Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Jak vyčistit matraci: Kompletní návod pro zdravý spánek

Jak vyčistit matraci: Kompletní návod pro zdravý spánek

Jak vyčistit matraci: Kompletní návod pro zdravý spánek

23. srpna 2024 od Veronika Decsy

23. srpna 2024 3 minuty čtení
Připravil/a Veronika Decsy

Čistá matrace je základním kamenem zdravého a kvalitního spánku. Pokud přemýšlíte, jak vyčistit matraci, jak z ní odstranit skvrny, zápach či roztoče, jste na správném místě. Přinášíme vám kompletní návod, který vám pomůže udržet vaši matraci svěží a v perfektním stavu.

Proč je důležité pravidelné čištění matrací?

Pravidelné čištění matrace prodlužuje její životnost, ale také přispívá k lepší hygieně a zdraví. Matraci využíváme každou noc, což znamená, že se v ní mohou hromadit bakterie, prach, pot a roztoči. Při čištění dbejte na bezpečnost: vždy používejte ochranné rukavice a matrace čistěte při otevřeném okně.

Jak vyčistit matrace: Krok za krokem

  1. Matraci vysajte. Použijte vysavač s nástavcem na čalounění a důkladně vysajte celou matraci. Tím odstraníte povrchové nečistoty a prach.
  2. Zaměřte se na skvrny. Skvrny na matraci bývají zažrané hluboko pod povrchem a jejich čištění je náročnější než u jiných povrchů. Na odstranění se nejčastěji používají speciální čističe na textilie a čalounění, ale vystačíte si i s babskými radami. Díky naším tipům si poradíte s každou nečistotou.
    1. Pot a tělesné tekutiny: V rozprašovači smíchejte stejné díly Kittfort Bílý ocet 10% (koupit v e-shopu) a vody, směs nastříkejte na skvrnu a jemně vtírejte hadříkem. Poté skvrnu posypte jedlou sodou a nechte 30 minut působit. Nakonec matraci vysajte.
    2. Krev: Na skvrny od krve použijte peroxid vodíku. Stačí jej na skvrnu nastříkat a jemnou houbičkou či hadříkem skvrnu vydrhnout. Vyzkoušejte Kittfort Peroxid vodíku 10% (koupit v e-shopu). Jako alternativa poslouží pasta z jedlé sody a vody, naneste ji na skvrnu a po zaschnutí vysajte.
    3. Moč: Smíchejte 3 lžíce jedlé sody, několik kapek Jar Sensitive Aloe Vera & Pink Jasmine Tekutý prostředek na mytí nádobí jemný k rukám (koupit v e-shopu) a 1 šálek peroxidu vodíku. Směs aplikujte na skvrnu, nechte zaschnout a poté vysajte. Případně vyzkoušejte Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny krev a bílkoviny (koupit v e-shopu).
  3. Odstraňte zápach. Posypte celou matraci jedlou sodou a nechte působit několik hodin (ideálně přes noc) a poté matraci důkladně vysajte. Jedlá soda pomáhá neutralizovat pachy.

Jak vyčistit matraci od roztočů

Roztoči se mohou skrývat v matraci a narušovat vám spánek. Živí se totiž odumřelými kožními buňkami, a proto je pro ně postel skvělým útočištěm. Roztoči jsou původci alergií a mohou způsobovat kýchání, dušnost, ekzémy a vyrážky nebo otoky očí. Navíc vás mohou podobně jako komáři poštípat. Jejich pravidelné odstraňování je tedy klíčové pro zdravý a kvalitní spánek.
 
Na celou plochu matrace použijte parní čistič, pára totiž účinně zabíjí roztoče a bakterie. Po vyčištění nastříkejte na matraci vodu s několika kapkami esenciálního tea tree nebo levandulového oleje. Tyto oleje mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti a udrží vaši matraci bez roztočů po delší dobu. Navíc vám příjemně provoní ložnici.
 
Tip redakce:
Vyzkoušejte také 
Sanytol Proti roztočům (koupit v e-shopu).

Jak vyčistit molitanovou matraci

Molitanové matrace vyžadují speciální péči. Nesmějí se totiž příliš namočit, aby se nedrolily. K čištění použijte suchou pěnu nebo jedlou sodu, například Allnature Jedlá soda (koupit v e-shopu). Přípravek nechte působit několik hodin a poté vysajte.
 

Jak často měnit matraci?

Obecně se doporučuje měnit matraci každých 7 až 10 let. Kvalitní matrace a správná údržba v podobě pravidelného čištění a používání chrániče matrace mohou tuto dobu prodloužit. 
 

Jak uklidit pokoj a zaručit dokonalou hygienu

Čistá ložnice je klíčem ke zdravému životnímu prostředí, kde se vám bude dobře spát a dýchat. Důležité je pravidelně větrat, případně používat čističku vzduchu, která pohltí nadměrnou vlhkost, prach i bakterie poletující ve vzduchu. Kromě toho si vytvořte jednoduchý úklidový plán, který budete pravidelně plnit.
 
  • Alespoň jednou týdně vysávejte podlahy, koberce a čalounění.
  • Podle potřeby, jednou týdně nebo i častěji, utírejte prach z nábytku a povrchů antistatickou prachovkou.
  • Nezapomínejte na okna a závěsy, které také zachycují prach a nečistoty. Okna myjte alespoň jednou za měsíc a současně vyperte závěsy.
  • Zaměřte se také na šatní skříň, ve které se hromadí prach, roztoči a případně i moli. Párkrát do roka ji přeorganizujte, vysajte poličky, utřete prach a aplikujte pytlíčky proti roztočům či vonné esence.
 

Přečtěte si:

Foto: Freepik.com

Připravil/a pro vás Veronika Decsy

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít