů potíže, snažte se situaci ihned řešit, ideálně nejprve se svým zubařem. Ten nechá zhotovit speciální dlahy na zuby proti skřípání, které si nasadíte vždy před spaním. Dlaha pak brání obrušování vlastních zubů. 
 
A jak je to u dětí? V případě dětí mladších 6 let se zmíněné chrániče nepředepisují, tam pomůže jedině dodržování spánkového režimu a zájem ze strany rodičů o to, jak se jejich dítě cítí a zda ho něco netrápí. Psychohygiena je ovšem důležitá i u dospělých jedinců. Vždy je potřeba řešit příčinu skřípání zubů, tedy omezit stres a faktory, které přispívají k psychické nepohodě. Při přetrvávajících obtížích není na škodu ani návštěva psychologa.
 
 
Přečtěte si:

Připravil/a pro vás Helena Pokorná Hladíková ve spolupráci s expertem MDDr. Tereza Musilová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MDDr. Tereza Musilová
stomatoložka
6
"Zdravé zuby jsou vizitka naší péče."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít