Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Cvičení v zimě venku: Ano, nebo ne?

Cvičení v zimě venku: Ano, nebo ne?

Cvičení v zimě venku: Ano, nebo ne?

7. února 2020 od Jana Kantorová

7. února 2020 3 minuty čtení
Připravil/a Jana Kantorová

Možná byste raději seděli zachumlaní v dece u krbu, ale právě zima je ideální pro to zacvičit si venku. Mnohem snadněji dosáhnete svých cílů, a navíc ještě podpoříte imunitu. Jen je potřeba vzít to za správný konec. Jaký?
V dnešní době stále stoupá obliba otužování, ať už v podobě každodenní ledové sprchy, nebo zimního koupání v rybníce. Otužování má pozitivní vliv na zdraví a imunitu, ale není pro každého. Sport venku ale k podpoře otužování přidá ještě lepší kondici, hubnutí a endorfiny. Chladné počasí osvěží a stimuluje smysly, tělo musí intenzivněji pracovat, a tak spaluje více kalorií. Jak na to, abyste po prvním tréninku neonemocněli? Co všechno je potřeba vzít v úvahu? A jak si dodat odvahy?


Jak začít?

Ideální je, pokud sportujete po celý rok a už během podzimu si zvykáte na chladnější počasí. Ale motivaci k hubnutí většinou získáváte právě v zimě, když si uvědomíte, že se blíží plavková sezóna. Jste-li tedy úplný začátečník, nesnažte se to hned přepálit. Naopak začněte pomalu – kratšími tréninky nebo delší chůzí. Pro začátek si pořiďte krokoměr nebo fitness náramek a každý den si napočítejte minimálně 10 000 kroků. Jakmile to budete zvládat levou zadní, pak se vrhněte na trénink.
Tip redakce:
 Představte si přírodu a okolní prostředí jako venkovní posilovnu. Dlouhé svižné procházky nebo běh namísto pásu, schody nebo lavičky v parku, které můžete také využít k tréninku. A to třeba i
se svým partnerem.

1. Dobře se oblečte

U venkovního tréninku v zimě je potřeba myslet hlavně na kvalitní oblečení. Aby se předešlo nachlazení, doporučují odborníci oblečení vrstvit. Je tak potřeba dodržovat zásadu „tří vrstev“.
  • U první vrstvy je nejdůležitější materiál – ten by měl dobře odvádět pot. Ideální je proto funkční prádlo ze syntetického materiálu.
  • Druhá vrstva má zateplovací funkci, musí být ale prodyšná – zvolte tedy například fleecovou mikinu. Nejlépe se stojáčkem, aby chránila i krk.
  • A poslední vrstva je ochranná – musí ochránit před větrem či sněhem. Vhodné jsou proto bundy z nepromokavého materiálu (softshellová bunda s kapucí) s vyšším vodním sloupcem.
  • Na nohy pak teplé vlněné ponožky a zateplené leginy nebo softshellové kalhoty.
  • Nezapomínejte ani na čepici, protože přes hlavu může utíkat až 60 % tepla, tunel na krk nebo rukavice. Nebude vám tak vůbec zima.
Tip redakce:
Mnohdy si lidé při běhu nebo cvičení venku stěžují, že se jim nepříjemně dýchá, až to pálí. Je to většinou o síle zvyku, ale zabránit tomu lze správným dýcháním (tedy současně nosem i pusou) a šátkem přetaženým přes nos i ústa.

2. Zahřát se a být v pohybu

Vedle dobře zvoleného prádla je nutné se také neustále hýbat. Mezi jednotlivými cviky se doporučuje dělat jen krátké pauzy, protože právě při nich tělo rychle ztrácí teplo a mohlo by hrozit nachlazení.

 

  • Nejdříve myslete na zahřátí. To je v zimě důležitější než v létě. Svaly jsou ztuhlé a o to víc líné, proto je důležité je před cvičením zahřát, aby nedošlo ke zranění.
  • Rozcvička by měla být delší, ale spíše než intenzivní zvolte pomalejší, aby hned nedošlo ke zpocení a rychlému prochladnutí.
  • Při rozcvičce si sundejte ochrannou vrstvu oblečení a po zahřátí před samotným cvičením si ji zase oblečte.
  • Při běhu nemusíte nad ničím přemýšlet, ale u cvičení venku si dopředu promyslete, jaké cviky budete provádět (inspirujte se například některými online cvičeními).

3. Nezapomínejte na pitný režim

Možná máte pocit, že se moc nepotíte nebo že v zimě není potřeba tolik dodržovat pitný režim. Opak je pravdou, a zvláště při sportu. Je to opravdu důležité proto, aby nedošlo k dehydrataci a rychlejší únavě těla. Kromě vody (pozor ale na příliš ledovou vodu) si můžete vzít klidně termosku s teplým čajem.

4. Po cvičení do tepla

Poslední zásadou je teplo po cvičení. Nejlepším způsobem, jak se nenachladit, je přestat cvičit až u domovních dveří. Ale to nejde vždycky. Pokud je to tedy potřeba, mějte po ruce ještě suchou vrstvu, kterou si obléknete na dobu nutnou k přechodu z venku domů. A jakmile přijdete domů, pak už se jen dohřejete při krátké horké sprše nebo ve vaně s teplou vodou. Svaly se uvolní a pro vás to bude příjemný relax.

Připravil/a pro vás Jana Kantorová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít