Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Co jste nevěděli o plavání dětí?

Co jste nevěděli o plavání dětí?

Co jste nevěděli o plavání dětí?

16. září 2018 od Pavla Maříková

16. září 2018 3 minuty čtení
Připravil/a Pavla Maříková

S plaváním miminek a vůbec malých dětí se v posledních letech roztrhl pytel. Ze svého okolí snad neznám maminku, která by se svým děťátkem plavání alespoň nevyzkoušela. Jaký má pro miminko smysl? Nejde jen o módní trend?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Význam slova „plavání“ je v tomto případě ale trochu nadnesený. V těchto kurzech nejde o to naučit miminka plavat, ale spíše jim vytvořit (popř. udržet) kladný vztah k vodě, naučit je správně dýchat, později i zadržovat dech při potápění. Je prokázáno, že děti, které chodily již od prvních měsíců plavat a vytrvaly v tom, mají mnohem snadnější výuku klasického plavání v pozdějším věku.


Plavat můžete s miminkem i doma

Nejvhodnější doba, kdy se začít poohlížet po vhodném bazénu a kurzech plavání, je období okolo šesti měsíců miminka. Určitě ale můžete začít i později. Pokud chcete začít dříve, můžete zkusit tzv. vaničkování, které probíhá přímo doma (podmínkou je mít vanu), popř. v centrech, která mají kromě bazénu i speciální vaničky pro toto určené. Základ je, aby mělo miminko zhojený pupíček, pak se může začít s vaničkováním,“ říká lektorka kojeneckého plavání Lucie Trubačová. „Instruktorka většinou dochází za maminkou domů a plave s miminkem v prostředí, na které je zvyklé. U veřejného bazénu je potřeba, aby měl hygienu vody uzpůsobenou pro kojence, a pak je možné začít od zmíněného půl roku. To je čas, kdy je již dětská imunita dostatečně vyvinutá.“

Vaše zkušenost:
„Speciální terapeutka k nám začala chodit asi ve dvou měsících mojí dcerky. Naučila mne, jak s malou ve vodě manipulovat tak, aby se cítila co nejlépe a uvolněná, a kromě toho mi ukázala, jak miminko masírovat, popř. mu ulevit od bolesti bříška a podobně,“ říká devětadvacetiletá maminka Ivana. „Nevím, jaký mělo vaničkování význam pro fyzický vývoj mojí Klárky, ale 100% můžu říct, že se při vaničkování vždy uklidnila, uvolnila a ve vodě se jí moc líbilo. Byl to krásně strávený čas pro nás obě.“

miminka v bazénu

Posílíte vztah mezi vámi a miminkem

To ostatně tvrdí i odborníci. Hlavní přínos kojeneckého plavání je v posílení psychomotorického vývoje, utužení vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem a také odstranění různých svalových dysbalancí nebo nedostatků. „Plavání miminek má hned několik významů. Jednak dochází k posílení hlavních svalových skupin, a ač se to nezdá, děti opravdu správným polohováním při plavání posilují a zpevňují si svalový stabilizační systém,“ vysvětluje Lucie Trubačová. Posílení břišních svalů zlepšuje peristaltiku střev a snižuje koliky, dále je plavání vhodné pro děti s různými svalovými postiženími, kdy se doporučuje plavání v teplejší vodě, která naopak může spastické svaly uvolnit. Neméně důležitý je kontakt s vodou a orientace pod vodou, nácvik správného vykopání se může pomoci dítěti lépe zareagovat při případném nečekaném pádu do vody. Děti, které mají z vody strach, díky postupnému seznamování s vodou tento strach odbourávají. Ale také dochází k socializaci s ostatními dětmi ve skupince, poznávání i jiných kamarádů, než je maminka, tatínek a případně další sourozenec.“


Nemocí se nebojte

Mezi mnohými rodiči panuje obava, že pokud budou chodit s dětmi plavat, budou častěji nemocné. To se ale většinou nestává. Naopak děti, které plavou, jsou více otužilé a mají lepší imunitu. „Důležité je však dodržet správný postup při odchodu z bazénu. Tedy tělíčko dokonale vysušit, včetně oušek a vlásků, dobře miminko obléci a pak setrvat alespoň půl hodiny v aklimatizační místnosti nebo herně, kterou by dobré plavecké centrum určitě mělo mít,“ říká Lucie Trubačová.

potápění pod vodouCo se týče kvality vody, pak se nemusí bát ani maminky dětí, které trpí suchou pokožkou nebo atopickým ekzémem. „Nejlépe je hledat bazén se slanou vodou, do které se nepřidává žádný chlor nebo jen minimum,“ doporučuje lektorka. Důležitá je ovšem i péče o pokožku před a po plavání. Před plaváním je důležité se osprchovat (sebe i miminko) a umýt mýdlem, a to hlavně v oblasti genitálií a zadečku (je to z důvodu kvality bazénové vody). Před vstupem do bazénu sebe ani miminko ničím nemazejte. „Po plavání je opět důležité se osprchovat a umýt dětským mýdlem. Pak stačí pokožku dobře promazat. Pokud dětský lékař plavání vyloženě nezakáže, mohou plavat i děti, které mají ekzém, pro ty je určitě vhodnější voda slaná. Ale i tak je potřeba pokožku dítěte po plavání ošetřit mastným krémem. Dost maminek také řeší ouška, do kterých se při plavání dostává voda, tady stačí ucho dítěti vytřít buničinou,“ říká na závěr Lucie Trubačová.
 

Jak vybírat kojenecké plavání?

  • hledejte speciální plavecké kluby určené jen pro miminka - veřejným bazénům se vyhněte; ostatně do většiny z nich mají děti do 1 roku vstup zakázán,
  • plavecké centrum by mělo mít vytápěnou hernu nebo aklimatizační místnost, kde můžete s miminkem po plavání setrvat,
  • přebalovací pult, klidné místo, kde je možné miminko nakojit nebo ohřát jídlo, by mělo být samozřejmostí,
  • ne nepodstatný je také fakt, zda máte kde zaparkovat a uložit si kočárek,
  • ptejte se na vzdělání lektorů a jejich praxi,
  • určité si také dobře prostudujte provozní řád a zeptejte se na možnosti náhrad lekcí.  
Tip redakce:
Doporučujeme si první lekci vyzkoušet a teprve pak se rozhodnout, zda se chcete do kurzu zapsat.  Je důležité, aby vám i dítěti lektorka „sedla“. Dnes už by měla být první lekce zdarma standardem dobrého plaveckého klubu.

 

Tato výbava se bude při plaveckých hodinách vašeho děťátka určitě hodit:

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Pavla Maříková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít