Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Kožní vyrážka ze stresu: Jak se projevuje a jak s ní bojovat?

Kožní vyrážka ze stresu: Jak se projevuje a jak s ní bojovat?

Kožní vyrážka ze stresu: Jak se projevuje a jak s ní bojovat?

24. června 2024 od Veronika Decsy

24. června 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Veronika Decsy

Stres je všudypřítomný a v lidském těle spouští reakce, které mimo jiné negativně ovlivňují zdraví a vzhled pokožky – projevuje se v podobě různých kožních problémů, především jako vyrážka. V tomto blogovém článku se podíváme na to, jak stres ovlivňuje kvalitu pleti a jak s těmito problémy bojovat.

Vyrážka vás upozorní na nadměrný stres

Stres je neodmyslitelnou součástí moderního života a jeho vliv na naše tělo je často podceňován. Jedním z nejviditelnějších projevů stresu může být zhoršení stavu pokožky. Vyrážka ze stresu nebo akné jsou běžnými problémy, se kterými se potýká mnoho lidí.
 

Jak se stres projevuje na pleti?

Za vyrážkou ze stresu často stojí i oslabený imunitní systém a zvýšená zánětlivá reakce těla. Když jste ve stresu, tělo produkuje více kortizolu, což může narušit rovnováhu vaší pokožky a způsobit podráždění. Na pleti vznikají zarudlé pupínky, zanícené akné nebo suchá svědivá místa.
 

Nejčastější kožní problémy způsobené stresem

  • Vyrážka na obličeji a jemné kůži těla: Svědivé pupínky, které vyraší náhle a mívají různé tvary a velikosti. Nejčastěji se objevují v místech, kde je kůže nejjemnější, tedy v záhybech rukou a nohou, na zápěstí a na obličeji.
  • Ekzém: Další stupeň vyrážky, který se projevuje jako suchá, červená a svědivá kůže, která může praskat a krvácet.
  • Růžovka: Červené skvrny na obličeji, které se mohou šířit i na krk a hrudník.
  • Lupénka: Šupinatá, červená a svědivá pokožka, která se nejčastěji vyskytuje na loktech, kolenou a hlavě.
 

Akné na tvářích: Příčina a řešení

Dalším častým problémem spojeným se stresem je akné. Akné na tvářích, jehož příčinou může být právě stres, je způsobeno zvýšenou produkcí mazu. Kortizol stimuluje mazové žlázy, což vede k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Stres může také zhoršit stávající akné, protože podporuje zánětlivé procesy v těle.
 

Co dělat proti akné a vyrážce na obličeji?

Nejlepším způsobem, jak bojovat s kožními problémy ze stresu, je zvládat samotný stres. To zahrnuje techniky, jako je cvičení, meditace, jóga a trávení času v přírodě. Co se týče léčby samotných projevů na pokožce, je důležité zvolit správnou péči, kterou vám předepíše zkušený dermatolog.
  1. Pravidelně pečujte o svou pleť. Je důležité dodržovat důkladnou rutinní péči o pleť, která zahrnuje jemné čištění, hydrataci a ochranu před sluncem. Používejte produkty, které jsou vhodné na váš typ pleti, a vyhýbejte se těm, které mohou pokožku dráždit.
 
  1. Vsaďte na lokální léčbu. Přímo na akné a pupínky můžete použít přípravky obsahující kyselinu salicylovou, benzoylperoxid nebo retinoidy. Tyto látky pomáhají uvolňovat póry a snižovat zánět. Pro zmírnění vyrážek mohou být užitečné krémy s hydrokortizonem nebo ingrediencemi, které pokožku zklidňují, jako je například aloe vera. Nejvhodnější jsou krémy předepsané od dermatologa.
 
  1. Vyhýbejte se spouštěčům. Identifikujte faktory, které zhoršují stav vaší pleti, a snažte se jich vyvarovat. Může jít o určité potraviny, kosmetické produkty nebo konkrétní stresové situace.
 
  1. Léky nechte na konec. V závažných případech může lékař předepsat léky podávané perorálně.

Jak si ulevit od stresu?

Stres je třeba identifikovat a naučit se s ním pracovat. Pravidelné praktiky, jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání, mohou pomoci snížit úroveň stresu a zlepšit celkový pocit pohody. Práce s mentální složkou je klíčová pro zdravý a spokojený život. Pokud si nevíte rady, navštivte terapeuta nebo mentálního kouče, kteří vám se zvládáním stresu pomohou.
 

Hýbejte se!

Obrovský vliv na stresovou hladinu v těle má také fyzická aktivita. Cvičení uvolňuje endorfiny, které pomáhají snižovat stres a zlepšují náladu. Snažte se do svého režimu zahrnout alespoň 30 minut fyzické aktivity denně a choďte do přírody.

Spěte!

Pro regeneraci těla a redukci stresu je klíčový také dostatečný a kvalitní spánek. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim a pro odpočinek si vytvořte klidné prostředí. Na podporu spánku můžete před odchodem do postele popíjet bylinné čaje, například Teekanne Spánek a nervy bylinná směs (koupit v e-shopu), případně si pomozte vitaminy na spaní NEOSPAN forte (koupit v e-shopu).
 

Jezte zdravě!

Nezapomeňte na zdravou a vyváženou stravu, bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Tou podpoříte celkové zdraví a nastavení mysli. Stresovou hladinu vám pomůže vyrovnat dostatek hořčíku, proto je dobré při zvýšeném stresu užívat Maxi Vita Vaše Zdraví Hořčík + B6 (koupit v e-shopu)*. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, tyto látky zhoršují úzkosti a stres.
 
* Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy.
 

Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Veronika Decsy

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít