Úvod Články Krása Tělo Co dělat s drsnou pokožkou na těle

Co dělat s drsnou pokožkou na těle

Co dělat s drsnou pokožkou na těle

24. listopadu 2016 od VMa

24. listopadu 2016 5 minut čtení
Připravil/a VMa ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Chaloupecká

Zimní měsíce jsou pro kůži zatěžkávací zkouškou. Zatímco venku ji trápí vítr a mráz, doma či v kanceláři naopak topení chrlí dávku teplého a suchého vzduchu (o klimatizaci nemluvě). Pokožka se pak vysušuje, drsní a šupinatí.

“Díky chladnému, až mrazivému počasí se stává pokožka sušší a má sklon k červenání a tvorbě drobných šupinek,” vysvětluje korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka Laserového centra Anděl Jitka Chaloupecká. V zimě odborníci doporučují lehčí textury krémů vyměnit za výživnější a mastnější, obzvláště během dne při pobytu v mrazivém počasí. “Na druhou stranu použití vysoce hydratačních krémů těsně před odchodem do mrazivého počasí paradoxně zvyšuje vysušení pleti,” uvádí dermatoložka. Obecně však hydrataci potřebuje kůže i v zimě, proto se nebojte použít krémy s vyšší hydratační složkou na noc.


Hydratujte pokožku zvenčí i zevnitř

Mazat je samozřejmě dobré nejen tvář, ale i tělo. Právě zima přispívá k tomu, že je kůže na namáhaných místech (především pak lokty a nadloktí, kolena či zadní strany stehen) nejen suchá, ale i hrubne. “V zimě mazové žlázy v kůži produkují méně kožního mazu, a tím se stává pokožka sušší a zranitelnější. Další z faktorů hrubnutí kůže jsou samozřejmě i vrstvy oblečení, díky nimž kůže špatně dýchá,” říká Jitka Chaloupecká a dodává: “V chladném počasí míváme snížený pocit žízně oproti létu, tím pádem nedostatečný příjem tekutin. Častěji také vyhledáváme horké koupele, při kterých se pokožka vysušuje.”


Tipy redakce:

1. Nechcete si horkou koupel v zimě odpírat? Pak místo klasické pěny nebo soli přidávejte do vody koupelové oleje, které minimalizují vysoušení pokožky a vytvářejí na ní jemný film. Po koupeli se však již nesprchujte ani neomývejte mýdlem.

2. A jak se hrubnutí kůže vyhnout či jak na něj, pokud se objeví? “Tělová mléka bychom měly vybírat například s bambuckým máslem, které chrání pokožku před nepříznivými vlivy prostředí, regeneruje ji, hydratuje, zvyšuje elasticitu a zpomaluje proces stárnutí. Má také protizánětlivé a hojivé účinky, podporuje její přirozenou obranyschopnost,” vypočítává výhody bambuckého másla lékařka.

3. V krému na ruce by zase podle ní neměl chybět glycerin: “Má zvláčňující a hydratační účinky. Na povrchu pleti vytváří bariéru, čímž udržuje vlhkost i v hlubších vrstvách pokožky.” Kromě častějšího promazávání vhodnými krémy zmírní vysušení horních končetin také používání rukavic.

4. Trpíte v zimě na extra suché ruce? Dopřejte si jednou či dvakrát za týden speciální výživující masku aplikovanou právě na ruce. Může jít o klasický výživný krém na ruce, který ale použijete v silnější vrstvě a na pár minut si navléknete bavlněné rukavice. Nechte zhruba 15 minut působit a následně si přebytečný krém vmasírujte do pokožky.

 

Zimní krémy nejen pro děti

Univerzální použití má pak v zimě vazelína, která skvěle pokožku promastí. Odpuzuje vodu a zároveň chrání před chladem, protože na pokožce vytváří ochrannou vrstvu. Můžete ji aplikovat na ruce, rty, ale i suché lokty či paty.  Výživu mohou pleti poskytnout i masky, kůže na těle zase ocení zábaly a nebo masáže. Nezbytností by se mělo stát i kvalitní oblečení, které ochrání pokožku před mrazem. Speciální péči byste přitom měly věnovat hodně citlivé a atopické pokožce. “Tyto typy mají predispozičně sklon k suchosti, svědění, pálení a napětí,” připomíná dermatoložka. U tohoto typu pokožky je třeba více než jindy dbát na správný výběr denního pleťového krému, pod který je vhodné aplikovat i sérum. Tzv. zimní krémy nejsou ani zdaleka vhodné jen na hory a pro děti. Obsahují větší podíl tukových složek, které brání dehydrataci a poškození pleti mikroskopickými krystalky ledu.
 
Řečeno ve zkratce, univerzální recept, jak v chladných dnech zatočit se suchou či dokonce hrubou kůží, je dostatečný pitný režim, omezení horkých koupelí, pořádné oblečení a nejlépe každodenní promazávání těla i pleti mastnějšími přípravky.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás VMa ve spolupráci s expertem MUDr. Jitka Chaloupecká

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Jitka Chaloupecká
Korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka Laserového centra Anděl
6
"Život stále překvapuje."

Nejčtenější články

Dětský pudr? Dokáže víc než si myslíte!

Tělo 28.února 2017 od Šárka Jináčová


Dokonalá manikúra podle tvaru nehtů

Tělo 10.března 2017 od Martina Hühneová


Dokonalé nehty jednou provždy

Tělo 8.března 2017 od Karolína Hornová

Vybrali jsme pro Vás