Inspirace

Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Konopná kosmetika

Konopná kosmetika

Konopná kosmetika

4. září 2017 od Pavla Maříková

4. září 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Pavla Maříková ve spolupráci s expertem PharmDr. Tereza Houdková

Dnes se již příliš nikdo nepozastaví nad tím, že se v lékárenství a kosmetice používá i léčebné konopí. Pomáhá při ekzémech, akné, ale má též mnoho dalších pozitivních účinků. Na využití konopí v kosmetice jsme se zeptali lékárenské magistry PharmDr. Terezy Houdkové, která se zajímá o přírodní léčbu a oblastí léčivého konopí se zabývala v rámci svého doktorandského studia.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
„Kosmetika z konopí se používá od nepaměti. Již tisíce let před naším letopočtem tato zázračná bylina plnila svou úlohu ať už v lidovém léčitelství, tak např. ve stavebnictví či textilním průmyslu. Historický původ byl zaznamenán v Číně, a to již 6000 let př. n. l.,“ říká Tereza Houdková. Konopí je tak jedna z nejstarších a nejvšestrannějších rostlin, kterou lidstvo zná a kterou ve svých zkrášlovacích recepturách používaly i naše babičky.
 
Kosmetika z konopí se používá jak pro prevenci, tak i cílenou léčbu již vzniklých problémů. Vzhledem ke svým velmi dobrým regeneračním účinkům dokáže podpořit přirozenou regeneraci kůže při mechanickém poškození, popáleninách nebo drobných poraněních. Velmi často se také jedná o produkty, které mají certifikáty, že neobsahují parabeny, sulfáty a silikony.
 
Jako kosmetické produkty z konopí najdete běžně v drogerii:
 

•     Krémy
•     Emulze
•     Šampony
•     Masti 

  

Konopná kosmetika není návyková

Aby bylo možné využít konopí pro výrobu kosmetiky, je třeba v souladu s českými zákony používat pouze konopné semínko ze schválených odrůd technického nebo průmyslového konopí, které obsahují zákonem povolenou hladinu THC do 0,3 %. „Olej se lisuje za studena přímo ze semínek, a tím je docíleno toho, že se zachovají všechny důležité a aktivní složky konopí. Vznikne tak panenský konopný olej, který se pak nadále využívá ve výrobě,“ vysvětluje Tereza Houdková.  Konopná kosmetika je tak úplně bezpečná a určitě byste z ní neměly mít strach. „V oblasti dermatologie rozhodně nemůže způsobit návyk. Všeobecně se jedná o velmi bezpečnou a k lidskému tělu šetrnou alternativní léčbu.“


Pozor na alergickou reakci

Konopná kosmetika je vhodná především pro problematickou a citlivou pleť. Působí totiž protizánětlivě a zklidňuje. „Léčebné konopí je v oblasti dermatologie indikováno především na lupénku, akné, atopické ekzémy, popáleniny a opruzeniny. Širokou škálu použití má nejenom v dermatologii, ale i jiných medicínských oborech, kdy je užíváno nejen zevně, ale i vnitřně,“ vysvětluje lékárnice.

Konopná kosmetika
 
Stejně jako i v jiných případech bylinné kosmetiky působí kosmetika z konopí na každého individuálně. U někoho dokáže zázraky, tudíž vyléčí i akutní stavy. Nicméně je třeba počítat i s variantou, že určití lidé mohou být na konopí imunní, či dokonce alergičtí. Stejně tak jako u léků platí fakt, že ne každé léčivo je pro každého, u léčivých bylin je tomu podobně. Komu konopí tzv. sedne, může je užívat preventivně, a to jak na chronické, tak i na akutní stavy. „Pokud si pacient zvolí léčbu pomocí přípravků s obsahem kortikosteroidů, není problém konopnou kosmetiku používat jako doplněk. Pochopitelně se nedoporučuje aplikace obou přípravků dohromady,“ zdůrazňuje Tereza Houdková.
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Pavla Maříková ve spolupráci s expertem PharmDr. Tereza Houdková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

PharmDr. Tereza Houdková
Lékárnice
4828
"Příroda je mocná čarodějka."

Nejčtenější články

Zahoďte vložky a tampony! Vše o volné menstruaci

Tělo 9.července 2019 od Anna Adlerová

0 14


Špíčky na bocích? Cviky, které vás zbaví madel lásky

Tělo 23.července 2019 od Pavla Maříková

177 0


Co všechno dokáže kokosový olej

Tělo 29.června 2017 od Eva Suchomelová

427 0

Vybrali jsme pro Vás